Identyczne formalności
Założenie spółki cywilnej niczym się nie różni od sytuacji, w której wspólnicy nie są małżeństwem. Podstawą jest zawarcie umowy i wniesienie wkładów w niej uregulowanych. Wymagane jest tak samo uzyskanie wpisów do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) czy odprowadzenie podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości 0,5% od wartości wniesionych wkładów. Zatem wszystkie formalności pozostają niezmienione.
Rozdzielność majątkowa lub jej brak
Komplikacje są mniejsze, jeśli wspólnicy-małżonkowie posiadają rozdzielność majątkową. Wówczas mogą wnieść wkłady z własnego majątku. Za zobowiązania odpowiadają solidarnie, każde własnym majątkiem. Analogicznie wypłacany jest zysk czy pozostałości po likwidacji spółki. A co jeśli majątek małżonków jest wspólny? Jeżeli nie została podpisana intercyza to zawarcie małżeństwa automatycznie skutkuje tzw. wspólnością do niepodzielnej ręki. W praktyce oznacza to, że żadne ze stron związku nie może żądać podziału majątku w trakcie trwania wspólności. Podobny charakter ma wspólność spółki cywilnej. Dotyczy ona nie tylko wnoszonych wkładów, ale także wszystkich elementów majątku nabytych podczas prowadzenia spółki cywilnej.
Przeczytaj także: Zainwestowali wszystkie oszczędności w to urządzenie. Okazało się hitem!
Zderzenie dwóch wspólności
Pomimo tego, że obie wspólności są podobne do siebie należy je koniecznie rozróżniać. Każda bowiem żyje niejako własnym życiem. Może się okazać, że spółka przetrwa po ustaniu związku małżeńskiego i na odwrót. Z tego powodu choć wkłady małżonków będą pochodzić z ich wspólnego majątku, to już prawa majątkowe wynikające z udziału w spółce cywilnej będą zaliczane do majątku osobistego wspólników.
Zarządzanie majątkiem małżeńskim a spółkowym
Choć rozdzielność tych dwóch wspólności może sprawiać trudności, ważne jest, by każda ze stron znała swoje prawa i obowiązki. Według kodeksu wspólność majątkowa jest z reguły zarządzana dzięki samodzielnym decyzjom małżonków. Oczywiście jedna ze stron ma prawo sprzeciwu, a w przypadku poważniejszych decyzji (np. zakupu nieruchomości) wymagana jest jego uprzednia zgoda. Zarządzanie spółką cywilną jest jednak regulowane w zupełnie inny sposób – poprzez umowę. To w niej właśnie zawarty jest stopień decyzyjności, sposób podejmowania ważnych decyzji i prowadzenia spraw spółki oraz zasady reprezentacji.
Dobre strony biznesu z mężem
A jakie są zalety? Przede wszystkim zaliczyć do nich możemy współpracę i partnerstwo już nie tylko w zaciszu domowym, ale także w sferze zawodowej. Wspólne podejmowanie wyzwań i osiąganie sukcesów jest powodem do dumy i satysfakcji. Dodatkowo możemy liczyć na zdecydowanie większą elastyczność. W końcu sami sobie jesteśmy szefami. Okazujemy większe zaufanie i wyrozumiałość w stosunku do wspólnika, którego kochamy. Wpływa to na przyjemną atmosferę pracy, a równie często na większą wydajność i podejmowanie lepszych decyzji.
Ciemne strony biznesu z mężem
Zawsze istnieje ryzyko, że jednak trudno będzie rozdzielić życie prywatne od życia zawodowego. Wszystkie zgrzyty powstające w domu będą mogły mieć bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Może zdarzyć się także sytuacja odwrotna. Problemy w pracy znajdą odzwierciedlenie w relacjach rodzinnych. Mniejsze jest także bezpieczeństwo finansowe ze względu na to, że małżonkowie polegają na tym samym źródle dochodu i oboje odpowiadają majątkiem w razie biznesowego fiaska.