Ostatnie badania pod hasłem „Czas na zawodowe zmiany”, przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie portalu Pracuj.pl pokazują, że aż 86% pracujących Polaków uważa, że warto być na bieżąco z rynkiem pracy. Dlaczego? Dla samych korzyści.
1/ Lepsza praca i płaca
Blisko 70 % pracujących Polaków narzeka na niskie wynagrodzenie. Według 49% respondentów regularne śledzenie ofert pracy powoduje, że z większą świadomością postrzegamy sytuację rynkową danej branży, a tym samym swoje kwalifikacje oraz ich wartość. Obserwacja rynku pracy przyczynia się również do większej odwagi i determinacji w staraniach o podwyżkę. Jeśli pracę X wycenia się na rynku pracy na kwotę Y, a ta jest wyższa od naszych zarobków, to czy nie pora prosić o podwyżkę?
Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu lepszej pracy są również nowoczesne rozwiązania, jakie wprowadzają internetowe serwisy rekrutacyjne. Są to tzw. profile zawodowe, które umożliwiają selekcjonowanie ofert pracy dla konkretnie wykwalifikowanych osób oraz ich przyszłych pracodawców. To jak łączenie w pary dwóch najbardziej pasujących do siebie elementów.
2/ Stały rozwój zawodowy
Zdaniem 24% pracujących Polaków bycie na bieżąco powoduje możliwość stałego rozwoju zawodowego. Systematyczna analiza wymagań rekrutujących pracodawców pogłębia wiedzę, i co więcej, powoduje, że wciąż chcemy się dokształcać. Badając rynek pracy samodzielnie wiemy, jakie umiejętności możemy nabyć i jakie działania podjąć, aby wzmocnić swoją pozycję zawodową. Jak przekonuje Sabina Dąbrowska-Olbryś z Pracuj.pl – Planowanie rozwoju zawodowego jest niezbędnym elementem współczesnego rynku pracy. Powinniśmy być gotowi do ciągłego doskonalenia naszych kompetencji, co z kolei wymaga od nas rozeznania w obszarze obecnych trendów na rynku pracy.
Według respondentów raportu „Czas na zawodowe zmiany” bieżąca wiedza o rynku pracy przeciwdziała również rutynie, na którą skarży się prawie 25 % pracowników w Polsce. Co więc robimy aby nie popaść w rutynę? Ponad 80% pracujących stale szuka informacji o pracy wśród internetowych ofert oraz rozmawia na ten temat ze swoimi znajomymi (według raportu odpowiednio 42 % i 40%).
3/ Wiedza o pracodawcach
Kolejna korzyść wynikająca z regularnych obserwacji ofert pracy to wiedza na temat oczekiwań pracodawców. Zdaniem ekspertów „powinniśmy traktować rynek pracy jak dobrego znajomego, z którym warto być w kontakcie”. – Obserwując trendy i oczekiwania pracodawców, mamy szansę na bardziej realny obraz samego siebie, swoich kompetencji. Jednocześnie, jeżeli widzimy gdzieś luki, obszary do rozwoju, możemy świadomie podjąć decyzję, w jakim kierunku chcemy zmierzać, czego chcielibyśmy się jeszcze nauczyć – podkreśla Sabina Dąbrowska-Olbryś
4/ „Psychologiczny spokój” i świadomość mocnych stron
Bieżąca wiedza o rynku pracy wiąże się także z aspektem psychologicznym. Świadomość, że w naszej branży wciąż pojawiają się oferty pracy powoduje spokój i pewność, że w nowych okolicznościach zawsze możemy znaleźć pracę w zawodzie. Z drugiej strony brak ofert pracy w naszej specjalizacji skłania do rozmaitych działań powodujących zwiększenie kompetencji. Dzięki wnikliwemu i ciągłemu przyglądaniu się ofertom pracy mamy ponadto szansę na aktualizację informacji zawartych w naszym CV. Analiza wymogów i oczekiwań pracodawców pomaga dostrzec mocne i słabe strony uwzględnione przez nas w życiorysie oraz uporządkować kluczowe kwestie, które później można śmiało wykorzystać w rozmowie kwalifikacyjnej.