CFO

Jaką rolę współcześnie pełni dyrektor finansowy (CFO)?

Dominika Jajszczak

 

 

 

Rola dyrektora finansowego (CFO) w przedsiębiorstwie staje się coraz bardziej istotna i złożona. W dużym stopniu jest to wynik postępu technologicznego oraz rosnących wymagań regulacyjnych. Transformacja funkcji finansowej w biznesie stała się zatem faktem. Co się z nią wiąże? Jakie nowe wyzwania i obowiązki stoją przed współczesnym CFO?

Rola automatyzacji w zarządzaniu finansami

Postępująca cyfryzacja oraz innowacyjne rozwiązania bazujące na nowych technologiach wykorzystywane są w prowadzeniu biznesu na coraz większą skalę. Przyczynia się do tego m.in rosnąca świadomość na temat możliwości, jakie niesie ze sobą łączenie narzędzi cyfrowych z zasobami organizacyjnymi i ludzkimi. Przełom technologiczny stanowi odpowiedź na trzy wyzwania, jakie stoją przed każdą firmą. Zalicza się do nich: optymalizację kosztów administracyjnych, bardziej restrykcyjne przepisy oraz potrzebę silnego wsparcia operacyjnego.

Wykorzystanie algorytmów do automatyzacji powtarzających się zadań sprawia, że uwolniony zostaje kapitał ludzki. Oznacza to, że pracownicy zyskują więcej czasu na bardziej strategiczne zadania np. analizę wskaźników wydajności i mogą skupić się na poprawie poszczególnych procesów. Uwolnienie czasu pozwala im także na zwiększenie możliwości rozwoju zawodowego, chociażby poprzez powierzenie im nowych zadań czy wyzwań. Kluczowe zdaje się również podnoszenie kompetencji z zakresu nowych technologii i obsługi systemów. Pożądanymi umiejętnościami stają się m.in. analityka danych czy wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach biznesowych.

Wśród innych korzyści dla CFO, wynikających z automatyzacji wymienić można także:

  • większą przejrzystość działań i procesów,
  • redukcję błędów,
  • obniżenie kosztów,
  • ograniczenie odchyleń,
  • zapewnienie zgodności z procedurami.

Transformacja funkcji finansowej w biznesie

Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsza funkcja finansów podlega ciągłej transformacji. Coraz częściej mówi się także o udziale funkcji finansowej w budowaniu strategii przedsiębiorstwa. Innowacyjne podejście do zarządzania finansami może stać się inteligentnym wsparciem biznesu. Dlatego też, w wielu firmach CFOs zajmują pozycję kluczowych partnerów strategicznych – https://www.pwc.pl/pl/cfo-compass.html. Jakie zadania przypadają im w udziale? Czym zajmuje się współczesny dyrektor finansowy? Odpowiedzi na tego rodzaju pytania pozwolą zrozumieć, jak obecnie kształtuje się funkcja finansów w biznesie.

Jakie zadania stoją przed dyrektorami finansowymi?

To, jaki zakres obowiązków przypadnie w udziale dyrektorowi finansowemu w dużej mierze zależy od skali prowadzonego biznesu. W tradycyjnym rozumieniu sprowadza się on głównie do odpowiedzialności za płace, podatki czy szeroko pojęte transakcje finansowe. Stopień złożoności wzrasta jednak, gdy mowa o dużych przedsiębiorstwach. Dyrektor finansowy takiego podmiotu powinien wykazać się licznymi kompetencjami, gdyż jedną z jego głównych funkcji jest ochrona biznesu. Współczesny biznes jest coraz bardziej uzależniony od technologii i jej rozwoju, a także zmian społeczno-ekonomicznych. Właśnie dlatego rola ochronna wydaje się mieć fundamentalne znaczenie. Najczęściej realizuje się ją w przedsiębiorstwach poprzez wdrożenie dynamicznego zarządzania ryzykiem. Na straży tych procesów stoi w wielu przypadkach właśnie CFO.

Kolejny element współczesnej funkcji finansowej odnosi się do znalezienia kompromisu między maksymalnym wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, a ograniczonym budżetem. Właśnie z tych względów CFO nierzadko stawia na szali ryzyko i możliwość zysków. Złożone analizy, które CFO dostarczają organizacjom umożliwiać mają podejmowanie takich decyzji, które pozwolą zoptymalizować procesy i jednocześnie zapewniać ład korporacyjny. Ich wkład w rozwój biznesu jest zatem niezwykle istotny.

Kim jest współczesny CFO?

Skoro zmianie ulegają nie tylko poszczególne zadania dyrektorów finansowych, ale również ich kompetencje czy rola w firmie, to kim właściwie jest współczesny CFO? Z pewnością nie jest to już jedynie “strażnik liczb” staje się on liderem zmian.

Współczesnego CFO powinny bez wątpienia cechować duże zdolności analityczne. Innowacyjne narzędzia i systemy oparte na automatyzacji dostarczają mu pojemnych zbiorów danych, na podstawie których powinien zapewnić zarządowi firmy wnioski umożliwiające podejmowanie kluczowych decyzji strategicznych.

Aby móc dostosować się do dynamicznego tempa na rynku, ciągłych zmian w przepisach oraz strategicznych priorytetów określonych przez kierownictwo, dzisiejsze funkcje finansowe muszą być wyjątkowo sprawne. Można więc powiedzieć, że rola dyrektorów finansowych coraz częściej będzie przybierać funkcję wsparcia zarządu, a ich stanowisko stanie się jednym z ważniejszych w firmie.