1. Sprawdź do jakiej firmy idziesz i na jakie stanowisko aplikowałaś.
Wiem, że wydaje się to wręcz banałem, ale uwierzcie mi, że nadal wielu kandydatów nie wie, czym zajmuje się firma, do której przyszli na rozmowę, jak i również nie pamiętają na jakie stanowisko aplikowali. To pierwszy sygnał dla rekrutera, że rozmawia z osobą nieprzygotowaną i niestety spory minus już na samym początku rozmowy. Dlatego też zawsze uczulam na to, aby zapisywać sobie oferty, na które aplikowałaś, żeby móc odnaleźć je właśnie przed rozmową i dzięki temu lepiej się przygotować. Jeśli już zatem wiesz do jakiej firmy idziesz – sprawdź czym się dokładnie zajmuje, sprawdź zakładkę „o nas” na stronie internetowej firmy tak, żeby móc powiedzieć chociaż kilka słów o organizacji, do której przyszłaś.
2. Jeszcze raz zobacz ogłoszenie, na które aplikowałaś.
Kiedy już wiesz do jakiej firmy i na jakie stanowisko aplikowałaś, czas na przejrzenie ogłoszenia, na które wysałałaś swoje CV. Zapytasz pewnie „po co?”. Już spieszę z wytłumaczeniem – jeśli masz ogłoszenie, na które aplikowałaś możesz jeszcze raz zakreślić kompetencje i umiejętności, które pokrywają się z kompetencjami i umiejętnościami wpisanymi w Twoim CV. Podkreślę jeszcze raz słowo – POKRYWAJĄ! Dzięki temu przypomniałaś sobie jakie wymagania są na stanowisku, na które aplikowałaś i dodatkowo, które z tych wymagań spełniasz. Dzięki temu, wiesz już na jakie kompetencje powoływać się ze szczególnym naciskiem w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
3. Bądź punktualna.
Szanuj czas rekrutera jak i swój. Bądź punktualna, a jeśli wiesz, że się spóźnisz – uprzedź. Tak samo, kiedy już wiesz, że nie będziesz mogła dotrzeć na rozmowę – uprzedź! Uwierz mi, że jedną z rzeczy, których najbardziej nie znoszą rekruterzy są kandydaci, którzy nie uprzedzają o swojej nieobecności. Jeśli w jednej firmie powtórzy się to kilka razy – możesz już nigdy nie zostać zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną.
4. Pamiętaj o odpowiednim stroju.
Kolejny wydawałoby się banał, ale nadal spotyka się osoby, które przychodzą nieodpowiednio ubrane na rozmowę o pracę. Pamiętaj, że najlepsza jest prostota – ciemne spodnie, koszula i marynarka w zupełności wystarczą. Pamiętaj też o stonowanym makijażu.
5. Uśmiech.
Rekruter też jest człowiekiem! Nie jest Twoim wrogiem tylko wykonuje swoją pracę. Chce znaleźć najlepszego pracownika na dane stanowisko. Pamiętaj zatem o uśmiechu i serdeczności – nic innego tak nie zjednuje ludzi.
Mam nadzieję, że te kilka prostych wskazówek pomoże Ci w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymaniu wymarzonej pracy! Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania zapraszam na mojego bloga (www.aciecwierz.pl) jak i do kontaktu mailowego: kontakt@aciecwierz.pl
***
O Autorce:
Agnieszka Ciećwierz – Partner w firmie Sigmund Polska – specjalizuje się w testach kompetencyjnych oraz psychologicznych wykorzystywanych w procesie rekrutacji, bilansów kompetencji, oceny pracowniczej, zarządzania i rozwijania talentów. Wspiera firmy w badaniu kompetencji i potencjału pracowników oraz kandydatów do pracy jak i również w opracowywaniu procesów HR-owych- w tym układaniu procesów rekrutacyjnych, wdrażaniu oceny pracowniczej, badaniach satysfakcji i zaangażowania pracowników. Równolegle prowadzi wykłady i szkolenia między innymi z takich tematów jak: Rekrutacja oparta na kompetencjach, Wywiad behawioralny w rekrutacji, Constant Feedback, Zarządzanie Pokoleniami w organizacji, Sprzedaż oraz Obsługa Klienta.