Impreza rozwodowa – hit czy kit?

Uzyskanie wyroku rozwodowego, to świetna okazja do świętowania zakończenia małżeństwa i przejścia w nowy etap życia. Sam proces o rozwód trwa często długo i jest bardzo stresujący. Strony po ogłoszeniu wyroku wychodzą z sądu oszołomieni, często niezadowoleni. Jednak zawsze z poczuciem, że proces zakończył się i to przynosi im ulgę. Coraz częściej osoby po rozwodzie decydują się na zorganizowanie imprezy rozwodowej, w której uczestniczą przyjaciele, znajomi i rodzina. Jej celem jest poprawienie humoru, danie szansy na odreagowanie stresu po rozwodzie oraz spędzenie czasu wśród bliskich osób.

Co po rozwodzie? Trochę przepisów.

W przypadku niezadowolenia z wyroku, istnieje możliwość złożenia apelacji od wyroku rozwodowego. Apelację od wyroku można złożyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem stronie, która złożyła wniosek o doręczenie i sporządzenie uzasadnienia. Wniosek ten wnosi się w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku przez sąd. Koniecznym jest uzyskanie uzasadnienia wyroku, który chcemy zaskarżyć. By poznać motywy i dowody którymi kierował się sąd wydając wyrok rozwodowy, który chcemy zaskarżyć. Apelacja od wyroku to instytucja prawa procesowego, która daje możliwość stronom postępowania sądowego odwołania się od wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji do sądu drugiej instancji. Innymi słowy, apelacja to skarga na wyrok wydany przez sąd pierwszej instancji. Apelację musimy opłacić tak samo jak pozew o rozwód. Jednak wysokość opłaty różni się w zależności, który z punktów wyroku rozwodowego skarżymy. 

Apelacja ma na celu zmianę zaskarżonego wyroku poprzez jego zmianę na naszą korzyść lub jego uchylenia do ponownego rozpoznania przez Sąd I instancji. W apelacji zarzucamy sądowi co naszym zdaniem zrobił źle oraz czego zaniechał, jakich dowodów nie przeprowadził, co w konsekwencji doprowadziło do wydania błędnego wyroku. Możemy wskazać nowe dowody, ale tylko takie, którymi nie dysponowaliśmy przed sądem I instancji. W przypadku sprawy o rozwód, apelacja może dotyczyć wszelkich kwestii zawartych w wyroku sądu. Można wnieść apelację od całości wyroku lub od jego części w zakresie, w którym nie zgadzamy się z orzeczeniem. Apelacja może dotyczyć winy za rozkład pożycia małżeńskiego, wysokości alimentów, sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z małoletnim dzieckiem.

Sąd w wyroku rozwodowym nie rozstrzyga o zmianie nazwiska – ta kwestia leży w gestii Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Aby zmienić nazwisko po rozwodzie musimy złożyć wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie.

Jeśli sprawa jest już zakończona, czy to w I czy w II instancji, to w przypadku kobiet, a czasem i mężczyzn, mają oni szansę na powrót do nazwiska sprzed ślubu. Oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego można złożyć do trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Sąd w wyroku rozwodowym nie rozstrzyga o zmianie nazwiska, ta kwestia leży w gestii Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego bądź konsula RP. Aby zmienić nazwisko po rozwodzie musimy złożyć wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie.

Ciekawostka prawna!

Ponieważ prawo zezwala nam jedynie na to, aby po rozwodzie zmienić nazwisko na takie, które nosiliśmy przed zawarciem małżeństwa, to dla przykładu zwracam uwagę, że: kobieta po rozwodzie z drugim mężem, jeśli przed ślubem z nim nosiła nazwisko pierwszego męża, może powrócić tylko do niego, nie do nazwiska panieńskiego. Wniosek może złożyć małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, czyli tylko ten który zmienił swoje nazwisko. Uwaga! Żaden przepis nie przewiduje możliwości „zmuszenia” byłej żony bądź męża do powrotu do poprzedniego nazwiska.

______________________________________________________________________________________________________________________________________

PRZECZYTAJ TEŻ: Rozwód to nie koniec świata. Jak odzyskać pewność siebie po rozstaniu?

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Impreza rozwodowa, czyli impreza z okazji odzyskania wolności po rozwodzie. Hit czy kit?

Rozwód, to zwykle trudny i bolesny moment w życiu dwojga ludzi, którzy kiedyś zdecydowali się na wspólną drogę. Nie zawsze jednak kończy się on smutkiem i żalem, a wręcz przeciwnie, coraz częściej imprezą rozwodową. To okazja, aby uczcić nowo odzyskaną wolność i zakończenie pewnego etapu w życiu. Tego rodzaju imprezy stają się coraz popularniejsze także i w Polsce. Świętowanie swojej wolności i nowego początku w formie imprezy rozwodowej – czyli uroczystości, która ma symbolicznie zamknąć poprzedni rozdział i otworzyć nowy. Czym tak naprawdę jest impreza z okazji rozwodu?

Impreza rozwodowa – co to takiego?

Impreza rozwodowa organizowana jest po otrzymaniu oficjalnego dokumentu, potwierdzającego rozwód. Jednym ze sposobów, aby pozytywnie spojrzeć na koniec małżeństwa, dostrzec nowy początek i nową drogę, jaką los stawia przed człowiekiem jest właśnie zorganizowanie imprezy rozwodowej. Nie każdy musi się na nią decydować, ale dla niektórych może być pomocna w przejściu przez trudny czas jako pewnego rodzaju „oczyszczenie” i rozpoczęcie nowego etapu w życiu. Impreza rozwodowa jest formą świętowania zakończenia małżeństwa. Jest to sposób na wyrażenie ulgi, radości lub smutku po przejściu przez trudny proces rozwodu. To, jakie motywy kierują rozwodnikiem nie są istotne, raczej liczą się emocje i swego rodzaju symbolika tego wydarzenia. Niektórzy organizują divorce party, aby zamknąć pewien rozdział w swoim życiu i zacząć nowy. Inni chcą podzielić się swoimi doświadczeniami i wsparciem z przyjaciółmi i rodziną. Jeszcze inni traktują imprezę rozwodową jako formę terapii lub katharsis.

Jak zorganizować imprezę rozwodową?

Impreza rozwodowa może mieć różny charakter i formę w zależności od preferencji organizatora lub organizatorki. Może być huczna i pełna zabawy, albo kameralna i spokojna. Tematyczna lub tradycyjna, odbywać się w domu, w lokalu lub w plenerze. Może trwać kilka godzin lub kilka dni.  Impreza rozwodowa nie musi i najczęściej nie ma negatywnego wydźwięku czy nie jest formą wyrażenia nienawiści do byłego małżonka. To przede wszystkim doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności za wspólne lata, uzgodnienia warunków przyjaźni lub współrodzicielstwa albo po prostu pogodzenia się ze zmianą sytuacji życiowej. Impreza rozwodowa może też być sposobem na okazanie szacunku i troski o siebie samego oraz o swoje potrzeby i marzenia. To także symboliczne zakończenie jednego etapu w życiu i przejście do kolejnego, znacznie lepszego. 

Tak, jak różne mogą być powody organizowania imprezy rozwodowej, tak też nie ma jednego sposobu czy jednej formy organizacji tego rodzaju wydarzenia. Może to być intymne spotkanie w domu, huczna zabawa w klubie nocnym lub wyjazd do egzotycznego miejsca. Niektóre imprezy rozwodowe mają temat lub motyw przewodni, np. wolność, odrodzenie lub odbicie się od dna. Niektóre imprezy rozwodowe mają też elementy symboliczne, np. palenie zdjęć byłego partnera, cięcie tortu w kształcie aktu rozwodu lub zakupienie nowej biżuterii.

O czym należy pamiętać organizując imprezę rozwodową?

Przede wszystkim warto pamiętać, że impreza rozwodowa jest indywidualną decyzją każdego człowieka, który doświadczył rozwodu. Dlatego to, w jaki sposób i w jakiej formie zostanie zorganizowana zależy wyłącznie od naszych preferencji, oczekiwań i marzeń. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kilku rzeczach przed jej zorganizowaniem:

  • Upewnij się, że jesteś gotowy emocjonalnie na takie wydarzenie i że nie będzie ono dla ciebie dodatkowym stresem lub źródłem konfliktów.
  • Zastanów się nad swoim celem i intencją organizowania imprezy rozwodowej i czy będzie ona korzystna dla ciebie i twoich bliskich.
  • Wybierz odpowiednich gości i zaproś tylko tych ludzi, którzy będą cię wspierać i szanować twoją decyzję.
  • Unikaj zapraszania osób, które mogłyby cię skrytykować, osądzić lub sprawić ci przykrość.
  • Poinformuj swojego byłego partnera o planowanej imprezie rozwodowej i ustal z nim granice komunikacji i kontaktu podczas tego wydarzenia.
  • Bądź delikatny i taktowny wobec swoich dzieci (jeśli takie masz) i wyjaśnij im znaczenie i cel imprezy rozwodowej w sposób dostosowany do ich wieku i poziomu rozwoju.
  • Dbaj o swój budżet i nie przesadzaj z wydatkami na imprezę rozwodową.
  • Baw się dobrze, ale zachowaj umiar i odpowiedzialność za siebie i innych.

Impreza rozwodowa w Polsce? To możliwe!

Divorce party jest wciąż gorącą nowością na rynku, aczkolwiek sporo rozwodników szuka miejsc lub fachowców, czyli osób, które podejmą się organizacji tak specyficznej biesiady. Nic zatem dziwnego, że wiele firm ma w swojej ofercie takie niecodzienne przyjęcia. Co ważne, niektórzy podchodzą do tego niezwykle profesjonalnie, dlatego że w swoim zespole posiadają psychologów, którzy oferują pomoc, dzięki niej łatwiej przetrwać ten traumatyczny moment i myśleć o nowym życiu bez partnera. 

Nie da się ukryć, że impreza rozwodowa w Polsce wciąż jest czymś nowym i dla większości społeczeństwa zaskakującym. Sporo starszych osób nawet nie słyszało o tego typu uroczystościach, bo do głowy by im nie przyszło, aby można było celebrować rozstanie. Młode osoby mają zupełnie inne podejście do wielu kwestii niż na przykład ich rodzice czy dziadkowie. Nim w Polsce będzie tak, jak chociażby w USA musi z pewnością upłynąć bardzo dużo czasu i zmienić się przede wszystkim mentalność społeczeństwa. W naszym kraju gwiazdy oraz znane osoby od dawna świętują rozwody i w pewien sposób popularyzując ten trend.

O Autorce:

Beata Pawlak

Jestem adwokatem Izby Adwokackiej w Warszawie, mediatorem w Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, członkinią Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, a także mentorką w Fundacji Women in Law. Na co dzień prowadzę własną kancelarię adwokacką pawlak-adwokat.pl. Chcąc podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem piszę bloga prawniczego pod nazwą Prawo Beaty. Specjalizuję się w prawie rodzinnym, karnym oraz cywilnym. Ponadto, wspieram i obsługuję małe firmy z ogromnym potencjałem i innowacyjnym spojrzeniem na biznes. Z zamiłowania jestem pasjonatką podróży, wielbicielką narciarstwa, biegania oraz sportów wodnych.

***
FOKUS GROUP  jest jedną z najdłużej obecnych na rynku firm zapewniających profesjonalną, unikalną oprawę muzyczną wszelkich imprez. Dbają, aby Państwa uroczystość była niezapomniana, zachwycająca i pełna najpiękniejszych wrażeń. Specjalnością jest przeniesienie Państwa w świat stworzony z pasji i miłości do muzyki. Jako jedyni w Polsce proponują unikalną, niepowtarzalną i na najwyższym poziomie oprawę muzyczną wesela, eventu, imprez okolicznościowych, zapewniają również najwyższej klasy oprawę pokazów mody i wieczorów klubowych.  Priorytetem jest dla nas zapewnienie Państwu i zaproszonym gościom światowej klasy zabawy z klasą, smakiem i wyczuciem taktu.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

ko*****@wl**********.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00