Jak mózg reaguje na zmiany?
Mózg jest leniwy, nie lubi zmian. Wybijają go z rutyny i pochłaniają znaczne ilości energii, a i bez tego stanowi on najbardziej energochłonny organ naszego ciała. Jednak tkwienie w utartych schematach działa na niekorzyść mózgu. Prowadzi do wypalenia, osłabia go i… postarza!
Istnieje jakiś sposób, aby temu zapobiec?
Na szczęście neuronauka daje nam niezawodną receptę i innowacyjne narzędzia. Udowadnia, że mózg może być elastyczny, wystarczy mu tylko trochę pomóc. Idealnie sprawdza się tutaj neurofitness.
Co to takiego?
Neurofitness, czyli gimnastyka różnorodnością, to naprawdę świetny trening dla mózgu! Jego celem jest regeneracja i turbo doładowanie. Zwiększa naszą gotowość do zmian oraz skłonność do nieszablonowego myślenia, utrzymuje szare komórki w dobrej kondycji pomimo upływu lat. Wystarczy, że na chwilę wyjdziemy ze strefy komfortu, zrobimy coś małego, ale nieprzewidywalnego. Ubierzemy się zupełnie inaczej niż zwykle, posłuchamy innej muzyki, spróbujemy potraw nieznanej nam kuchni, zjemy je palcami lub siorbiąc… Nietypowe wyzwania są dla mózgu niczym odnowa biologiczna dla ciała. Na tym właśnie polega neurofitness.
Jak się przekonać do tego typu ćwiczeń?
Wystarczy odpowiedzieć sobie na jedno kluczowe pytanie: „Kiedy robiłem/am coś po raz pierwszy?”. No właśnie… Żeby zdobyć coś, czego nie mamy, musimy robić coś, czego nigdy nie robiliśmy. Neurofitness pobudza te części mózgu, których zwykle nie używamy. Stopniowo zmniejsza stres przed zmianą, dodaje wigoru, pozwala nabrać zdrowego dystansu i poznać zupełnie nowe oblicze siebie. Taki trening oznacza niezły wysiłek dla umysłu, natomiast dla ciała – wyłącznie rozrywkę i relaks.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wywiad z prof. Rafałem Ohme
Co jeszcze, poza neurofitnessem, wspomaga kondycję mózgu?
O mózg trzeba zadbać kompleksowo. Trening wspomagający umysł powinien obejmować najważniejsze obszary życia człowieka. Warto zacząć od samopoznania. Jak mawiał gen. Sun Tzu: „Poznaj siebie, a wygrasz każdą bitwę”. Niezwykle ważny dla umysłu jest ciągły rozwój inteligencji emocjonalnej, która pozwala m.in. w lepszy sposób korzystać z intuicji oraz sprawniej adaptować się do zmian. Powinniśmy wdrażać ćwiczenia neurofitnessu, które pomagają uodpornić się na stres, jaki wywołuje zmiana oraz nabrać zdrowego dystansu do siebie i innych. Aby umysł pozostał w dobrej formie, warto zadbać również o sprzyjające warunki zewnętrzne.
Nasze otoczenie powinno być czyste, przyjemne i bezpieczne. Dzięki temu łatwiej nam będzie zachować dobry nastrój lub doświadczyć błyskawicznego resetu – po wyjściu z pracy lub przed podjęciem ważnej decyzji. W odpowiednio zaaranżowanym otoczeniu bez trudu złapiemy oddech, odzyskamy spokój i przygotujemy się na kolejne wyzwania. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest nasz stosunek do niepowodzeń. Uczmy się uodparniać na porażki, traktujmy je jako nieodłączny element rozwoju. Co jeszcze pobudza i odmładza nasz mózg? Obcowanie ze sztuką. Każdy moment zdziwienia i zachwytu (bo poszerza horyzonty poznania i wrażliwości) oraz umiejętność dzielenia się nią i inspirowania innych.
Jakie korzyści niesie za sobą regularny trening umysłu?
Podstawą sukcesu zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym, są sprawny, zadbany i kreatywny umysł oraz zdolność zarządzania emocjami. W obliczu codziennych wyzwań – jesteśmy zabiegani, odpowiedzialni i bardzo dla siebie surowi. Pamiętamy o wszystkim i o wszystkich, ale kto zatroszczy się o nas? Potrzeba nam na co dzień czegoś, co pozwoli zachować naturalną energię, kreatywność i błysk w oku. Odpowiednio wspierany umysł to umysł nastawiony na nieustanny rozwój, otwarty na zmiany i zdolny do błyskawicznego resetu. Sprawia, że czujemy się wypoczęci i pełni energii. Ułatwia zapamiętywanie i usprawnia myślenie. Umożliwia skuteczne zarządzanie emocjami, rozwiązywanie problemów i podejmowanie trafnych decyzji. Wreszcie pozwala w pełni zadbać o najbliższych, dzielić się z nimi tym, co najlepsze oraz delektować się chwilą w ich towarzystwie.
Co może być taką odskocznią od codzienności, pierwszym krokiem do zmiany i motywacją do zadbania o siebie?
Gdy zadbasz o siebie, zadbasz o innych. Świetnym sposobem, by zacząć dbać o siebie i swój umysł jest MindSpa – innowacyjny trening mózgu, który pobudza i poszerza horyzonty, zmniejsza stres wywołany zmianą, uczy błyskawicznego resetu oraz metod poprawy nastroju. Pozwala zyskać zdrowy dystans, świadomość siebie i otoczenia – potężną wiedzę, która nadaje unikalny smak życiu zawodowemu, jak i prywatnemu.