KAIZEN ma swoje korzenie w kulturze japońskiej
Nazwa metody pochodzi od słów: kai – zmiana i zen – dobry. Polega na doskonaleniu przez wprowadzanie drobnych zmian. W tej filozofii najważniejsze jest to, aby unikać stresu związanego z dużymi zmianami, wywołującymi niepokój, reakcję obronną, stres i w rezultacie frustrację z powodu braku zadowalających efektów. Metoda małych kroków to świetny sposób na wprowadzenie małych zmian, prowadzących do dużych efektów. Wprowadzając małe zmiany, nie odczuwamy ich w krótkim czasie, a w dłuższym możemy zyskać wiele.
W praktyce KAIZEN sprowadza się do dreptania do dużego celu małymi kroczkami
Jeśli chcesz poprawić język obcy, zamiast ustalać sobie, że codziennie spędzisz godzinę nad książkami czy aplikacją, zacznij od małych kroków: zmień język w telefonie, oglądaj codziennie kilkuminutowego vloga w tym języku, w kolejnym kroku czytaj codziennie obcojęzyczne portale przez 10 minut, sprawdzając nowe słowa. I tak stawiaj sobie poprzeczkę coraz wyżej, ale jednocześnie tak, aby była w zasięgu. Stosują tę technikę ,warto przestrzegać kilku zasad.
Problemy stwarzają nowe możliwości
W KAIZEN problem zawsze jest wyzwaniem i szansą, która pozwala rozszerzyć perspektywę i odkryć rzeczy, których do tej pory nie było się świadomym.
Pytaj „Dlaczego?” aż dotrzesz do źródła problemu
Odpowiedź na pytanie „Dlaczego?” jest tylko pozornie prosta i oczywista. Warto drążyć tak długo, aż pozna się prawdziwy powód trudności.
Angażuj innych do działania
Czerp pomysły od wszystkich i angażuj innych do działania. Rozwiązania planuj systemowo uwzględniając udział współpracowników, rodziny i znajomych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Olej „nawyki ludzi sukcesu”
Neguj ustalony stan rzeczy
Odrzucaj skostniałe reguły, szukaj nowych ścieżek. To, że kiedyś coś działało, nie znaczy, że będzie tak teraz. Szukaj nowych rozwiązań.
Unikaj wymówek
Kiedy pyta się ludzi, którzy dokonali wielkich rzeczy, jak to się stało, że zrobili coś niemożliwego, często mówią, że nie wiedzieli, że to niemożliwe. Dlatego nie słuchaj, jeśli ktoś mówi, że czegoś nie da się zrobić.
Wybieraj proste rozwiązania…
…zamiast czekać na te doskonałe. Czekanie na idealne rozwiązanie często może hamować rozwój. Dlatego zamiast szukać idealnych rozwiązań, szukaj tych optymalnych.
Pomyłki koryguj na bieżąco
Nie czekaj aż sprawy wymkną się spod kontroli. Błędy powinno się naprawiać najszybciej, jak to możliwe.
Zmianom nie ma końca
Ulepszenia nigdy się nie kończą. KAIZEN to strategia długofalowa, która działa tylko, kiedy zmiany wprowadzane są systematycznie. Zawsze jest coś do poprawy lub ulepszenia.
Oczywiście żadna metoda nie gwarantuje sukcesu, jednak z moich doświadczeń wynika, że KAIZEN jest jedną z najskuteczniejszych metod wprowadzania zmian dla opornych. Zmiany są względem siebie tak niewielkie, że niemal niewyczuwalne. Nie powodują więc ani wewnętrznego oporu ani lęku.
***
O autorce
Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach
Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie. Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy. Założycielka firmy szkoleniowo – coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie. Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”. Więcej na www.karolinacwalina.pl