Agnieszka Ciećwierz

Na te pytania musisz znać odpowiedzi zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną

Agnieszka Ciećwierz

Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu z nas bardzo stresujące przeżycie, dlatego też tak ważne jest to, byśmy się do niej odpowiednio przygotowali. Jest kilka pytań, które bardzo często padają z ust rekruterów i na które odpowiedzi warto sobie przygotować zawczasu. Poznaj pięć najbardziej popularnych pytań wraz ze wskazówkami jak na nie odpowiedzieć!

Proszę opowiedzieć coś o sobie

Dzięki temu pytaniu rekruter chce sprawdzić, czy pasujesz do profilu danego stanowiska, dlatego też nie opowiadaj o swoim prywatnym życiu tylko skup się na sprawach zawodowych. Sprawdź jakie wymagania pracodawca umieścił w ogłoszeniu i opowiedz o tych, które posiadasz. Możesz opowiedzieć też o tym, czym zajmowałeś/aś się w poprzednim miejscu pracy.

Dlaczego chce Pan/ Pani u nas pracować?

Oprócz powiedzenia tego, dlaczego świetnie odnajdziesz się na aplikowanym stanowisku (mówimy tutaj o kwalifikacjach), warto też opowiedzieć coś więcej. Kandydaci, którzy dużo wiedzą o firmie, robią wrażenie na pracodawcach, dlatego też przejrzyj stronę internetową firmy, do której aplikujesz i opowiedz, co najbardziej podoba Ci się w pracy w danej firmie – może to być jedna z wartości, która pokrywa się z Twoimi życiowymi wartościami bądź też możliwość pracy zdalnej jaką daje właśnie ten pracodawca.

Jakie są Pana/ Pani mocne strony?

Pytania o zalety daje Ci kolejną szansę „sprzedania” swoich umiejętności. Podkreśl te wartości, które będą przydatne w przyszłej pracy. Nie opowiadaj o życiu prywatnym, np.: „Jestem dobrym sportowcem” – chyba że wskażesz, jak wiąże się to z przyszłą pracą (np.: gra zespołowa, wytrwałość, odporność na niepowodzenia, zdolność do dużego wysiłku). Dodatkowo polecam przejrzenie kolejny raz ogłoszenia, na które aplikowaliśmy. To w nim wskazane są najważniejsze kompetencje i kwalifikacje oczekiwane na stanowisku, o które się ubiegamy. Warto podkreślić właśnie te kompetencje, które pokrywają się z ogłoszeniem (jeśli oczywiście takowe posiadamy!).

 Jakie są Pana/ Pani słabe strony?

Pokaż, że świadomość słabych stron czyni z Ciebie pożądanego pracownika. Są cztery możliwe odpowiedzi na to pytanie:

  • możesz przekuć słabość w zaletę, np.: „Jestem osobą niecierpliwą – lubię szybko widzieć rezultaty swojej pracy”;
  • przedstawiasz słabą stronę nie wiążącą się z przyszłą pracą, a na zakończenie pokazujesz swoją zaletę, która predysponuje Cię do stanowiska, na które aplikujesz. Starając się np.: o pracę w sprzedaży, możesz powiedzieć: „Nie znam się na księgowości. Wolę raczej bezpośredni kontakt z ludźmi, sprzedając im produkt, o którego wartości jestem przekonany”;
  • omawiasz taki słaby punkt, o którym prowadzący wywiad już wie z Twojego życiorysu, podania albo z samego wywiadu: „Jeszcze nie nabyłem doświadczenia w przygotowywaniu prezentacji, ale ponieważ pracuję z innymi programami komputerowymi oraz szybko się uczę, sądzę, że jestem w stanie szybko opanować tę umiejętność”;
  • wymieniasz taką słabość, nad którą pracujesz: „Wiem, że w tej pracy ważna jest znajomość dwóch języków, dlatego zapisałem/am się na kurs języka francuskiego”.

Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

Jeśli znasz już profil stanowiska, na które aplikujesz, wiesz też jakie obowiązki będą do Ciebie należały. Dlatego średnie zarobki możesz oszacować na podstawie raportów płacowych takich firm jak Hays i Antal. Możesz też podać widełki. Pamiętaj, aby nie odwoływać poziomu wynagrodzenia do swojej sytuacji życiowej czy też rodzinnej (nie opowiadaj o kredycie mieszkaniowym, czy też partnerze, który za mało zarabia). Zapomnij o tym. Skup się na swoich umiejętnościach i doświadczeniu. To do nich musisz odnosić swoje oczekiwania finansowe, aby pracodawca poznał Twoją wartość i chciał Ci zapłacić tyle, ile oczekujesz.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w lepszym przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj – nie daj się zaskoczyć! Zawsze bądź przygotowany/a, odpowiadaj ze spokojem i skupiaj się na sprawach zawodowych, a wymarzone stanowisko będzie Twoje!

***

O AUTORCE:

Agnieszka Ciećwierz – Partner w firmie Sigmund Polska – specjalizuje się w testach kompetencyjnych oraz psychologicznych wykorzystywanych w procesie rekrutacji, bilansów kompetencji, oceny pracowniczej, zarządzania i rozwijania talentów. Wspiera firmy w badaniu kompetencji i potencjału pracowników oraz kandydatów do pracy jak i również w opracowywaniu procesów HR-owych- w tym układaniu procesów rekrutacyjnych, wdrażaniu oceny pracowniczej, badaniach satysfakcji i zaangażowania pracowników. Równolegle prowadzi wykłady i szkolenia  między innymi z takich tematów jak: Rekrutacja oparta na kompetencjach, Wywiad behawioralny w rekrutacji,  Constant Feedback,  Zarządzanie Pokoleniami w organizacji, Sprzedaż oraz Obsługa Klienta.

Agnieszka Ciećwierz