Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Książki na wakacje

Książki na wakacje

Biała Rika

Shantaram, Biała Rika, Harda, Chciwość – to tylko kilka tytułów powieści, po które warto sięgnąć podczas urlopu lub letniego weekendu. Oto przewodnik po najlepszych opowieściach sezonu.

Shantaram

Gregory David Roberts, Shantaram, wyd. Marginesy

Do tej książki długo nie mogłam się przekonać, aż pewnego dnia zdecydowałam się, na próbę, posłuchać audiobooka. I wpadłam, jak tysiące czytelników przede mną. Roberts to postać nietuzinkowa. Nazywany rabusiem-dżentelmenem w 1978 r. został skazany na 20 lat więzienia za napad z bronią w ręku. Dwa lata później uciekł z więzienia. Z Nowej Zelandii chciał się dostać do Niemiec, ale po drodze zahaczył o Indie. Przelotna przygoda okazała się nowym rozdziałem w jego życiu. Roberts został w Indiach, mieszkał w slumsach, leczył ubogich, a przy okazji współpracował z miejscową mafią. Do więzienia trafiał jeszcze kilka razy. Ostatni raz zgłosił się dobrowolnie, by wreszcie odsiedzieć karę i zacząć normalne życie. To właśnie wtedy napisał Shantaram, autobiograficzną powieść o tym, jak kręte potrafią być ścieżki, które prowadzą nas do odnalezienia samych siebie.

Harda

Elżbieta Cherezińska, Harda, wyd. Zysk i s-ka

Książki Cherezińskiej najbardziej cenię za barwne i charyzmatyczne postaci kobiece. Przebiegła i bezkompromisowa Mechtylda z Korony śniegu i krwi to jedna z moich ulubionych bohaterek historycznego świata wykreowanego przez pisarkę. W najnowszej powieści autorka wysuwa kobietę na plan pierwszy i czyni ją już nie drugoplanową, ale główną bohaterką. Harda to opowieść o Świętosławie, córce Mieszka I i siostrze Bolesława Chrobrego, postaci ciekawej, bo historycy nie są zgodni, czy w ogóle istniała (trwają spory o to, czy historia o Świętosławie nie została zlepiona z losów dwóch córek Mieszka). Dzięki małżeństwu z Erykiem Zwycięskim została królową Szwecji. Po jego śmierci wyszła za mąż za Swena Widłobrodego, króla Danii. W Hardej pokazana jest jednak nie jako żona, która miała zabezpieczać międzynarodowe sojusze, ale jako kobieta ambitna i świadoma reguł politycznej gry.

Biała Rika

Magdalena Parys, Biała Rika, wyd. Znak

Choć Tunel i Magika Magdaleny Parys przeczytałam z przyjemnością, miałam poczucie, że są przegadane. Dlatego Biała Rika, najnowsza powieść Parys była dla mnie pięknym odkryciem. Pisarka zrezygnowała z długich opisów na rzecz zwartej i skondensowanej narracji. Krótkie rozdziały kojarzą się z notatkami. I tak po części jest, bo w Białej Rice śledzimy Dagmarę, która próbuje zrekonstruować i naszkicować zawikłaną rodzinną historię, zahaczającą o czasy II wojny światowej. Oszczędny styl Parys pozwala jej zbudować opowieść, w której pamięć o tym, co bolesne staje się względna – ktoś coś pamięta, ale detale giną lub są celowo przemilczane. Dagmara cierpliwie odbudowuje przeszłość z fragmentów, urywków, niedomówień i sekretów. Czy poznając kilka wersji tej samej historii, jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jaka była prawda? A może prawda także jest względna? To zdecydowanie najlepsza i najdojrzalsza powieść Magdaleny Parys. Także dlatego, że tak wiele rozgrywa się w niej między słowami, a tajemnica nie zostaje dopowiedziana do końca.

Droga do domu

Yya Gyasi, Droga do domu, Wydawnictwo Literackie

Droga do domu to saga nietypowa. Choć opowiada o losach aż siedmiu pokoleń nie ma w niej epickiego rozmachu. Są raczej strzępy historii kolejnych bohaterów. Wszystko zaczyna się w XVIII w. w Ghanie, gdzie żyją dwie przyrodnie siostry, Effia i Esi. Nie wiedząc o swoim istnieniu, mają tylko jedną rzecz, która mogłaby je połączyć – wisiory z czarnym kamieniem, które dostały od matki. W niespokojnych czasach to jednak zbyt mało, by liczyć na happy end. Potomkowie Effi żyją w Afryce, Esi zostaje uprowadzona i sprzedana jako niewolnica – jej potomkowie będą świadkami rozkwitu Stanów Zjednoczonych. Gyasi nie zatrzymuje się długo przy kolejnych bohaterach – pokazuje tylko szybkie obrazki z ich życia, gdzieś w tle sygnalizuje wielką historię – przemiany w Afryce, wojnę secesyjną, zniesienie niewolnictwa, walkę o prawa czarnoskórych mieszkańców Ameryki. Tworzy przy tym niezwykłą panoramę ludzkich losów, zadając wciąż pytanie o to, co kształtuje naszą tożsamość.

Alicja w krainie czasów

Ałbena Grabowska, Alicja w krainie czasów, wyd. Zwierciadło

Po sadze Stulecie Winnych, Ałbena Grabowska powraca z nową trylogią – Czas zaklęty. Główną bohaterką jest tytułowa Alicja. Dziewczynka przychodzi na świat pod koniec XIX wieku w podwarszawskim dworku. Jest owocem romansu hrabiego Jana Księgopolskiego ze służącą Natalią. W tym samym czasie na świat ma przyjść także dziecko z prawego łoża. A, że Natalia jest osobą ambitną postanawia zrobić wszystko, żeby to właśnie jej córka stała się dziedziczką fortuny. Plan udaje się jej wprowadzić w życie tylko częściowo – syn hrabiego umiera, a Alicja zostaje zabrana matce, by wychowywać się we dworze. Tam dostaje wszystko, poza miłością. Dla Ałbeny Grabowskiej to tylko wstęp do tego, by opowiedzieć o świecie, w którym magia, wiara w moce natury miesza się z wiarą w rozum i nowoczesność. Namiętność splata się pragmatycznością, a przywiązanie do konwenansów z porywami serca. Alicja w krainie czasów jest więc barwną opowieścią o cenie, jaką płaci się za igranie z przeznaczeniem i o nieposkromionej ciekawości świata.

W cieniu prawa

Remigiusz Mróz, Wszystko, cokolwiek Wam wpadnie w ręce

Remigiusz Mróz jest chyba najbardziej pracowitym pisarzem w Polsce. Nawet ja nie nadążam za kolejnymi premierami. A zatem po kolei. W pierwszej kolejności polecam sięgnąć po trzy części przygód pani mecenas Chyłki i jej niezmordowanego pomagiera Zordona. Wartka akcja, celne riposty, bardzo podstępni przeciwnicy, sporo alkoholu, szaleńczej jazdy samochodem oraz intryg to znaki rozpoznawcze tego cyklu. Kasacja, Zaginięcie i Rewizja (wszystkie wyd. Czwarta Strona) właściwe czytają się same. Następnie proponuję chwilę oddechu i sięgnięcie po W cieniu prawa (wyd. Czwarta Strona), czyli thriller retro, który rozgrywa się w Galicji na początku XX wieku. Możecie oczekiwać zbrodni, zręcznie skonstruowanej intrygi i emocji – a wszystko w historycznych dekoracjach. Kiedy już i tę książkę połkniecie, zalecam trylogię z komisarzem Wiktorem Forstem. Czytając Ekspozycję, Przewieszeni i Trawers (wszystkie wyd. Filia) musiałam robić sobie przerwy. Nagromadzenie akcji, pościgów i ucieczek jest tu bowiem imponujące. Jest też i nieuchwytny seryjny morderca, więc nudzić się nie będziecie. I lepiej natychmiast zabierajcie się do lektury, bo akurat kiedy skończycie w księgarniach powinna być już kolejna, czwarta książka o Chyłce – Immunitet (wyd. Czwarta Strona) ukaże się 31 sierpnia.
PS. Gorąco polecam też cykle o Chyłce i Forście w audiobookach, w mistrzowskiej interoretacji Krzysztofa Gosztyły.

Płyń z tonącymi

Lars Mytting, Płyń z tonącymi, wyd. Smak Słowa

Tak się składa, że najlepsze powieści ostatnio dotykają tematu pamięci, tajemnic rodzinnych i wojny. Tym razem sięga po nie pisarz z Norwegii, Lars Mytting, autor bestsellera Porąb i spal. Sekret pojawia się już w pierwszej retrospekcji głównego bohatera i dotyczy tajemniczej śmierci jego rodziców. W kronice z 1971 r. odnajduje informację, że oboje zginęli w Authuille w północnej Francji. Weszli na ogrodzony teren, który niegdyś był polem bitwy podczas I wojny światowej. Sekcja zwłok wykazała, że nawdychali się gazu ze starego granatu, wpadli do pobliskiej rzeki i utonęli. To jednak nie wszystko, ponieważ jednocześnie zaginął ich kilkuletni syn. Znalazł się cztery dni później w miasteczku oddalonym o 120 kilometrów. Czy został porwany? Co się z nim działo przez ten czas? Nikt tego nie wiedział. Wiele lat po tej tragedii, syn stara się znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania i dopowiedzieć historię, która wciąż w nim żyje.

pył, co opada ze snów

Louis De Bernières, Pył, co opada ze snów, wyd. W.A.B.

Powieść jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy przeszła w Polsce właściwe bez echa. Niesłusznie, bo ta opowieść o miłości i wojnie jest książką co najmniej intrygującą, a przy okazji pięknie skonstruowaną historią. De Bernières opowiada o losach czterech sióstr McCosh – Rosie, Ottilie, Christabel i Sophie. Ich idylliczne dzieciństwo brutalnie kończy rok 1914. Przyspieszona dorosłość naznaczona jest stratą, tęsknotą i rozłąką. Jak budować szczęście w czasach chaosu i okrutnej wojny? Książka De Bernièresa nie jest jednak banalnym romansem. Ciekawa pod względem formy, skrzy się dowcipem, a galeria często ekscentrycznych postaci składa się na portret brytyjskiej klasy wyższej początku XX wieku.

Chciwość

Marta Guzowska, Chciwość, wyd. Burda

Skłonność człowiek do popełnienia zbrodni zwiększa się znacząco, gdy w grę wchodzi chciwość i antyczny skarb o niewyobrażalnej wartości. I kiedy piszę skarb, nie mam na myśli kilku złotych monet, ale diadem Heleny Trojańskiej odnaleziony w XIX wieku przez Heinricha Schliemanna. Wszyscy sądzą, że obecnie znajduje się w muzeum w Rosji. Cała rzecz polega jednak na tym, że nie jest to oryginał, ale perfekcyjna podróbka. Na ślad tego prawdziwego diademu wpada archeolożka Simona Brenner, specjalistka od biżuterii antycznej, a po godzinach wyjątkowo utalentowana złodziejka. Zamierza zdobyć więc skarb i żyć wygodnie do końca swoich dni. Problem w tym, że chętnych na diadem Heleny jest znacznie więcej. Guzowska (sama archeolożka z wykształcenia) Chciwością rozpoczyna cykl z Simoną Brenner w roli głównej. Jej nowa bohaterka jest skrzyżowaniem Indiany Jonesa i Arsena Lupin. Powieści to tylko służy, bo Simona to kobieta sprytna, energiczna i niezwykle ambitna. Efekt to archeologiczny thriller najwyższej próby.

Furia mać

Sylwia Kubryńska, Furia Mać!, wyd. Czwarta Strona

Jeśli jesteś niezbyt perfekcyjną panią domu, czasem zakładasz spódnicę, choć zapomniałaś o ogoleniu nóg, a twój telefon, podobnie jak telefon głównej bohaterki jest zepsuty i dzwoni tylko ze złymi wiadomościami, to książka Sylwii Kubryńskiej jest zdecydowanie dla ciebie. Furia mać! to druga po Kobiecie niezbyt doskonałej powieść pisarki, w której zgłębia mroczne i ponure jak spojrzenie profesora Snape’a strony kobiecości – pisze o rozsadzających głowę emocjach, furiach i histeriach, lękach małych i za dużych. Robi to z wdziękiem i dużą dawką poczucia humoru, choć nie unika też ostrego i dosadnego języka. W portretowaniu kobiecości i otaczającej nas rzeczywistości jest bezkompromisowa. Za to ją lubię.

Chrapiący ptak

Bernd Heinrich, Chrapiący pakt, wyd. Czarne

Choć ta autobiograficzna opowieść nie królowała na listach bestsellerów absolutnie nie wolno jej przegapić. No chyba że zupełnie nie interesują Was historie o tym jak pewien ekscentryczny naukowiec wraz z żoną przemierzał najdziksze tereny w poszukiwaniu legendarnego chrapiącego ptaka, jak udało mu się bezkrwawo upolować rzadki okaz tygrysa i jak przez całe życie cierpliwie kolekcjonował okazy gąsieniczników. Heinrich opowiada o swoim ojcu, znanym przyrodniku, z pasją i ogromnym ciepłem. Wspomina także czasy, gdy rodzina mieszkała w majątku na terenie Polski i później, gdy zamieszkali w USA na farmie w Maine. „Mój Chrapiący ptak będzie właśnie opowieścią o losach naszej rodziny, o przetrwaniu dwóch wojen światowych, ucieczce z Polski, potem z Niemiec i osiedleniu się w Ameryce. To, że ja również zostałem naukowcem i pisarzem, w pewnej mierze zawdzięczam ojcu, a historię naszej rodziny ukształtowały nie tylko wojny, lecz także przeżycia i poglądy pasjonatów, którzy pragnęli zrozumieć sposoby działania przyrody w czasach, gdy biologia jako nauka przechodziła ogromną przemianę” pisze Bernd Heinrich. To jedna z najpiękniejszych opowieści o pasji i oddaniu temu, co kocha się najbardziej – w tym przypadku gąsienicznikom i odkrywaniu tajemnic przyrody.

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close