Karolina Cwalina

Pewna siebie jak nigdy. Czy to możliwe?

Karolina Cwalina-Stępniak

,,Bo to się albo ma, albo nie ma. Ja nie jestem pewna siebie” - powiedziała mi ostatnio znajoma. To oczywiście mit! Na dodatek jeden z najczęściej powtarzanych. Pewność siebie nie jest cechą wrodzoną, którą albo się ma, albo nie. To jedna z tych cech, którą nabywamy wraz z rozwojem, wychowaniem, środowiskiem, w jakim żyjemy, doświadczeniami. Pewności siebie można się nauczyć i ją w sobie wyćwiczyć. Budując poczucie wartości, kontrolując swoje emocje, poprawiając zdanie o samej sobie, można zacząć żyć z większą satysfakcją.

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to stan umysłu, ale też postawa wobec świata. Składa się na nią poczucie własnej wartości, wyjątkowości, akceptowanie siebie, zadowolenie z samej siebie, wiara w siebie i swoje możliwości, zaufanie, odpowiedzialność za swoje życie i pozytywne nastawienie do świata. Pewności siebie przede wszystkim towarzyszy poczucie sprawczości. Jej brak często mylony jest ze skromnością, konformizmem czy uległością. Niepewność sprawia, że człowiek, czuje się gorszy i słabszy od innych, a przede wszystkim ciągle się z innymi porównuje. Niska samoocena, ciągłe porównywanie się to jeden z najważniejszych symptomów problemów z pewnością siebie. Element porównywania się pojawia się w życiu każdej z nas, jednak jeśli wymknie się spod kontroli i zdominuje życie, blokując działanie, mamy poważny problem.

Gdzie moja pewność siebie?

Gdzie w takim razie podziała się pewność siebie mojej koleżanki? Czy nigdy jej nie miała? A może z jakiegoś powodu ją utraciła? Pewność siebie ma swoje źródła w samoakceptacji. Pewność siebie buduje się na pozytywnych wzmocnieniach,  sygnałach ze świata, że jest się mądrą, dobrą, kochaną. Jeśli w życiu brakuje (a zwłaszcza w dzieciństwie i okresie dojrzewania) brakuje tych komunikatów z zewnątrz, kompleksy i niepewność trafiają na żyzny grunt. Niska samoocena nie tylko sprawia, że czujemy się źle same ze sobą, ale wpływa negatywnie na relacje z innymi. Żeby budować satysfakcjonujące, partnerskie relacje z innymi, trzeba najpierw zbudować taką relację ze sobą.

Bądź dla siebie wyrozumiała

Często jesteśmy same dla siebie najsurowszymi krytyczkami, kiedy powinno być zupełnie odwrotnie — powinnyśmy być jak przyjaciel. Prawdziwy przyjaciel powie prawdę, ale jednocześnie jest wyrozumiały i czuły. Krytyka nie może podcinać skrzydeł — ma podbudować.

Pozytywnie wzmacniaj się

Staraj się dostrzegać swoje zalety. Weź kartkę i zapisz, jakie cechy w sobie cenisz, za co doceniają się inni, co cię wyróżnia. Wydaje się proste, ale to pozory. Kiedy robię podobne ćwiczenia podczas warsztatów, większość kobiet zakrywa kartkę i pyta, czy może dokończyć w domu. Nigdy nie zadawały sobie tych pytań i nie wiedzą, co na nie odpowiedzieć lub wstydzą się myśleć o sobie dobrze.

Skończ z porównywaniem

Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić… Wszystko sprzyja porównywaniu się. Podglądamy idealne życie innych w social mediach, w szkole i pracy jesteśmy stale oceniani. Porównywanie się może mieć dobre rezultaty – jeśli tylko działa motywująco i stymulująco. Dlatego warto porównywać się mądrze. Nie należy porównywać się do ludzi o zupełnie innych możliwościach, historii i sytuacji życiowej. Staraj się też doceniać innych, dostrzegać ich zalety i komplementować ich, aby budować w sobie pozytywne nastawienie do innych, a nie poczucie rywalizacji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZABÓJCZO PERFEKCYJNA? BYCIE NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIE NIE OZNACZA BYCIA IDEAŁEM – PISZE KAROLINA CWALINA-STĘPNIAK.

Poczuj się atrakcyjnie

Sexy zaczyna się w głowie, ale nasz wygląd też mają wpływ na to, jak się ze sobą czujemy. Popracuj nad postawą — chodź wyprostowana z uniesioną głową. Jeśli idziesz na ważne spotkanie, ubierz się tak, żeby czuć się ze sobą atrakcyjnie. Dlatego, jeśli chcesz być pewniejsza siebie, popracuj też nad tym, jak się poruszasz, zachowujesz, jak czujesz się sama ze sobą. Dobrze dobrane ubranie, ulubiona fryzura, makijaż potrafią zdziałać cuda.

***

To znowu JA! Tak zaczyna się moja… trzecia książka. Trzecia! Choć w pierwszą nikt nie wierzył. Dziś “Wszystko zaczyna się w głowie” jest bestsellerem. Jeśli tylko masz ochotę na kolejną dawkę energii i motywacji, zapraszam do mojego świata. Świata, który swoją pasją i ciężką pracą zbudowałam sama, bez względu na krytykę i wszystkie przeciwieństwa losu, które każdemu z nas się zdarzają.

Jeśli zgadzasz się ze mną, a do dziś brakowało Ci odwagi, aby spełniać swoje marzenia, to zapraszam Cię do mojej bajki! Nie jest w niej różowo ani prosto. Bywa ciężko, a nawet beznadziejnie, ale NA MOICH WARUNKACH.  Jeśli odpuszczasz — mam nadzieję, że zainspiruję Cię do tego, by próbować dalej. Jeśli działasz tak szaleńczo jak ja — będzie Ci lepiej, gdy sobie uzmysłowisz, że nie jesteś odosobnionym przypadkiem! Ważne, aby nie mieć do siebie pretensji.  Ja mam tylko wtedy, kiedy wiem, że zrobiłam za mało i nie dotarłam tam, gdzie chciałam być.

WSZYSTKO  ZACZYNA SIĘ W GŁOWIE… a kończy, GDY NIE DZIAŁASZ. Nic samo się nie wydarzy ani nie spadnie z nieba. Sukces to harówka. Jedni o tym wiedzą, a inni się łudzą, że coś przyjdzie łatwo. Wiem, że tych drugich jest więcej niż pierwszych. Chcesz wiedzieć czemu? Przeczytaj moją książkę!

>> Dowiedz się więcej o książce tutaj! <<

Wszystko zaczyna się w głowie

***

O Autorce:

Karolina Cwalina-Stępniak – PCC ICF, life&business coach

Professional Certified Coach w ICF – PCC ICF oraz Family Coach. Przepracowała już ponad 2300 godzin z Klientami. Posiada certyfikat potwierdzajaący ukończenie treningu „ Coaching Prowokatywny”, prowadzonego przez Jaapa Hollandera, akredytowanego przez Instytut Komunikacji Prowokatywnej PROVOCARE. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych „Coaching Profesjonalny” na Akademii Leona Koźmińskiego a także „The Art and Science of Coaching” na Erickson International College akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation (ICF). Specjalista w ośrodku psychoterapii i coachingu Inner Garden w Warszawie. Specjalizuje się w obszarach zarządzania czasem, budowania relacji zespołowych, motywacji oraz organizacji pracy. Założycielka firmy szkoleniowo-coachingowej oraz autorka programu dla kobiet „Sexy zaczyna się w głowie”, który oferuje szeroki program warsztatowo – szkoleniowy. Występuje często w mediach jako specjalista z zakresu rozwoju osobistego oraz pisze na różnorodnych portalach biznesowych oraz lifestylowych swoje felietony eksperckie. Autorka książki: “Wszystko zaczyna się w głowie. Planuj/ Działaj/ Nie marudź”. Więcej na www.karolinacwalina.pl