czym jest zjawisko shamingu

Czym jest zjawisko shamingu?

Dominika Jajszczak

Gośćmi Olgi Kordys Kozierowskiej w najnowszym wydaniu programu Sukcesu Pisanego Szminką były Dr Marta Bierca, socjolożka z Uniwersytetu SWPS oraz Alicja Wysocka-Świtała, Partnerka Zarządzająca Clue PR.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

Czym jest zjawisko shamingu?

To jest bardzo delikatny temat, bo to nie jest otwarta krytyka, na którą można łatwo zareagować. To są takie subtelne uwagi, często kryjące się pod postacią dobrych rad, porównywania, sugestii. Czegoś co pozornie można odebrać jako coś pomocnego, miłego, w dobrej wierze, a tak naprawdę kryje się za tym taka chęć usadzania, narzucania swojego zdania. Trudno to wychwycić. Nam też było w ogóle trudno zdefiniować to zjawisko i je nazwać” – tłumaczy dr Marta Bierca. „Jest cała paleta zachowań, które są opresyjne, ale trudne do bezpośredniego znawigowania i też trudne do reakcji. Są poukrywane pod uśmieszkami, pod ironicznymi uwagami czy żartami” – dodaje Alicja Wysocka-Świtała.

Kto zawstydza?

43% kobiet deklaruje, że najczęściej zawstydzane są przez własne matki. „To wynika naturalnie z etapu życia. Matki z uwagi na różnice pokoleń to są osoby, które narzucają pewną wizję świata, oczekiwania i młode kobiety mają z tym problem. Szczególnie, że rośnie świadomość tego zjawiska i wiele kobiet po prostu sprzeciwia się byciu wiecznie ocenianymi” – opowiada dr Marta Bierca. „To jest trochę peleton zawstydzania. Pałeczka jest przekazywana z pokolenia na pokolenie” – dodaje Alicja Wysocka-Świtała.

Całość raportu “Women Shaming” możesz znaleźć tutaj!

Jak pozbyć się przycisków wstydu?

Wstyd pojawia się na każdym etapie życia i trochę w innym kontekście” – podkreśla dr Marta Bierca. Trzeba zacząć od uświadomienia sobie, że on w ogóle istnieje, kiedy się pojawiaja, w jaki sposób się objawia. Jeżeli to określimy to jesteśmy świadome zjawiska shamingu i też łatwiej jest nam z tym zawstydzaniem walczyć.

Całości programu możesz posłuchać tutaj: https://sukcespisanyszminka.pl/podcasty/

O programie Sukcesu Pisany Szminką

Mówimy o biznesie z duszą, technologiach z kobiecą twarzą i działaniach z obszaru diversity & inclusion. Pokazujemy trendy i wysyłamy stereotypy do lamusa. Redaktor i prowadząca Olga Kordys Kozierowska – dziennikarka biznesowa z 11-letnim doświadczeniem radiowym i telewizyjnym. Założycielka pierwszej w Polsce organizacji promującej przedsiębiorczość kobiet i równość w biznesie.

Zarejestruj się aby otrzymać newsletter