Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
TOP 6 powieści o kobietach, nie tylko dla kobiet

TOP 6 powieści o kobietach, nie tylko dla kobiet

Fiedorczuk, Kijańska, Zientek, Kańtoch, Grabowska i Witkiewicz – pokazują, co dzieje się z kobietami na skraju kryzysu, gdy pewna jest tylko zmiana.

bliskie-kraje-julia-fiedorczuk

Julia Fiedorczuk, Bliskie kraje, wyd. Marginesy

„Jak pokazać stratę?” – pyta bohaterka jednego z opowiadań, które złożyły się na tom „Bliskie kraje”. Fiedorczuk zdaje się posiadać do tego klucz. W swojej najnowszej książce pokazuje ludzi, którzy doświadczają braku, otępiającej pustki i wewnętrznej ciemności. Historie, które opowiada nie mają początku, ani końca – Fiedorczuk wrzuca nas raczej w sam ich środek, jakby na chwilę uchylała zasłonę i pozwalała zajrzeć w doświadczenie swoich bohaterów. Daje nam poczuć ich niedopasowanie, daje wgląd w poczucie odrzucenia i osamotnienia, czasem w walkę, którą toczą bez większego przekonania. „Wiedziałam, że muszę zniknąć, zanim zacznę pamiętać, rozpłynąć się, póki mogę oddychać” – mówi kolejna bohaterka, a my rozpływamy się w prozie Fiedorczuk.

jutro-wlasnie-nadeszlo-marta-kijanska

Marta Kijańska, Jutro właśnie nadeszło, Świat Książki

Natalia jest kobietą bezkompromisową w swoim gniewie. Zręcznie ukrywa go pod maską „tumizwisizmu”, ale za każdym razem, kiedy mówi „Mam to w d*pie”, czujemy że napędza ją nie obojętność, ale ostre wkurzenie i strach. Natalia generalnie jest na “nie” – nie wierzy w boga, w ludzi, w miłość, w związki, w szczęście, w życie na ziemi i w życie po śmierci. Jej nastroju nie poprawia fakt, że właśnie pochowała matkę. Gdyby wierzyła w piekło, być może tam właśnie by się udała. Ale piekła nie ma, i nie ma nieba, a w takim świecie bezradność wobec śmierci i straty wydaje się jeszcze bardziej dojmująca. Książka Kijańskiej nie jest jednak ani o umieraniu, ani o żałobie, ale o rozliczaniu się i spotkaniu z samą sobą, którego czasem nie da się już odkładać na jutro.

podroz-w-strone-czerwieni-sylwia-zientek

Sylwia Zientek, Podróż w stronę czerwieni, wyd. Muza

Wypalone, zmęczone, pragnące zmiany, ale zbyt zagubione, by wiedzieć, gdzie szukać rozwiązań – bohaterki Sylwii Zientek właśnie znalazły się na życiowym i zawodowym rozdrożu. Lekarstwem ma być podróż, w którą trzy przyjaciółki postanawiają wyruszyć. Podróż niezwykłą, bo śladami młodopolskiej pisarki Marii Komornickiej. Legenda głosi, że Komornicka w wieku trzydziestu lat spaliła suknie i uznała się za mężczyznę. Przyjaciółki, podążając za pisarką, rozmawiają o związkach, mężczyznach, seksie, samotności, poszukując, jak niegdyś Komornicka, własnej tożsamości.

laska_front

Anna Kańtoch, Łaska, wyd. Czarne

Mrok, tajemnica, a zamiast detektywa walczącego z demonami… nauczycielka języka polskiego. Czy to może być materiał na krwistą powieść? I to jeszcze jaki! Jest rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Dziewczynka jest pokryta warstwą zaschniętej krwi. Nikt nie wie, co się z nią działo. 30 lat później uczeń Marii zostaje znaleziony martwy. Wcześniej prosił ją o pomoc. Lenarczyk wraca do własnej tajemnicy i zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. “Łaska” to coś więcej niż kryminał czy thriller. To przede wszystkim świetnie skonstruowana powieść psychologiczna, lepka od emocji, strachu i napięcia. A przy tym przewrotna, bo mało kto spodziewa się, że mordercę dopadnie akurat pani od polskiego, która w notatniku zapisuje takie listy zadań: „oddać książkę do biblioteki”, „zanieść rajstopy do repasacji”, „wezwać kogoś do przeczyszczenia pieca w dużym pokoju”.

lady-m-albena-grabowska

Ałbena Grabowska, Lady M., wyd. Zwierciadło

„Motyle w brzuchu nie są dla nas. W naszym wieku mogłyby nas zabić…” – orzeka jednak z bohaterek “Lady M.”. Cóż z tego, skoro motyle potrafią być wyjątkowo podstępne, zwłaszcza, gdy mąż chrapie, w małżeństwie pojawia się nuda, żona jest władcza, a na horyzoncie pojawia się ktoś nowy – ten trzeci lub ta trzecia. Nie spodziewajcie się jednak typowego romansu, bo powieść Grabowskiej to raczej solidna, psychologiczna analiza toksycznych relacji, w których to kobieta stoi po ciemnej stronie mocy. Tragedia jest nieuchronna – jak zawsze, gdy na horyzoncie pojawia się jakaś Lady M.

czesc-co-slychac

Magdalena Witkiewicz, Cześć, co słychać?, wyd. Filia

„Zanim te wszystkie zdarzenia miały miejsce, moje życie upływało zupełnie spokojnie. Skończyłam trzydzieści dziewięć lat i coraz częściej zastanawiałam się nad tym, co już udało mi się osiągnąć w życiu, a na czym poległam” – tak zaczyna swoją opowieść-rozliczenie Zuzanna, bohaterka „Cześć, co słychać?”. Tym razem Witkiewicz oddaje głos kobietom zbliżającym się do czterdziestki i „kryzysu połowy życia”. Tak, tak, kobiety też na niego cierpią. Ale zamiast kupować czerwony sportowy samochód lub szukać młodszego kochanka, wracają do przeszłości, swoich tęsknot i młodzieńczych miłości. A to, jak pokazuje Magdalena Witkiewicz potrafi być i groźne, i oczyszczające. Czy kryzys okaże się w istocie przełomem? Powieść dla miłośników dobrze skrojonych, lekko opowiedzianych i poruszających historii.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!