Nasz kraj zajmuje 5. miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby przedsiębiorstw
Cały sektor generuje ponad dwie trzecie wartości PKB (67,9%), a największy udział mają mikroprzedsiębiorstwa (28,2%). MŚP zatrudnia 6,9 mln osób, z czego prawie 4,4 mln pracuje w mikrofirmach. Najwięcej małych firm działa w sektorze usług i handlu (75,2%), rzadziej w budownictwie i przemyśle.
Joanna Erdman, prezeska Fundacji Polska Bezgotówkowa, mówi:
“Małe firmy mają niebagatelny wpływ na wzrost polskiej gospodarki. Ich wkład w dobrobyt społeczny i ekonomiczny jest jednak niedoszacowany. Dlatego cieszymy się, że czerwiec możemy nazwać miesiącem przedsiębiorczości, a korzystając z tej okazji, chcielibyśmy przekazać wszystkim właścicielom małych biznesów wyrazy uznania i podziękowania za trud i ich codzienną pracę na rzecz lokalnych społeczności. Dla nas, przedsiębiorcy są bohaterami, którzy mimo wyzwań i zawirowań ekonomicznych, z powodzeniem współtworzą od wielu lat wzrost gospodarczy”
Duże wyzwania małych biznesów
Mali przedsiębiorcy codziennie zmagają się z wyzwaniami biznesowymi, takimi jak wzrost kosztów działalności, zmiany po pandemii i wpływ wojny w Ukrainie. Największym wyzwaniem jest jednak zmienność otoczenia, nazywana “kumulacją czarnych łabędzi”.
Przedsiębiorcy stawiają na wiedzę i rozwój
Z raportu PARP wynika, że w 2022 roku dwie na trzy nowo powstałe firmy przetrwały pierwszy rok działalności. Zmienność otoczenia powoduje, że przedsiębiorcy powinni inwestować czas w stały rozwój i doszkalanie się. Badanie przeprowadzone dla Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazało, że ponad połowa przedsiębiorców (53%) samodzielnie poszukuje w internecie informacji na temat rozwoju ich firm, a co trzeci czerpie wiedzę od innych przedsiębiorców.
Joanna Erdman dodaje:
“Przedsiębiorcy rozumieją przewagę, jaką daje wiedza oraz przyznają, że sukces w biznesie zależy również od rozwoju kompetencji. Wspieramy ich w tym obszarze. W tym celu stworzyliśmy naszą autorską platformę – Akademia Przedsiębiorcy5, która jest źródłem wiedzy i najlepszych praktyk. Współpracujemy również z ekspertami, którzy przygotowują webinary i szkolenia dla naszych uczestników”
Wsparcie Fundacji Polska Bezgotówkowa
Fundacja Polska Bezgotówkowa wspiera przedsiębiorstwa w ich rozwoju i budowaniu konkurencyjności, ułatwiając dostęp do narzędzi do przyjmowania płatności bezgotówkowych. W ramach Programu, każdy przedsiębiorca może otrzymać bezpłatnie terminal płatniczy lub aplikację płatniczą na urządzenia mobilne i korzystać z nich przez 12 miesięcy bez opłat. Fundacja pokrywa również koszty obsługi transakcji do kwoty 100 tys. zł obrotu rocznego na jeden terminal. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.polskabezgotowkowa.pl