Life-long learning
Life-long learning jest jedną z najważniejszych kompetencji na rynku pracy, a to nic innego jak systematycznie wkładany wysiłek w zdobywanie nowej wiedzy. A także świadomość, że ciągły rozwój jest jedynym sposobem na przystosowanie się do dynamicznych zmian.
Prawda jest jednak taka, że nauka nigdy jeszcze nie była tak prosta i tania jak dziś. Nierzadko wystarczy dostęp do Internetu i otwarta głowa. Kanały społecznościowe, podcasty, e-booki, książki, biblioteki online – wszystkie są skarbnicą wiedzy i darmowych materiałów edukacyjnych. Tylko kilka kliknięć myszką dzieli cię od uczestnictwa w kursach najlepszych uniwersytetów świata czy wysłuchania największych specjalistów i ekspertów.
Prężnie działają również twoje lokalne organizacje czy urzędy pracy, sprawdź je!
Jak zdobywać nowe umiejętności bez wydawania pieniędzy?
1. Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Program dedykowany pracownikom i pracodawcom, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje. Wystarczy złożyć wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy, by otrzymać szansę na dofinansowanie od 80 do nawet 100% wartości szkolenia. Środki przeznaczone są m.in. dla firm, które wprowadzają nowe procesy, technologie i narzędzia pracy, dla osób nowozatrudnionych powyżej 50. roku życia czy osób, które powracają na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. To też Fundusz dla osób poniżej 30. roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.
2. Dotacje w ramach Funduszy Europejskich
Jeśli masz pomysł na realizację ciekawego projektu, ale brakuje Ci pieniędzy, możesz otrzymać dotację z Funduszy Europejskich. Tylko w maju oferta Funduszy Europejskich obejmuje aż 75 kursów – w tym programy krajowe, regionalne i z Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Oprócz tego, że możesz skorzystać z dofinansowania, możesz także wziąć udział w licznych webinarach i konferencjach.
Grupą docelową Programu są osoby pełnoletnie zamieszkujące terytorium Polski, w tym również obcokrajowcy. Celem projektu jest wsparcie finansowe osób nieoprocentowaną pożyczką z możliwością częściowego umorzenia, które planują rozpoczęcie nauki lub już uczestniczą w nieopłaconych w całości szkoleniach, kursach, studiach podyplomowych i innych formach za wyjątkiem studiów I, II i III stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich.
Rozsiądź się wygodnie w fotelu i przenieś się na SWPS, Harvard, Yale, MIT albo Stanford. Nie, wcale nie żartujemy!
4. edX to platforma utworzona przez Massachusetts Institute of Technology i Harvard, zrzeszająca ponad 80 międzynarodowych partnerów. Oferuje kursy m.in. z zakresu przedsiębiorczości, biznesu, historii, nauk społecznych. Na zakończenie można uzyskać płatny certyfikat.
5. COURSERA założona została przez naukowców z Uniwersytetu Stanford. W ich ofercie znajdziesz kilkaset kursów z zakresu biznesu, nauk społecznych, IT, historii czy literatury. Większość można zakończyć uzyskaniem płatnego certyfikatu. Na Coursera można zrobić także coś w rodzaju studiów podyplomowych – składają się z kilku modułów, każdy jest jednak płatny (od kilkudziesięciu do ok. 100 dolarów).
6. Future Learn – platforma, która umożliwia dostęp do kursów globalnych instytutów oraz wielu uniwersytetów brytyjskich, np. Cambridge, University of Glasgow czy King’s Collage London. Do wyboru kursy biznesowe, z zarządzania, prawa, psychologii czy ochrony środowiska.
7. Open Culture to ponad 1700 darmowych kursów, wykładów i materiałów edukacyjnych online, udostępnianych przez uczelnie i naukowców z Yale, MIT, Harvard czy Oxfordu. Do wyboru m.in. zajęcia z archeologii, architektury, sztuki, komunikacji, geografii, zdrowia, finansów i ekonomii.
8. UDEMY jest platformą dostępną w języku angielskim i polskim, na której znajduje się już ponad 250 000 kursów wideo. Tematy kursów obejmują m.in.: programowanie, finanse i księgowość, cyberbezpieczeństwo, marketing, rysunek, zdrowie i fitness.
9. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to podcast na Spotify realizowany przez Uniwersytet SWPS, który popularyzuje wiedzę psychologiczną. Odcinki są sposobem na zdobycie merytorycznej i rzetelnej wiedzy z zakresu psychologii.
Pierwsza polska w pełni bezpłatna platforma edukacyjna, która umożliwia uczestnictwo w masowych otwartych kursach online, wykładach gościnnych oraz lekturę e-podręczników. Działa pod patronatem Fundacji Centrum Kopernika oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Myślisz o rozwoju w branży IT? To również jest możliwe!
11. KODILLA to szkoła programowania dla początkujących i profesjonalistów. Ich mentorzy specjalizują się w udzielaniu wsparcia i porad w procesie przebranżowienia. To świetne miejsce, by rozpocząć nową drogę.
12. FUTURE COLLARS posiada naprawdę szeroki wachlarz szkoleń z obszaru IT. Oferuje również kompleksowe wsparcie przy wyborze nowej ścieżki kariery, a także w jej finansowaniu.
13. CODERSLAB realizuje kursy zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online. W trybie dziennym, wieczorowym i weekendowym. Co istotne – oferują szereg udogodnień umożliwiających optymalizację kosztów nauki.
Wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Sięgajmy po nią odważnie i chętnie. To inwestycja, która się zwróci.