Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
5 sposobów na domowy budżet

5 sposobów na domowy budżet

Myśląc o domowych finansach warto pamiętać, że kształtują je nie tylko wpływy, ale i wydatki. Jak sobie z tym radzić pisze Krzysztof Kaczmar z Citi Handlowy.

Myśląc o domowych finansach warto pamiętać, że kształtują je nie tylko wpływy do naszego domowego portfela, ale i wydatki. O ile dochody pozostają częścią stałą, w dużej mierze niezależną od nas, to wydatki są polem, gdzie możemy dużo ugrać. Większość Polaków uważa, że warto oszczędzać, wynika z badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec finansów”*. Niestety, deklaracje nie idą w parze z czynami. Mamy kłopot z regularnym odkładaniem pieniędzy, robi to tylko 16% z nas.

Naszym problemem jest przede wszystkim to, że nie posiadamy nawyku odkładania pieniędzy, nie potrafimy także zarządzać swoim budżetem. Nie planujemy wydatków z dłuższym niż miesięczne wyprzedzeniem, co niekorzystnie odbija się na naszym portfelu zwłaszcza w okresach wymagających ponadprzeciętnego finansowania, jak Boże Narodzenie czy rozpoczynający się nowy rok szkolny.
Nieumiejętne zarządzanie pieniędzmi jest utrudnieniem codziennego funkcjonowania, ale co gorsza niesie ze sobą poważniejsze ryzyka, jak brak zabezpieczenia na wypadek zdarzeń losowych czy na czas emerytury. Margines bezpieczeństwa finansowego powinien posiadać każdy z nas. Niestety, jak pokazują badania „od pierwszego do pierwszego” żyje aż 42% respondentów.

Co można zrobić już dziś żeby było inaczej?

1. Określ swoją politykę budżetową i odpowiedz na kluczowe pytanie: dlaczego chcesz lepiej zarządzać domowym budżetem? Powodów może być wiele: remont, wakacje, spłata długów, emerytura. Warto skorzystać z oferty bezpłatnych programów i aplikacji do zarządzania finansami domowymi, jak np Microsoft Money czy Mint Personal Finance.

2. Wyrób w sobie nawyk zakupów z listą – kupuj tylko to, czego Ci brakuje. Już w czasie robienia sprawunków trzymaj się listy i nie zwracaj uwagi na promocyjne oferty. Ustal limit dziennych wydatków i staraj się go nie przekraczać.

3. Notuj swoje wydatki – to pozwoli Ci pod koniec miesiąca sprawdzić, w których obszarach wydajesz zdecydowanie za dużo. Pomagają w tym też banki – w wielu z nich klient ma na platformie bankowości elektronicznej do dyspozycji narzędzia i symulacje pomocne w weryfikacji struktury wydatków wg poszczególnych kategorii (np. jedzenie, paliwo, ubrania) czy okresów (tygodniowo, miesięcznie, etc). W Citi Handlowy możesz w ten sposób analizować wydatki na karcie kredytowej.

4. Zaoszczędzone pieniądze odkładaj, wybierz najbardziej odpowiadającą Ci metodę. Wybór jest spory – od konta oszczędnościowego, przez lokaty, depozyty czy obligacje skarbu państwa. Choć w tym momencie stopy procentowe są niskie, nie inwestuj pochopnie w produkty finansowe, co do których masz wątpliwości lub nie znasz mechanizmów ich działania. Warto sięgnąć do wiarygodnych źródeł – takich jak portal edukacyjny Narodowego Banku Polskiego nbportal.pl

5. Pamiętaj – każdy dzień jest dobry, aby zacząć oszczędzać.

***

W cyklu z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy ukazały się także:

Jak mądrze oszczędzać na emeryturę?

5 prostych wskazówek, jak uczyć dzieci oszczędzania

*Badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, Postawy Polaków wobec finansów

Krzysztof Kaczmar jest prezesem Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!