Automatyzacja – zagrożenie?
Eksperci uważają, że w ciągu najbliższych 30 lat wiele zawodów zostanie zautomatyzowanych, czego początki widać już teraz. Wiele supermarketów przerzuca się na samoobsługowe kasy, zmniejszając przy tym zapotrzebowanie na kasjerów. W McDonald’s swoje zamówienie złożyć możesz na dotykowym ekranie, by po zobaczeniu indywidualnego numerka na innym ekranie, odebrać swoje zamówienie.
To kilka z wielu przykładów automatyzacji i redukcji zapotrzebowania na pracowników, które możemy zaobserwować na współczesnym rynku pracy. A takich przykładów będzie oraz więcej! Według ostatniego raportu PWC niemal 40% miejsc pracy w USA do 2030 r. może zostać przekazana robotom. Problem nie dotyczy jednak wyłącznie Stanów Zjednoczonych. Naukowcy sugerują, że w Wielkiej Brytanii 3 na 10 miejsc pracy przejmą roboty, w Niemczech ma być to 35% a w Japonii 21%. Choć brzmi to jak wizja z filmu science fiction, to automatyzacja wielu zawodów jest jak najbardziej realnym problemem.
Kobiety kontra roboty
Dotyczy także kobiet, które wciąż o swoją pozycję w wielu branżach muszą walczyć i dla których pracy w wielu krajach już teraz brakuje. Do listy barier, z którymi muszą się teraz zmagać, dojdzie więc jeszcze jedna – konkurencja ze strony robotów: tańszych, zawsze dostępnych, nie mających potrzeby chodzić na urlopy macierzyńskie lub zwolnienia.
Są jednak i tacy, którzy w rozwoju robotyki upatrują szans, nie tylko zagrożeń. Michael Jones, profesor ekonomii Uniwersytetu w Cincinnati napisał w Washington Post, że technologia technologią, ale nie zapowiada się ani na to, że roboty przejmą władzę nad światem, ani to, że nie będzie pracy dla ludzi. Ludzie wciąż będą potrzebni, zwłaszcza w tych branżach, gdzie potrzebne jest zarządzanie, podejmowanie decyzji, opracowywanie rozwiązań.
Niektóre branże znikną, pojawią się inne – przekonuje Jones. Kluczem do sukcesu będzie z jednej strony umiejętne wykorzystanie technologii do usprawnienia pracy, np. w medycynie, z drugiej elastyczność w rozwijaniu kompetencji.
O KOMPETENCJACH PRZYSZŁOŚCI CZYTAJ TUTAJ!
Zobacz listę zawodów, które są najbardziej zagrożone i sprawdź, czy przypadkiem nie wykonujesz jednego z nich!
1. Recepcjonistka
Może nie zapewnią takiej atmosfery gościnności jak prawdziwy człowiek, ale np. w Japonii roboty już zastępują ludzi w tej roli. Roboty meldują gości w hotelu Henn-na w Nagasaki, a wielojęzyczny android wita klientów w głównym oddziale Banku Tokyo-Mitsubishi.
2. Pracownik call center
Sprzedażowe telefony nawet obecnie są często generowane przez tzw. voiceboty. A wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, większość obowiązków telemarketera może zostać wykonana przez roboty.
3. Księgowa
Wiele firm automatyzuje już swoje konta do tego stopnia, że nie wymagają już wkładu zatrudnionych w sektorze finansowym pracowników. Firmy takie jak Lexmark i Basware oferują obecnie w pełni zautomatyzowane systemy kont, które zajmują się wszystkim od dopasowywania zamówień zakupu do generowania faktur do zapłaty.
4. Bibliotekarka
Naukowcy z Agency for Science, Technology and Research (A*STAR) w Singapurze, opracowali robota-bibliotekarza, który laserowo skanuje półki I jest w stanie stwierdzić których książek brakuje, a które są nie na swoim miejscu.
5. Nauczycielka
Robot edukacyjny o nazwie Pepper jest pierwszym automatycznym nauczycielem w Wielkiej Brytanii, który od września 2016 naucza w Engineering University Technical College w Londynie. Pepper, który uczy też w szkole w Japonii, jest wyposażony w mikrofony , kamerę HD i czujniki 3D, które umożliwiają interakcję z uczniami, a nawet wykrycie emocji.
6. Sprzedawca
Pepper zastępuje nie tylko nauczycieli. Nestle wykorzystuje roboty Pepper do sprzedaży kapsułek i ekspresów do kawy Dolce Gusto w domach towarowych w Japonii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: To warto umieć, żeby być spokojnym o pracę. Oto 6 kompetencji, które ułatwiają awans.
7. Farmaceutka
Urządzenia do liczenia tabletek są już od wielu lat wykorzystywane przez farmaceutów. Dzięki najnowszym odkryciom wydawanie recept również może zostać zautomatyzowane. W wyniku błędu farmaceuty umierają setki ludzi, a roboty dużo dokładniej mogą wykonywać funkcję dotąd powierzoną człowiekowi.
8. Szef kuchni
Start-up Moley Robotics opracował w 100% zautomatyzowanego kucharza-robota. Może on uczyć się nowych przepisów, naśladować najlepszych szefów kuchni, przygotować posiłek, a nawet posprzątać po sobie!
9. Przewodnik
W National Museum of Emerging Science and Innovation w Japonii, gości po wystawie oprowadzają zastraszająco podobne do ludzi androidy Kodomoroid. Naukowy bot Otonaroid może za to porozmawiać ze zwiedzającymi i odpowiedzieć na ich pytania.
10. Dziennikarka
Amerykańska firma Narrative Science stworzyła oprogramowanie o nazwie Quill, które przekształca surowe dane w raporty i artykuły. Nowej technologii używa już do tworzenia raportów finansowych Forbes, a w Associated Press Quill zastąpił dziennikarzy w tworzeniu raportów finansowych i sportowych.