Koło życia
Punktem wyjścia może być wykonanie ćwiczenia z tak zwanym kołem życia. W ćwiczeniu tym oceniamy poziom satysfakcji z ośmiu kluczowych dziedzin życia.
Kluczowe dziedziny:
• życie zawodowe, kariera,
• finanse, posiadane aktywa,
• zdrowie, kondycja fizyczna,
• relacje z najbliższymi (partner, dzieci),
• relacje z przyjaciółmi,
• rozwój osobisty,
• rozrywka/spędzanie wolnego czasu,
• standard/styl życia.
Narysuj na kartce bądź w Excelu duże koło i podziel je na osiem równych części. Każdej z nich przypisz dziedzinę życia. Na promieniach zaznacz skalę – od 0 do 10. W środku koła poziom satysfakcji jest najniższy – wynosi 0 – a na obwodzie najwyższy – wynosi 10. Oceń, jak bardzo jesteś zadowolona z każdej z dziedzin. Oceny te będą oczywiście subiektywne, ale postaraj się być bardzo kategoryczna i szczera wobec siebie samej. Potem połącz zaznaczone na promieniach punkty.
Patrząc na swoje koło życia, wyznacz dziedziny, na których najbardziej ci zależy. Oceń, jaki poziom satysfakcji byłby dla ciebie w tych dziedzinach zadowalający. Proponuję na początek skupić się na jednej dziedzinie. Może się to stać punktem wyjścia do wyznaczenia celu na przyszłość. Powtórz to ćwiczenie za jakiś czas, by sprawdzić, czy coś się zmieniło*.
Formułowanie celu
Cel powinien być ambitny, ale także konkretny, osiągalny. Powinniśmy wyznaczyć czas na jego realizację i być w stanie go zmierzyć.
1. Cel konkretny: co, dlaczego, gdzie, jak
Aby skonkretyzować cel – na przykład: chcę znaleźć lepszą pracę – powinnaś wiedzieć, o jakie stanowisko chcesz się ubiegać, w jakiej firmie lub firmach, ile chcesz zarabiać, czym dokładnie się zajmować, jaką strategię chcesz obrać, by cię zaproszono na rozmowę kwalifikacyjną, jak chcesz się do tej rozmowy przygotować, jak będziesz negocjować warunki.
2. Cel osiągalny:
Czy biorąc pod uwagę kwalifikacje i zasoby, jakimi dysponuję, a także koszty, jakie mogę ponieść, uważam, że jestem w stanie osiągnąć cel w wyznaczonym czasie? Wracając do naszego przykładu zmiany pracy na lepszą: może się okazać, że otrzymanie kierowniczego stanowiska przy zupełnej zmianie specjalizacji i branży jest mało realne. Będziesz przecież musiała zaczynać od początku, doszkalać się, a także przez jakiś czas będziesz zarabiać mniej. To właśnie koszt zmiany.
Nie wszyscy są gotowi go ponieść. Pamiętaj jednak, że o tym, czy cel jest osiągalny, decydujesz sama. Nie bój się zatem sięgać, gdzie wzrok nie sięga.
3. Cel określony w czasie: kiedy chcę osiągnąć cel?
Ile czasu potrzebuję? Kiedy będę podejmowała kolejne kroki, realizowała cele krótkotrwałe?
4. Cel mierzalny: jak będę mierzyć postępy?
Chcę zmienić pracę. Czy udało mi się na przykład zdobyć dodatkowe kwalifikacje zgodnie z harmonogramem, przygotować i rozesłać CV, zdobyć nową pracę w wyznaczonym czasie? I wreszcie, czy nowa praca spełnia moje oczekiwania? Jeżeli chcę schudnąć, to ile kilogramów zamierzam tracić tygodniowo lub miesięcznie? Jak często będę wchodzić na wagę? Jak często ćwiczyć? Chcę być bogata: ile muszę zarobić, żeby się taka poczuć? Ile powinnam zarabiać miesięcznie? Ile dodatkowych projektów jest mi to w stanie zapewnić?**
______________
Bibliografia:
* Źródło: www.wheeloflife.tv/8-keys, www.cieplinski-coaching.pl
** S.M.A.R.T. – koncepcja formułowania celów, http://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(zarządzanie).