Lubię poranki pełne słońca, które nadają optymistycznego posmaku temu, co ma nadejść. Gdyby nie światło, nie byłoby życia – fizycznie i metaforycznie. W jogicznych Powitaniach (Pozdrowieniach) Słońca bynajmniej nie chodzi o oddawanie czci Słońcu, ale o zwrócenie się ku sobie i wewnętrznej pogodzie ducha.
Zapraszam Cię do wypróbowania Surya Namaskara A.
W fizycznej praktyce jogi jest to podstawowa sekwencja dziewięciu pozycji ciała, które zmieniamy i synchronizujemy wraz ze swoim oddechem. Kiedy wypracujesz w sobie nawyk wykonywania ich codziennie rano (np. od poniedziałku do piątku) wzrośnie Twoja siła, elastyczność i wytrzymałość, a dodatkowo pogłębisz i świadomiej zaczniesz oddychać. Proponowane przeze mnie ćwiczenie możesz też potraktować jako rozgrzewkę przed innymi ćwiczeniami, np. przed bieganiem, przed pójściem na rower czy pływaniem. Rozgrzane i delikatnie rozciągnięte mięśnie zawsze korzystnie wpływają na to, jak funkcjonujemy. Warto zacząć już dziś, tym bardziej, że do wykonania Powitania Słońca A potrzebujesz jedynie: swojego ciała, oddechu, kawałka podłogi wielkości maty do jogi i 3 minut!
Zaczynamy!
Pozycja wyjściowa – stoimy prosto, stopy połączone, plecy proste, ręce ułożone wzdłuż ciała.
- WDECH: Wyciągnij ręce wysoko w górę nad głowę i połącz dłonie. Spójrz na kciuki.
- WYDECH: Wciągając pępek opadasz do przodu. Dłonie ustaw na podłodze na szerokość barków i opuść głowę. Wskazówka: Jeśli nie sięgasz dłońmi do podłogi, ugnij kolana. Możesz też położyć dłonie na goleniach.
- WDECH: Unieś głowę, wydłuż kręgosłup, unosząc mostek do przodu. Ściągnij lekko łopatki, wyprostuj plecy.
- WYDECH: Wyskakujesz nogami do tyłu, do pozycji deski lub „kija”. W zależności od tego jak silne masz ramiona. Na początku polecam pozycję łatwiejszą – „deskę” – proste ramiona, mocny brzuch i plecy. Ostrzeżenie: Jeśli jesteś w ciąży albo masz urazy pleców lub kolan lepiej nie skacz, tylko uważnie przejdź do pozycji odstawiając nogi daleko do tyłu.
- WDECH: Pies z głową do góry: przesuń ciężar ciała do przodu, przetaczając się na grzbiety stóp. Unieś przód ciała, wygnij kręgosłup w tył, unosząc w górę i do przodu klatkę piersiową. Cały czas utrzymuj mocny brzuch i lekko przyciągaj pępek do kręgosłupa.
- WYDECH: Pies z głową w dół: mając aktywne mięśnie brzucha unosisz biodra i chowasz głowę między ramiona, tak aby móc spojrzeć w kierunku ud. Starasz się wyprostować nogi w kolanach i jednocześnie dociskać pięty do podłogi. Zostań w pozycji na pięć wdechów i wydechów. Staraj się oddychać przez nos i słyszeć swój oddech. Lekko zasysaj pępek i wydłużaj przód ciała zbliżając dolne żebra do ud.
- WDECH: Spójrz między dłonie i podejdź lub doskocz do przodu. Wyprostuj plecy lekko unosząc klatkę piersiową i głowę.
- WYDECH: Opuść głowę, przyciągnij się do nóg.
- WDECH: Unieś tułów, dłonie połącz nad głową, spójrz na kciuki
Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej.
Powtórz pięć razy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: MEDYTACJA – PIERWSZY KROK DO ZMIANY. ZOBACZ, JAK TEGO DOKONAĆ!
Korzyści
Świetnie rozciąga i wzmacnia zarówno nogi, jak i ręce, brzuch, plecy i kręgosłup. Pobudza układ nerwowy, wyregulowuje oddech. Pozycja „pies z głową w górę” rozciąga kręgosłup, klatkę piersiową i mięśnie czworogłowe uda. „Pies głową w dół” rozciąga łydki, ramiona i otwiera barki. Dodatkowo skacząc wzmacniamy stawy kolanowe i poprawiamy koordynację ruchową.