Słoneczne powitanie dnia, czy joga dla każdego

Jak zaczynasz swój dzień? Na dzień dobry znajdź chwilę dla siebie i nadaj temu, co ma się dziś wydarzyć świadomy i piękny początek! Rozgrzej się i w zdrowy sposób dodaj sobie energii. Niech Surya Namaskar stanie się Twoim codziennym zdrowym porannym rytuałem!

Lubię poranki pełne słońca, które nadają optymistycznego posmaku temu, co ma nadejść. Gdyby nie światło, nie byłoby życia – fizycznie i metaforycznie. W jogicznych Powitaniach (Pozdrowieniach) Słońca bynajmniej nie chodzi o oddawanie czci Słońcu, ale o zwrócenie się ku sobie i wewnętrznej pogodzie ducha.

Zapraszam Cię do wypróbowania Surya Namaskara A.

W fizycznej praktyce jogi jest to podstawowa sekwencja dziewięciu pozycji ciała, które zmieniamy i synchronizujemy wraz ze swoim oddechem. Kiedy wypracujesz w sobie nawyk wykonywania ich codziennie rano (np. od poniedziałku do piątku) wzrośnie Twoja siła, elastyczność i wytrzymałość, a dodatkowo pogłębisz i świadomiej zaczniesz oddychać. Proponowane przeze mnie ćwiczenie możesz też potraktować jako rozgrzewkę przed innymi ćwiczeniami, np. przed bieganiem, przed pójściem na rower czy pływaniem. Rozgrzane i delikatnie rozciągnięte mięśnie zawsze korzystnie wpływają na to, jak funkcjonujemy. Warto zacząć już dziś, tym bardziej, że do wykonania Powitania Słońca A potrzebujesz jedynie: swojego ciała, oddechu, kawałka podłogi wielkości maty do jogi i 3 minut!

Zaczynamy!

Pozycja wyjściowa – stoimy prosto, stopy połączone, plecy proste, ręce ułożone wzdłuż ciała.

  1. WDECH: Wyciągnij ręce wysoko w górę nad głowę i połącz dłonie. Spójrz na kciuki.
  2. WYDECH: Wciągając pępek opadasz do przodu. Dłonie ustaw na podłodze na szerokość barków i opuść głowę. Wskazówka: Jeśli nie sięgasz dłońmi do podłogi, ugnij kolana. Możesz też położyć dłonie na goleniach.
  3. WDECH: Unieś głowę, wydłuż kręgosłup, unosząc mostek do przodu. Ściągnij lekko łopatki, wyprostuj plecy.
  4. WYDECH: Wyskakujesz nogami do tyłu, do pozycji deski lub „kija”. W zależności od tego jak silne masz ramiona. Na początku polecam pozycję łatwiejszą – „deskę” – proste ramiona, mocny brzuch i plecy. Ostrzeżenie: Jeśli jesteś w ciąży albo masz urazy pleców lub kolan lepiej nie skacz, tylko uważnie przejdź do pozycji odstawiając nogi daleko do tyłu.
  5. WDECH: Pies z głową do góry: przesuń ciężar ciała do przodu, przetaczając się na grzbiety stóp. Unieś przód ciała, wygnij kręgosłup w tył, unosząc w górę i do przodu klatkę piersiową. Cały czas utrzymuj mocny brzuch i lekko przyciągaj pępek do kręgosłupa.
  6. WYDECH: Pies z głową w dół: mając aktywne mięśnie brzucha unosisz biodra i chowasz głowę między ramiona, tak aby móc spojrzeć w kierunku ud. Starasz się wyprostować nogi w kolanach i jednocześnie dociskać pięty do podłogi. Zostań w pozycji na pięć wdechów i wydechów. Staraj się oddychać przez nos i słyszeć swój oddech. Lekko zasysaj pępek i wydłużaj przód ciała zbliżając dolne żebra do ud.
  7. WDECH: Spójrz między dłonie i podejdź lub doskocz do przodu. Wyprostuj plecy lekko unosząc klatkę piersiową i głowę.
  8. WYDECH: Opuść głowę, przyciągnij się do nóg.
  9. WDECH: Unieś tułów, dłonie połącz nad głową, spójrz na kciuki

Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej.

Powtórz pięć razy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: MEDYTACJA – PIERWSZY KROK DO ZMIANY. ZOBACZ, JAK TEGO DOKONAĆ!

Korzyści

Świetnie rozciąga i wzmacnia zarówno nogi, jak i ręce, brzuch, plecy i kręgosłup. Pobudza układ nerwowy, wyregulowuje oddech. Pozycja „pies z głową w górę” rozciąga kręgosłup, klatkę piersiową i mięśnie czworogłowe uda. „Pies głową w dół” rozciąga łydki, ramiona i otwiera barki. Dodatkowo skacząc wzmacniamy stawy kolanowe i poprawiamy koordynację ruchową.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency