Chęć zarabiania większych pieniędzy
Praca za granicą jest dobrym pomysłem wtedy, gdy chce się więcej zarabiać. Mimo że sytuacja na polskim rynku pracy dynamicznie się zmienia, przez co staje się coraz korzystniejsza dla pracowników, proponowane zarobki nadal są niższe od tych, na które mogą liczyć mieszkańcy wielu państw Europy Zachodniej np. Niemiec, Holandii czy krajów Skandynawii. Osoby, które chcą szybko odłożyć większą sumę pieniędzy np. na zakup mieszkania czy samochodu wciąż są w Polsce w trudnej sytuacji, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynają karierę lub obejmują jedno z niskopłatnych stanowisk. Wyjazd do pracy za granicę może więc ułatwić im zebranie odpowiednich środków, zwłaszcza gdy odbywa się za pośrednictwem agencji zatrudnienia, po stronie której leży opłacenie pracownikowi przejazdu i zapewnienie zakwaterowania w innym kraju.
Warto pamiętać, że praca za granicą gwarantuje wyższe wynagrodzenie zarówno specjalistom, jak i osobom, które dopiero zdobywają doświadczenie zawodowe. Co ważne do objęcia stanowisk takich jak np. jak posada pracownika produkcji czy magazyniera, często nie jest wymagana nawet znajomość języka obcego. Wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych jest więc dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, którym zależy przede wszystkim na poprawieniu swojej sytuacji materialnej.
Nastawienie na rozwój zawodowy
Podjęcie zatrudnienia w innym kraju stanowi również szansę na zdobycie niepowtarzalnego doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku. Pozwala na rozwijanie różnorodnych kompetencji (np. naukę lub szlifowanie języka obcego), a także otwiera wiele ciekawych perspektyw wynikających m.in. ze stworzenia sieci przydatnych kontaktów zawodowych. Zwiększa również konkurencyjność pracownika już po powrocie do Polski. Wpis w CV potwierdzający zatrudnienie w zagranicznej firmie jest doceniany przez polskich pracodawców i umożliwia wynegocjowanie z nimi lepszych warunków pracy. Wyjazd do innego państwa w celach zarobkowych jest zatem dobrą propozycją dla wszystkich tych, którym zależy na zbudowaniu silniejszej pozycji zawodowej.
Otwartość na zdobywanie nowych doświadczeń i rozwój osobisty
Zatrudnienie za granicą pozwala także na rozwój osobisty. Pomaga m.in. w wypracowaniu większej pewności siebie. Przebywając w obcym kraju, trzeba poradzić sobie z nową rzeczywistością. Choć początkowo może to wywoływać stres, w dłuższej perspektywie czasu działa wzmacniająco i dodaje siły, która wynika z dostrzeżenia w wyjeździe wielu ciekawych możliwości.
Praca za granicą to również doskonałe rozwiązanie dla osób nastawionych na zdobywanie doświadczeń życiowych. Umożliwia poznawanie nowych ludzi i kultur, a także odwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Połączenie zatrudnienia ze turystyką może spodobać się zwłaszcza młodym ludziom np. osobom, które zdecydowały się na chwilę przerwy w edukacji (tzw. gap year).