Miało być długo i szczęśliwie, a jest do D. Jak zadbać o siebie podczas rozstania?

Miało być długo i szczęśliwie, ale życie się inaczej potoczyło. Co zrobić, gdy długoletni związek właśnie się rozpadł? Jak zadbać o siebie i swoje potrzeby w obliczu kryzysu miłosnego? Jak zrobić sobie ten największy prezent – przebaczyć i odpuścić? Podpowiada Sandra Panuś, Coach ICC, terapeutka w trakcie certyfikacji i Ekspertka Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Kaśka po latach spotyka koleżankę z lat studenckich i pierwsze słowa kierowane w jej stronę to – “rozwiodłam się!”. Baśka opowiada, jak straszny był mąż, zmienił się, zaczął spędzać więcej czasu poza domem, więcej pracował, aż ich drogi się rozeszły.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny na podstawie danych statystycznych, co trzecia para po zawarciu małżeństwa się rozstaje. A miało być: "Żyli długo i szczęśliwie..."

W chwilach rozstania o wiele łatwiej jest nam obrzucać drugą stronę błotem, zamiast zająć się swoimi potrzebami. To jest dalsze oddawanie energii drugiej stronie, a gdzie ty w tym czasie jesteś?

Na dobry początek mam dla ciebie zadanie

Znajdź w Internecie listę potrzeb Marshalla Rosenberga (możesz ją wydrukować). Wypisz z niej trzy niezaspokojone potrzeby, a później wybierz jedną obecnie dla ciebie najważniejszą. Do podkreślonej zapisz (trzymam kciuki za powodzenie) dziesięć sposobów, jak możesz tę potrzebę zaspokoić.

Każda emocja jest OK!

Często po rozstaniu czujemy ogromny ból, smutek, rozczarowanie, rozpacz, złość, bo inaczej wyobrażaliśmy sobie wspólną przyszłość. Każda z tych emocja jest ok. Nie sabotuj swoich odczuć, ale akceptuj, obserwuj. Staraj się jak najczęściej siadać sama ze sobą – jeśli lubisz pisać, wykorzystaj kartki – zapisuj i rysuj, co czujesz. Pozwól płynąć wszystkim emocjom, daj im ujście. Wprowadź w swoje życie randki ze sobą. Niech to będzie tylko Twój czas bez rozpraszaczy jak książka, media społecznościowe. Tylko ty i ty.

Związek to pewien taniec przyczyn i skutków

Wszyscy wzajemnie go tworzą. W systemie pomaga myślenie cyrkularne, które pozwala członkom rodziny skupić się na rozumieniu wzajemnych zależności i tego, co dzieje się w relacjach rodzinnych, niejako rezygnując z dotychczasowego obwiniania się, szukania ofiary i kata. Technika pytań cyrkularnych polega na zadawaniu tych samych pytań kolejno poszczególnym członkom rodziny. Przy każdym nowym pytaniu zmienia się kolejność odpowiadania. Taki sposób zadawania pytań pozwala każdemu z członków rodziny przedstawić swój punkt widzenia na daną sprawę. Technika pomaga nie tylko rodzinie w lepszym rozumieniu różnic i zmian. Zakłada ona, że nie ma jednej przyczyny, jednego skutku. Jest wspólny taniec. Jeśli w waszej rodzinie są dzieci, mimo rozstania wasz taniec będzie trwał dalej. Może warto go ulepszyć, przyjrzeć mu się z nowej perspektywy?

Kto tu zawinił?

Ważne w relacji są mechanizmy (które działają, a które nie), a nie określenie – kto zawinił, zrobił daną rzecz. Związek w sposób naturalny objęty jest cyklicznością zmian. Jako członkowie systemu stale się zmieniamy (np. nowa praca, nowe hobby, nowi ludzie), doświadczamy kryzysów (np. rozstanie, zwolnienie). W myśleniu systemowym zmiany w obrębie jednostki pociągają za sobą zmiany w całym systemie i występują naturalnie jako konsekwencje życia.

Pozwól sobie przeżyć rozstanie

Często po latach słyszymy, że nie przeżyliśmy rozstania, żałoby, ale co to właściwie oznacza? Jeśli masz potrzebę płakać to płacz, krzyczeć to krzycz! A może masz ochotę komuś przywalić? Ok! Polecam salę treningową, worek będzie idealnym partnerem. Częstym błędem jest uciekanie od uczuć związanych z rozstaniem poprzez nadużywanie alkoholu, objadanie się, nadmierne zaangażowanie w pracę lub inne aktywności wypełniające cały dzień.

Zrób sobie prezent – wybacz!

Nie zrobisz tego w pierwszym tygodniu po rozstaniu, czasami dopiero po roku, ale warto wypatrywać daną gotowość. Gdy ją poczujesz wypisz wszystko za, co jesteś wdzięczna/ny tej relacji i podziękuj za dobre doświadczenia. Wybaczenie da tobie moc, pozwoli pójść w swoją stronę, porzucając rolę ofiary. Podsumowanie da również możliwość wyciągnięcia wniosków na przyszłość, kiedy ponownie zdecydujesz się na stworzenie nowego związku. Czasami w tym kroku będzie potrzebne towarzyszenie terapeuty i to jest ok. Nie obawiaj się prosić o pomoc. Jak sama nazwa mówi pomoc = przyjście poMOC.

Z pomocą przyjdą też książki:

  • “Rozstanie to nie koniec świata” Susan J. Elliott 
  • “Złamane serce. Przewodnik przetrwania” – Amalia Andrade
  • “Rozwody i rozstania. Sprawdzony program odbudowy życia” – Bruce Fisher, Robert E. Alberti
Sandra Panuś

O autorce

Sandra Panuś

Psychoterapeutka w trakcie certyfikacji, certyfikowany coach indywidualny i team coach ICC, od 9 lat organizatorka kobiecych spotkań w Płocku „Porozmawiajmy o…” , Ekspertka Sukcesu Pisanego Szminką

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

ko*****@wl**********.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00