Laptop, torba i filiżanka na biurku

Szukanie pracy nie musi być trudne. Jak szukać jej skutecznie?

Dagny Kurdwanowska

Nowe badanie serwisu pracuj.pl pokazuje, że aż 65% ankietowanych szuka pracy, ale poświęca temu zaledwie 1-2 godziny tygodniowo. Jak szukać pracy skutecznie?

Za nową pracą zaczynamy się rozglądać w sytuacjach kryzysowych, gdy grozi nam zwolnienie albo właśnie zostaliśmy zwolnieni. Często okoliczności nie są aż tak dramatyczne – nie satysfakcjonują nas zarobki, nie czujemy się dobrze w miejscu pracy, brakuje nam możliwości rozwoju, a czasem potrzebujemy po prostu odmiany. Nowa praca ma być pozytywną zmianą i szansą na to, by pójść dalej. Od podjęcia decyzji do wprowadzenia jej w życie jest jednak daleka droga, a często zdarza się tak, że nie mając noża na gardle, nowej pracy zaczynamy szukać niespiesznie, nie poświęcając temu odpowiedniej uwagi. Tak przynajmniej wynika z badania serwisu pracuj.pl. Specjaliści na rynku pracy – choć za nowym zajęciem rozgląda się aż 65% ankietowanych, zaledwie 5% poświęca na to więcej niż cztery godziny w tygodniu. Zazwyczaj na szukaniu ofert, wysyłaniu CV spędzamy 1-2 godzin tygodniowo, a to stanowczo za mało, żeby odnieść sukces.

Efektem tego stosunkowo słabego zaangażowania jest także skromna liczba wysyłanych aplikacji – zaledwie co szósty badany wysyła od 6 do 10 CV, a tylko co dziesiąty od 11 do 20 CV miesięcznie. Największa część respondentów szukających pracy (25,7%) zadeklarowała, że wysyła od 2 do 5 CV miesięcznie. – Sukces, jakim jest znalezienie pracy, zależy od wielu czynników. Istotne jest już samo podejście do zagadnienia. W poszukiwaniu pracy liczy się przede wszystkim systematyczność i regularność. Optymalnie byłoby założyć sobie, że poświęcamy na przeglądanie ofert, research rynku pracy co najmniej dwie, trzy godziny tygodniowo – wyjaśnia Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji z Grupy Pracuj.

Sama regularność i przeglądaniu ofert nie wystarczy, jeśli nie jest poparta przygotowaniem profesjonalnego CV, listu motywacyjnego i ewentualnie referencji. – Za regularnym przeglądaniem ofert powinno iść aktywne wysyłanie dobrze przygotowanych dokumentów aplikacyjnych. Warto w ich opracowaniu korzystać z narzędzi takich jak Kreator CV, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że zawarliśmy w CV informacje kluczowe dla potencjalnego pracodawcy – tłumaczy Zyzik.

Dlaczego jesteśmy tak mało skuteczni, gdy chodzi o poszukiwanie pracy? Przyczyn może być kilka. Po pierwsze, kiedy nie jesteśmy zmuszeni do znalezienia nowej pracy, brakuje nam motywacji i przekonania. „Nie muszę się spieszyć”, „To może poczekać”, „Może za chwilę pojawi się coś ciekawszego” – to typowe wymówki, których wówczas używamy. Po drugie, do poszukiwania pracy podchodzimy bez konkretnego planu i bez sprecyzowanych celów. A kiedy, nie jesteśmy pewni, jakiej pracy szukamy, często szukamy jej nieefektywnie. Po trzecie wreszcie, poszukiwanie pracy ciągle postrzegamy jako problem i źródło stresu. W badaniu pracuj.pl w ocenie ankietowanych, którzy szukają pracy, poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Jako trudne lub bardzo trudne ocenia je co trzeci respondent (34,0%), a zaledwie 6,0% ankietowanych uważa, że jest to proces łatwy lub bardzo łatwy. – Szukanie pracy na pewno nie jest zajęciem relaksującym, jednak możemy sprawić, że nie będzie zadaniem ponad nasze siły. By nabrać nieco zawodowej pewności siebie warto spojrzeć na siebie oczami bliskich. Nawet osoby dopiero rozpoczynające karierę mają kompetencje, umiejętności czy predyspozycje, które mogą okazać się ich atutem na rynku pracy. Rozmowa z osobami z rodziny, przyjaciółmi pomaga spojrzeć na siebie z dystansu i dostrzec cechy na które sami, być może, nie zwróciliśmy uwagi – mówi Konstancja Zyzik – Przydatne, zarówno początkującym, jak i doświadczonym kandydatom, są także narzędzia, takie jak Pracuj Select. To funkcja umożliwiająca użytkownikom portalu Pracuj.pl, którzy wyrażą na to zgodę, automatyczne polecanie ich CV odpowiednim pracodawcom. Rekomendacje są dokonywane na podstawie analizy treści ogłoszenia umieszczonego przez danego pracodawcę oraz informacji zawartych w profilu zawodowym kandydata korzystającego z opcji polecania.

Efektywne szukanie pracy wymaga połączenia wielu czynników – analizy ofert pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, umiejętności zaprezentowania siebie na rozmowie kwalifikacyjnej. Najtrudniej zrobić pierwszy krok. Jeśli dobrze się do niego przygotujemy, będzie łatwiej zrobić kolejne.