Kobieta przy komputerze, nauka online

17 tanich sposobów na zdobycie nowych umiejętności

Aleksandra Moskal

Myślisz o zmianie branży, w której pracujesz albo wracasz na rynek pracy po dłuższej przerwie? Jesteś mamą na urlopie macierzyńskim i zastanawiasz się, co zrobić, gdy nastanie czas powrotu do pracy? Mam dla Ciebie 17 rozwiązań, dzięki którym zdobędziesz nowe umiejętności bez rujnowania portfela. W większości przypadków nie będziesz musiał_a nawet wychodzić z domu.

Life-long learning

Warto zapamiętać to wyrażenie, bo life-long learning jest obecnie jedną z najważniejszych kompetencji na rynku pracy. A jest to nic innego jak systematycznie wkładany wysiłek w zdobywanie nowej wiedzy oraz świadomość, że ciągły rozwój jest jedynym sposobem na przystosowanie się do dynamicznych zmian.

Trzeba jednak przyznać, że nauka nigdy jeszcze nie była tak prosta i tania jak dzisiaj – bardzo często wystarczy dostęp do Internetu i otwarta głowa. Kanały społecznościowe, podcasty, e-booki, książki, biblioteki online – wszystkie są skarbnicą wiedzy i darmowych materiałów edukacyjnych. Tylko kilka kliknięć myszką dzieli cię od uczestnictwa w kursach najlepszych uniwersytetów świata czy wysłuchania największych specjalistów i ekspertów.

Prężnie działają również twoje lokalne organizacje czy urzędy pracy, co zaraz pokażemy na konkretnych przykładach.

DOFINANSOWANIA

  1. Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Program jest dedykowany pracownikom i pracodawcom, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje. Nawet jeśli pracodawca nie wychodzi z inicjatywą, Ty możesz to zrobić. Być może Twój przełożony nie wie, że wystarczy złożyć wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy, by otrzymać szansę na dofinansowanie od 80 do nawet 100% wartości szkolenia.

Środki przeznaczone są m.in. dla firm, które wprowadzają nowe procesy, technologie i narzędzia pracy, dla osób nowozatrudnionych powyżej 50. Roku życia czy osób, które powracają na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. To też Fundusz dla osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.

Więcej informacji TUTAJ.

  1. Dofinansowania do szkoleń dla osób pracujących

Zapoznaj się z aktualną ofertą najbliższego czy wojewódzkiego Urzędu Pracy. Jest bardzo duża szansa, że realizowany jest projekt jak np. krakowski „Kierunek Kariera” dla pracowników powyżej 25. roku życia. W jego ramach uczestnicy otrzymują 85% dofinansowania na wybrane przez siebie szkolenie – czy to kurs językowy, prawa jazdy czy z umiejętności cyfrowych.

Więcej informacji TUTAJ.

  1. Dotacje w ramach Funduszy Europejskich

Jeśli masz pomysł na realizację ciekawego projektu, ale brakuje Ci pieniędzy, możesz otrzymać dotację z Funduszy Europejskich. Tylko w maju oferta Funduszy Europejskich obejmuje aż 75 kursów – w tym programy krajowe, regionalne i z Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Oprócz tego, że możesz skorzystać z dofinansowania, możesz także wziąć udział w licznych webinarach i konferencjach.

Więcej informacji TUTAJ.

  1. „Pożyczki na kształcenie”

Jest to pilotażowe narzędzie Ministerstwa Rozwoju przeznaczone dla osób pełnoletnich, które chcą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. W ramach projektu można wnioskować o nieoprocentowaną pomoc zwrotną (tj. pożyczka z możliwością częściowego umorzenia) wynoszącą nie mniej niż 600 zł i nie więcej niż 30.000 zł.

EDUKACJA ONLINE

Możesz usiąść wygodnie w fotelu i jednocześnie studiować na polskich i zagranicznych uczelniach – SWPS, Harvardzie, Yale, MIT czy Stanford. Niesamowite, prawda?

5. edX

To platforma utworzona przez Massachusetts Institute of Technology i Harvard, zrzeszająca ponad 80 międzynarodowych partnerów. Oferuje kursy m.in. z zakresu przedsiębiorczości, biznesu, historii, nauk społecznych. Na zakończenie można uzyskać płatny certyfikat.

6. Coursera

Platforma edukacyjna założona przez naukowców z Uniwersytetu Stanford. W ofercie znajduje się kilkaset kursów m.in. z zakresu biznesu, nauk społecznych, IT, historii i literatury. Większość można zakończyć uzyskaniem płatnego certyfikatu. Na Coursera można zrobić także coś w rodzaju studiów podyplomowych – składają się z kilku modułów, każdy jest jednak płatny (od kilkudziesięciu do ok. 100 dolarów). Po zrobieniu wszystkich otrzymuje się dyplom.

7. Future Learn

Jest to platforma, która daje dostęp do kursów globalnych instytutów oraz wielu uniwersytetów brytyjskich, np. Cambridge, University of Glasgow czy King’s Collage London. Do wyboru m.in. biznes i zarządzanie, prawo, psychologia, medycyna czy ochrona środowiska.

8. Open Culture

To ponad 1700 darmowych kursów, wykładów i materiałów edukacyjnych online, udostępnianych przez uczelnie i naukowców z Yale, MIT, Harvard czy Oxfordu. Do wyboru m.in. zajęcia z archeologii, architektury, sztuki, komunikacji, geografii, zdrowia, finansów i ekonomii.

9. UDEMY

Platforma w języku angielskim i polskim, na której znajduje się już ponad 180 000 kursów wideo, a każdego miesiąca trafiają tam nowe propozycje – w tym wiele bezpłatnych. Proponowane tematy kursów to m.in.: programowanie, biznes, finanse i księgowość, IT, cyberbezpieczeństwo, rozwój osobisty, projektowanie, marketing, styl życia, fotografia, rysunek, zdrowie i fitness czy muzyka.

10. Google Internetowe rewolucje

Wystarczy się zalogować, by uzyskać dostęp do wielu bezpłatnych materiałów edukacyjnych, które pomogą ci w rozwijaniu firmy, ale też w rozwoju zawodowym.  Można wybrać konkretne moduły lub wziąć udział w całym kursie. Zajęcia pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu marketingu, umiejętności cyfrowych czy podstaw kodowania.

11. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Jest to podcast na Spotify realizowany przez Uniwersytet SWPS, który popularyzuje wiedzę psychologiczną. Odcinki są świetną okazją do zdobywania rzetelnej wiedzy psychologicznej, która jest niezbędna do rozwoju – zarówno osobistego, jak i zawodowego. Wśród tematów są np. rola samokontroli w życiu człowieka, kreatywność wspierana nowymi technologiami i sztuczną inteligencją czy też psychologia marketingu.

12. Copernicus Collage

Pierwsza polska w pełni bezpłatna platforma edukacyjna, która umożliwia uczestnictwo w masowych otwartych kursach online, wykładach gościnnych oraz lekturę e-podręczników. Działa pod patronatem Fundacji Centrum Kopernika oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

13. Sukces TO JA

To nasz program aktywizacji zawodowej kobiet i platforma do rozwoju kompetencji. Oferujemy liczne kursy online, bezpłatne e-booki, setki webinarów prowadzonych przez Ekspertki Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Razem z nami możesz rozwijać się w obszarach takich jak: sprzedaż i marketing, pewność siebie, model biznesowy, zarządzanie czasem, wyznaczanie celów, poszukiwanie rozwiązań czy pracy, promocja w social mediach oraz PR.

ROZWÓJ W BRANŻY IT

Zastanawiasz się nad zmianą branży i rozpoczęciem pracy w IT? Na polskim rynku znajdziesz świetne jednostki, które wesprą Cię w tym procesie.

14. KODILLA

Jest to szkoła programowania, w której ofercie znajdziesz szkolenia zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalistów. Przeszkolili już kilka tysięcy osób, z których większość nie miała wcześniej żadnego doświadczenia technicznego. Przebranżowienie nie jest dla nich wyzwaniem, a ich mentorzy to doświadczeni programiści, którzy na co dzień pracują zawodowo w branży IT.

15. FUTURE COLLARS

To szkoła założona przez kobiety z myślą o innych kobietach, które chcę wejść do branży IT. Posiadają szeroki wachlarz szkoleń z obszaru IT, jednocześnie oferując kompleksowe wsparcie – od doradztwa w zakresie wyboru ścieżki kariery, po pomoc w finansowaniu przebranżowienia, jak i późniejszą rekrutację w nowej branży.

16. CODERSLAB

Kursy realizują w trybie stacjonarnym oraz online, a także w trybie dziennym, wieczorowym i weekendowym. Kurs u nich to inwestycja, która się zawsze zwraca, bo jak sami komunikują – zależy im, by kursanci znaleźli nową pracę maksymalnie do pół roku od ukończenia kursu. Co dodatkowo ważne – oferują szereg udogodnień umożliwiających optymalizację kosztów nauki.

Naprawdę nie przestaje mnie zdumiewać, ile wiedzy mamy na wyciągniecie ręki. Ale jest jeszcze jedna, w zasadzie chyba najważniejsza kwestia w kontekście rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Wielu pseudoekspertów powie, że wystarczy chcieć, by coś się stało… Ja uważam, że nie wystarczy. Oprócz możliwości życiowych, niezwykle ważne jest też zaangażowanie i sumienność. Tylko jeśli wkładamy w coś swój wysiłek, jesteśmy później w stanie czerpać korzyści.

Ostatni więc punkt na liście to:

17. SZUKANIE INSPIRACJI

I również nie jest to nic skomplikowanego. Chodzi o to, by mieć otwartą głowę, rozmawiać z ludźmi, słuchać audycji radiowych, podcastów, obserwować poczynania ludzi, którzy nas inspirują. Chodzi też o to, by czytać książki, magazyny, oglądać filmy. Mieć otwartą głowę na to, co nas otacza. Bo rozwój to nie tylko certyfikaty, szkolenia i studia podyplomowe. To wszystko to, co nas wzbogaca, inspiruje i popycha do szukania nowych rozwiązań.

Powodzenia! 😊

Przeczytaj także