Czemu pieniądze to temat tabu w związku?

Aż 37% Polaków deklaruje, że w przeszłości rozstało się ze swoim partnerem/ partnerką z powodu pieniędzy. Wiele osób straciło z tego powodu przyjaciela czy kontakt z członkami rodziny. Jak rozmawiać więc o pieniądzach i w jaki sposób zaprosić je do wspólnego stołu? A może lepiej ich nie zapraszać? Właśnie te kwestie Olga Kozierowska porusza w najnowszym odcinku podcastu Sukces Pisany Szminką ze swoimi gościniami - Katarzyną Markowską, Dyrektorką Biura Zarządzania Obszarem i Budżetem Banku BNP Paribas i Dominiką Nawrocką, ekspertką finansów osobistych i założycielką ogólnopolskiej organizacji edukacji finansowej dla kobiet Kobieta i pieniądze.

Olga Kozierowska: Blisko 3/4 badanych deklaruje, że zmiany w zarobkach nie mają wpływu na podział obowiązków domowych. Zastanawiam się jednak, czy powinny mieć wpływ czy nie?

Dominika Nawrocka: Myślę, że nie powinny mieć wpływu, ale od razu rodzi się pytanie – kogo w związku to dotyczy albo kogo może dotyczyć? Teoretycznie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Gdy ona zarabia więcej albo dopiero zaczyna zarabiać więcej od niego bądź odwrotnie… Pytanie, kto się do czego poczuwa? Podział obowiązków również powinien być a priori równy, sprawiedliwy. Natomiast zapewne tak nie jest.

 

Olga: Bo może równo nie znaczy sprawiedliwie?

Katarzyna Markowska: To jest sedno. Gratyfikacja za naszą pracę może być różna. Kobiety mogą zarabiać mniej, mężczyźni więcej i na odwrót, ale wykonujemy tę pracę przez taką samą liczbę godzin. Czy więc podział obowiązków w domu powinien być dysproporcją? Uważam, że nie.

 

Olga: Jest takie ciekawe zjawisko zbadane w Wielkiej Brytanii, że kobiety, które zaczynają zarabiać więcej niż ich mężowie, zaczynają brać na siebie więcej obowiązków domowych – by zrekompensować ten gap finansowy.

Dominika: Rozmawiałam kiedyś z właścicielem bardzo dużej firmy, który żalił mi się, że w jego firmie kobiety rozwijają się zawodowo do pewnego poziomu. W momencie, gdy miałyby zarabiać więcej od swoich partnerów, zatrzymują się. Nie chcą tego, bo być może partnerzy poczuliby się zagrożeni. Nie chcą wywoływać w nich dyskomfortu. Na niego, jako właściciela firmy, wpływa to negatywne, bo biznes przez to się nie rozwija.

Olga: Zastanawiam się, na ile to jest w nas? Czy to rzeczywiście wynika z tego, że ten partner czy mąż powiedział: „nie możesz zarabiać więcej, ja się będę źle z tym czuł” czy po prostu jest to osadzone w naszej głowie i de facto same sobie, jemu i naszej relacji robimy krzywdę?

Katarzyna: Oczywiście. Żyjemy w tak stereotypowym społeczeństwie, że mamy poczucie, że naszym rozwojem i działaniami w pracy musimy zapewnić byt w domu i jednocześnie pokazujemy naszym partnerom, mężom, że oni tego nie muszą robić. To w nas jest ta ciągła potrzeba robienia wszystkiego naraz. Mamy poczucie, że zarabiając więcej, nasi partnerzy będą czuli się niekomfortowo. Ale dlaczego? Dlatego, że o tym w ogóle nie rozmawiamy. Może to jedynie nasza percepcja, nie Ich? Czy my umiemy usiąść do stołu i porozmawiać o pieniądzach i naszych wspólnych potrzebach?

 

Olga: Mam poczucie, że zarówno Polki, jak i Polacy mają pewne wyzwanie w rozmawianiu o pieniądzach w sposób otwarty, szczególnie, gdy pojawiają się emocje.

Dominika: W przypadku pieniędzy zawsze pojawiają się emocje. To jest bardzo emocjonujący, często stresujący i kontrowersyjny temat. To oczywiście wynika z tego, że my skądś pochodzimy, prawda? Ja pochodzę z domu bardzo oszczędnego, a mój mąż pochodzi z domu – moim zdaniem – bardzo rozrzutnego. Wyobraźcie sobie, że tacy ludzie się potem spotykają i co się dzieje? Jest bardzo dużo emocji. Wszystko zależy też od tego, jakie mamy temperamenty i osobowości. My się bardzo przeciągaliśmy, ostatecznie prawie się rozwodziliśmy – m.in. z powodu pieniędzy. Nie mogliśmy się w tym temacie porozumieć.

 

Olga: 37% badanych zadeklarowało, że rozstali się właśnie ze względu na pieniądze.

Dominika: Trzecią czy czwartą przyczyną rozwodów w Polsce są nieporozumienia na tle finansowym. A przecież to nie jest temat dodatkowy, tylko baza naszego codziennego funkcjonowania.

Olga: To jak się wam udało?

Dominika: To była bardzo ciężka praca indywidualna i grupowa. Każdy z nas musiał przepracować swoje przekonania finansowe i to w taki sposób myślimy o pieniądzach. Trzeba też bardzo chcieć się dogadać. Moim zdaniem musieliśmy zapragnąć bycia dalej razem i po prostu włożyć w to pracę. Musieliśmy przeanalizować również to, dokąd zmierzamy finansowo i czego my wspólnie chcemy od swojego życia. Przeszliśmy od emocji i wartości do dnia codziennego.


Olga: Kiedyś było tak, że małżeństwo miało jedno konto i wpływały na nie wszystkie pieniądze, więc transparentność była stuprocentowa. Dzisiaj jest tak rzadziej albo wręcz rzadko. Każdy ma swoje konto i przypisane wydatki wspólne albo mamy jedno konto wspólne i każdy swoje własne. I teraz – jeżeli powiedzmy mam ze swoim mężem trzecie konto i jedno z nas proponuje, żeby co miesiąc przelewać po 3 000 zł, ale ja zarabiam 5 000 zł, a on 10 000. Czy to jest sprawiedliwe?

Katarzyna: Myślę, że to kwestia dogadania i rozmowy przy stole, położenia kart i powiedzenia sobie, czy dzielimy się po równo czy nie. Ja osobiście uważam, że ”po równo” to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ w zarobkach występuje dysproporcja. Jeżeli zarabiam 10 000, a mój wybranek zarabia 5 000, to niestosowne byłoby z mojej strony dzielić się po równo. To może jednak wynikać z jakichś ugruntowań rodzinnych albo zawodowych. W takim wypadku powinnam dokładać więcej – procentowo, dając partnerowi poczucie, że partycypujemy w zależności od tego, jaki mamy przychód, ale nie wykorzystując tego!

O podkaście Sukces Pisany Szminką

Mówimy o rzeczach ważnych dla Twojego zdrowia, relacji i kariery. Wraz z gośćmi, ekspertami w swoich dziedzinach pragniemy pokazać Ci jak żyć łatwiej, pracować efektywniej i czerpać z różnorodności. Nie boimy się poruszać kontrowersyjnych tematów.

 

O autorce:

Olga Kozierowska – Założycielka Sukcesu Pisanego Szminką i Prezeska Fundacji WłączeniPlus. Dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna, trenerka biznesu, mówczyni motywacyjna i pisarka. Jej motto życiowe to: „Nie wiedziałam, że się nie da, więc zrobiłam”. Autorka książek „Power PODręcznik”, „Mój przyjaciel kryzys”, „Miłość to czasownik” oraz lifebooka „Ty to pieniądz. Dowiedz się dlaczego…”. Więcej na www.olgakozierowska.com.

Przeczytaj także

Portal sukcespisanyszminka.pl

Fundacja WłączeniPlus
ul. Podchorążych 75/77/2
00-721 Warszawa

kontakt@wlaczeniplus.pl

Wesprzyj Nasze działania

40 1600 1462 1717 1383 1000 0001

Bank BNP Paribas Polska S.A.

 

Patronite:

www.patronite.pl/sukcespisanyszminka

Copyright © 2024 | WłączeniPlus

Projekt i realizacja: Be About Hybrid Agency