Jak przygotować się na wakacje bez laptopa służbowego?

Jak przygotować się do urlopu, aby nie brać ze sobą laptopa na wakacje? 6 wskazówek

Alicja Faber

Mimo że urlop raczej kojarzy nam się pozytywnie to niejednokrotnie jest też związany ze stresem - staramy się domknąć wszystkie ważne sprawy i projekty tak, żeby nie brać pracy ze sobą. Jak się przygotować do urlopu, by faktycznie na nim wypoczywać? Oto 6 wskazówek!

1. Podstawa to plan!

Przygotowania do urlopu najlepiej zacząć odpowiednio wcześniej. Rozpisz sobie wszystkie rozpoczęte i ważne sprawy oraz te, które mogą czekać z realizacją. Zastanów się, ile czasu potrzebujesz na domknięcie aktualnych projektów – rozłóż sobie wszystko według swoich możliwości i nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę! Im więcej zrobisz przed, tym większa szansa na uniknięcie pracy na urlopie.

2. Znajdź zastępstwo

Istotną sprawą jest wcześniejsze poinformowanie szefa o twoim urlopie i omówienie z nim, komu przekażesz pałeczkę podczas swojej nieobecności. Warto takiej osobie ułatwić pracę poprzez przyszykowanie potrzebnych dokumentów, plików i listy spraw oraz wcześniejsze pokazanie, gdzie to wszystko się znajduje. Dzięki temu powinieneś uniknąć nerwowych telefonów czy maili od szefa i twojego zastępstwa.

Jak wykazuje badanie Pracuj.pl, blisko 2/3 Polaków (64%) uważa, że dobry urlop jest kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy, a tylko co dziesiąty nie zgadza się z tą opinią.

Kilka czy kilkanaście dni poza miejscem zatrudnienia pozwala nabrać dystansu do zawodowych problemów. Jednocześnie ogromną sztuką jest zdolność do „odcięcia się” na ten czas od pracy, szczególnie dla osób bardzo zaangażowanych w obowiązki. Warto pamiętać, że te dni są istotne z punktu widzenia zdrowia psychicznego, a w większości wypadków nie ma ludzi niezastąpionych. Lepiej pomożemy firmie wracając z urlopu zrelaksowani niż gdy będziemy podczas niego nerwowo sprawdzać skrzynkę mailową czy służbowy telefon. Dobra organizacja informacji i zadań dla osób zastępujących nas podczas urlopu to jeden z kluczowych czynników decydujących o tym, jaką sytuację zastaniemy po powrocie, a także o tym czy narazimy się na kontakty ze strony współpracowników podczas wolnych dni. Dlatego, choć bywa to kłopotliwe w natłoku przedurlopowych obowiązków, warto zostawiać współpracownikom listy zadań, informacje o bieżącej sytuacji, kontakty do kluczowych partnerów i wyjaśnienie innych istotnych kwestii.

Według badań Pracuj.pl blisko 2/3 Polaków stara się przed wyjazdem na urlop zostawić współpracownikom wszystkie ważne informacje dotyczące wykonywanej pracy. Teoretycznie powinny im w tym pomagać firmowe standardy. Jednak według deklaracji badanych tylko nieco ponad 4 na 10 z nich ma w swoim miejscu pracy określone procedury, pomagające sprawnie przekazać innym obowiązki na czas urlopu.

3. Powiadom ważnych klientów i współpracowników

Zadbaj o to, żeby poinformować osoby, z którymi często pracujesz, z dużym wyprzedzeniem, żeby i one miały możliwość przygotować się na twoją nieobecność. Ten ruch pozwoli uniknąć też sytuacji, w której dostaniesz pilne zadanie do wykonania parę dni przed planowanym urlopem.

4. Nie podejmuj się nowych projektów!

Mimo wszystko jest to bardzo istotna rada. Z nowym projektem przychodzi dodatkowy stres, który zdecydowanie nie jest ci potrzebny podczas urlopu. Po co zakrzątać sobie myśli nowymi zadaniami, kiedy powinniśmy właśnie od tego odpoczywać?

5. Autoresponder

Przed urlopem warto w poczcie elektronicznej ustawić autoresponder. W mailu poinformuj o czasie twojej nieobecności oraz poinformuj, kto jest odpowiedzialny za realizację toczących się pod twoją nieobecność projektów. Dobrze jest również zaznaczyć, że na wszystkie maile odpowiesz dopiero po twoim powrocie.

6. Porządek

Tuż przed urlopem zalecam zrobić porządki zarówno na biurku, jak i na służbowym komputerze. Uporządkowane miejsce pracy zawsze robi bardzo pozytywne wrażenie oraz pomoże twojemu zastępcy czy współpracownikom na prosty dostęp do materiałów. Poza tym, zdecydowanie przyjemniej wraca się do czystego stanowiska.

Po zastosowaniu tych wskazówek nie zostaje już nic innego, jak wyłączenie służbowego telefonu i skorzystanie z wyczekiwanego urlopu! Trzymam za ciebie kciuki!