Olga Kozierowska rozmawia z Dominiką Bettman

„Gdzie diabeł nie może…” – o potencjale kobiet w biznesie Olga Kozierowska rozmawia z Dominiką Bettman.

Dagny Kurdwanowska

 

Jak innowacyjna filozofia pracy, firmowe kluby kobiet, mentoring i ‘role models’ wspierają zawodowy rozwój kobiet? O tym w audycji Sukces Pisany Szminką w chillizet rozmawiały Olga Kozierowska i CFO spółki Siemens Polska, Dominika Bettman. Posłuchaj całej rozmowy!

Klub Kobiet Siemensa ma nieco prowokacyjną nazwę: „Gdzie diabeł nie może…”. Dlaczego diabeł wybrał akurat babę do trudnych zadań? – Diabeł doskonale wiedział, że baba sobie poradzi  – powiedziała w rozmowie z Olgą Kozierowską laureatka konkursu Bizneswoman Roku 2015, prezeska ds. finansowych spółki Siemens Polska, Dominika Bettman.

POSŁUCHAJ CAŁEJ AUDYCJI:

Klub kobiet to miejsce w firmie, w którym regularnie spotykają się jej pracownice, aby rozmawiać na tematy dla nich ważne – z biznesowego, ale i społecznego punktu widzenia. Tematy często pomijane, a kluczowe dla rozwoju potencjału kobiet. Zaproszeni goście są dla uczestniczek spotkań źródłem wiedzy i inspiracji. Taki mentoring pozwala kobietom umocnić wiarę we własne możliwości, nabrać odwagi do działania, zmienić nastawienie do swojej roli w społeczeństwie i w pracy.

– Ścieżka kariery kobiety jest zupełnie inna, niż ścieżka kariery mężczyzny. Do barier społecznych dochodzą ograniczenia własne, to, co mamy w głowie. Świadome i otwarte mówienie o odniesionym sukcesie w pierwszej osobie jest wśród kobiet wciąż rzadkością – tłumaczy Bettman.

Innowacyjna organizacja pracy, telepraca, elastyczne godziny pracy mogłyby wielu kobietom umożliwić aktywne życie zawodowe. Czy praca z domu, bez bezpośredniej kontroli przełożonych, może być efektywna? – Nowe technologie umożliwiają alternatywne metody pracy. Na rynkach zachodnich od dawna są one wdrażane z ogromnie pozytywnymi efektami nie tylko dla biznesu, ale i dla społeczeństwa: korzystają z nich przecież także mężczyźni! W trybie pracy zdalnej odpowiedzialność za kontrolę czasu i jakości pracy jest przenoszona na samego pracownika – podkreśla Dominika Bettman.

Pieniądze i wycena własnych umiejętności i czasu poświęconego pracy są dla kobiet wciąż tematem trudnym, a wręcz wstydliwym. – Kobiety często definiują kapitał z perspektywy czysto ekonomicznej. A powinny myśleć o nim dynamicznie – kapitał pochodzi bowiem z różnych źródeł. Nie powinny zapominać o kapitale, jaki stanowi wykształcenie, doświadczenie, środowisko, z jakiego się wywodzimy, zaangażowanie społeczne, a wreszcie zbudowany network – podsumowuje CFO Siemensa.