Starsza kobieta z kawą w ręku (Foto. Canva Pro)

Kobiety wciąż mają niższe oczekiwania finansowe niż mężczyźni. Dlaczego tak mało kobiet negocjuje warunki finansowe podczas rekrutacji?

Katarzyna Gradek

Nie trzeba wnikliwych obserwacji by stwierdzić, że kobiety chętniej dbają o innych niż o siebie. Wynika to nie tylko z kobiecej natury i przekonań o sobie samych, ale także z mocno zakorzenionych tradycji, względów kulturowych, a nawet przyzwyczajeń. Niestety troska o innych przejawia się także w zachowaniach zawodowych.

Postawy kobiet w środowisku pracy

Przeprowadzone już 10 lat temu badania amerykańskich naukowców (D. Small, M. Gelfand, H. Gettman, L. Babcock, 2007) jasno obnażyły postawy kobiet w środowisku pracy. Analizy pokazały, że kobiety przyjmowały oferowane wynagrodzenia bez podejmowania pertraktacji, a na dalszym etapie zatrudnienia nie negocjowały swoich pensji, nawet gdy miały taką możliwość. Niestety w ciągu minionej dekady niewiele się zmieniło. Sheryl Sandberg, wiceprezes Facebooka, niemal w każdym swoim wystąpieniu, a także w książce „Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa” podkreśla, że zaledwie 7-8 % kobiet negocjuje wynagrodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ponadto, kobiety mają wciąż niższe niż mężczyźni oczekiwania finansowe i słabiej oceniają swoje kwalifikacje.

Dlaczego? Są trzy powody:

1/ Negatywne scenariusze

Insynuacje i wewnętrzne dialogi, które prowadzą kobiety w swoich głowach powodują strach i zaprzestanie działań. Według trenerki z zakresu komunikacji interpersonalnej, Tatiany Mindewicz-Puacz, kobiety „mistrzowsko podcinają sobie skrzydła, deprecjonują swoje osiągnięcia, a nawet jeśli nauczą się latać, i to bardzo wysoko, nie wierzą, że zrobiły to dzięki sobie”. W nieskończoność stawiają sobie pytania: „Co powiedzą inni?”, „Jak mnie ocenią?”, Czy jestem wystarczająco dobra?”, „Czy w obecnej sytuacji mogę prosić o podwyżkę?”, „Czy zasługuję na więcej?”, „Co będzie jeśli się nie uda?”.

2/ Brak poczucia własnej wartości

Zdaniem Agnieszki Marudy-Sperczak, trenerki biznesu i mówczyni inspiracyjnej żeński strach łączy się głównie z brakiem poczucia własnej wartości, a kobiety cierpią na tę przypadłość chronicznie. „Jeśli nie znasz swojej wartości, to nikt inny jej za ciebie nie określi!” podkreślała Maruda- Sperczak podczas panelu na festiwalu Inspiracje. Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan nie kryje natomiast, że kobiety mają niską samoocenę, a wobec swoich pracodawców także mniejsze od mężczyzn oczekiwania finansowe. Być może właśnie dlatego, kobiety wciąż zarabiają mniej niż ich koledzy, nawet w konfrontacji: mężczyzna z wykształceniem średnim – kobieta po studiach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego tracimy pewność siebie? Oto 5 pytań, które warto sobie zadać!

3/ Świadomość sukcesu

Według Henryki Bochniarz kobiety umniejszają swoje sukcesy, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy kreują się na ojców sukcesu przy każdej nadążającej się okazji. Potwierdzeniem tej tezy jest także fakt, że kobiety skłonne są płacić innym więcej niż sobie, a swoją pracę wyceniają o 30, a nawet 78% mniej niż mężczyźni. Co ciekawe, diametralną różnicę w zachowaniu kobiet powoduje brak wyboru. W sytuacjach zagrożenia kobiety stają się odważniejsze i potrafią zawalczyć o siebie. Pytanie: czy z troski o siebie czy o innych?

Liczby

  • Kobiety zarabiają średnio 800 zł mniej niż mężczyźni.
  • Oczekiwania finansowe kobiet są o 30% mniejsze niż mężczyzn.
  • Na 9 osób negocjujących wynagrodzenia tylko 1 jest kobietą.