Jak odkryć naturalne talenty i wymyślić siebie na nowo

Potencjał kobiet napędza gospodarkę. Oto przedsiębiorcze Polki, które mogą zainspirować do działania!

Joanna Oprawa-Karwat

Zgodnie z przewidywaniami szefów międzynarodowych korporacji przedsiębiorstwa, które nie zaangażują kobiet w rozwój swojej działalności, mają znikome szanse na sukces ekonomiczny. Nic dziwnego, w końcu to właśnie kobiecy potencjał i wynikające z niego działania napędzają współczesny rynek. Najlepszym tego dowodem są sukcesy Polek, które są pomysłodawczyniami i realizatorkami innowacyjnych projektów biznesowych.

Poniższa lista nazwisk to doborowe grono profesjonalistek, które są także pasjonatkami tego, co robią. Każda z nich jest dla nas inspiracją do podejmowania samodzielnych działań i sięgania po więcej. Kolejność nie gra tutaj roli. Oto nasz subiektywny ranking najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce.

Joanna Ceplin

Ekspertka w dziedzinie reguł skutecznej komunikacji online. Przeprowadziła w tym zakresie wiele kursów, w których uczestniczyło do tej pory około 3000 osób. Tworzenie koncepcji kreatywnych on-line, budowanie wizerunku firm w sieci, strategiczne działania mediach społecznościowych, wszystko to chleb powszedni Joanny. Jest autorką artykułów dla Forbesa, współzałożycielką Lemon Social Media, a także dumną właścicielką statuetki SUKCES, nagrody przyznanej jako wyróżnienie za innowacyjne działania w zakresie komunikacji.

“Progres, nie perfekcja – ta myśl stoi za każdym moim krokiem naprzód. Brakuje nam pewności siebie, często odkładamy ten ważny krok, ponieważ cały czas uważamy, że nie jesteśmy na niego gotowe. Przekonałam się o sile kroków naprzód, nawet gdy nie są mistrzowskie. Gdy rozwijałam swój biznes online planowałam, wyznaczałam daty i robiłam wszystko jak najlepiej umiałam, ale… w wyznaczonym na to czasie. To znaczy, nie przeciągałam realizacji. To pozwalało mi cieszyć się małymi postępami, ale w tamtym momencie były to dla mnie “kamienie milowe” mojego przedsięwzięcia.”

joannaceplin.pl

Julia Izmałkowa

Szefowa IZMAŁKOWA, czyli pierwszej europejskiej agencji badawczej, która dostarcza cennej wiedzy dla współczesnego biznesu. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym łączy się różne dziedziny: etnografię, socjologię i psychologię kłamstwa. Julia Izmałkowa jest autorką innowacyjnej metody badań, która ma wspierać budowanie sprawnej komunikacji w firmach, zachęcać przedsiębiorstwa do tworzenia nowości, a także rozwijać przyjazną kulturę organizacji. Julia osiąga na tym polu znaczące sukcesy, nic więc dziwnego, że prowadzi profesjonalne szkolenia dla topowych marek z listy FORTUNE 500. Pisze też poczytnego bloga www.myflirtwithreality.com, na którym można przeczytać inspirujące historie, które przytrafiły się autorce, bądź też ludziom, których spotkała. Celem jest szerzenie wiedzy psychologicznej. HUMANOLOGIST, tak często tytułują Julię ludzie z jej otoczenia. Udzieliła wywiadu dla HuffPost, występując jako jedna z bohaterek cyklu o inspirujących kobietach.

www.izmalkowa.com

Marta Krasnodębska

Na co dzień pomaga kreatywnym kobietom budować własne firmy i rozwijać autorskie projekty, które nie tylko przynoszą dochód, ale też są zgodne z ich stylem życia. Marta jest w tym naprawdę skuteczna, w końcu jest profesjonalnym strategiem marki i biznesu online. Współpracuje ze znanymi blogerkami i autorkami książek. Nie zna słowa „niemożliwe” i tym samym zaraża swoje klientki. Marta wie, jak wypracować taką strategię działania, która pozwoli zmaksymalizować zyski i zminimalizować nakład pracy.

“Wiele osób pyta mnie, jak ja tak mogę wierzyć w siebie. Jak ja mogłam ot tak założyć firmę i konkurować z firmami z całego świata. Więc powiem wam, jak się zdobywa tę pewność siebie: zakasujesz rękawy i działasz”.

martakrasnodebska.pl

Izabela Makosz

Prawniczka, która odkryła, że ma w sobie smykałkę do biznesu. Efekt? Samodzielnie założyła i z powodzeniem prowadzi pierwszą w Polsce sieć salonów depilacji woskiem, Time for Wax. Twierdzi, że wiedza to dobro, którym warto dzielić się z innymi i wdraża ten pogląd w życie. Dzięki temu powstał autorski projekt Time for Business TV, czyli telewizja internetowa dedykowana kobietom przedsiębiorczym.

“Bać się, ale robić, otaczać się przy tym dobrymi i wspierającymi ludźmi, a jeśli czegoś się nie da… to może da się odwrotnie?” Własny biznes nauczył Izabelę Makosz systematyczności i wytrwałości. Dzisiaj wie, że nie wszystko, co robi musi być od samego początku perfekcyjne.

Angélique Toque

Kobieta, która jest żywym dowodem na to, że prawdziwa przedsiębiorczość nie jest kwestią wieku czy ilości przepracowanych lat. Kiedy miała 19 lat stworzyła aplikację Proud, sprytne połączenie kalendarza i organizera, które umożliwia sprawne planowanie i zarządzanie czasem. Czarodziejka marketingu i mediów społecznościowych, której specjalnością jest promocja aplikacji mobilnych. Tak można w kilku słowach opisać Andżelikę.

Na co dzień współpracuje z angielskimi i amerykańskimi firmami, tworząc wokół ich produktów magiczną aurę. Obecnie stawia pierwsze kroki w szkoleniu startupów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Rzuciła studia, ale to nie przeszkodziło jej występować w roli znawczyni marketingu i opowiadać o nim na prestiżowym SGH, najlepszej uczelni ekonomicznej w Polsce. Jej marzeniem jest założenie własnej Akademii Czarodziei, miejsca, które będzie przystanią i wsparciem dla rozwoju młodych talentów.

„Uważam, że w życiu i biznesie najważniejsza jest odwaga i umiejętność dostrzegania szans w każdej małej rzeczy. Jako kobietę kształtują mnie marzenia i potrzeba samorealizacji. Wierzę w działanie intuicyjne, często wbrew narzuconym schematom. Kieruję się otwartością na zmiany i nowe doświadczenia — bo to one tworzą podstawy do dalszego rozwoju.”

***

O autorce:

Joanna Oprawa-Karwat
Na co dzień specjalistka ds. content marketingu w agencji Widoczni. Po godzinach studiuje psychologię. Popiera wszelkie projekty realizowane przez kobiety, zarówno te społeczne, jak i biznesowe. Kibicuje im, a także czerpie z nich inspirację.