Jakie korzyści przynosi ograniczanie śladu węglowego opowiada Adam Targowski, Skanska

Jakie korzyści przynosi ograniczanie śladu węglowego?

Magda Mikos

O tym, dlaczego branża budowlana powinna działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w jaki sposób może to robić i jakie korzyści z tego czerpać opowiada Adam Targowski – Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Jako jedna z wiodących na rynku grup dewelopersko-budowlanych idziecie z duchem czasu wybierając ekologiczną ścieżkę rozwoju. Dlaczego dyskusja na temat redukcji emisji gazów cieplarnianych jest szczególnie ważna w Waszej branży?

Kwestia wpływu szeroko rozumianego budownictwa na środowisko naturalne jest niewątpliwie istotnym obszarem, w którym należy podjąć zdecydowane kroki. Zarówno społeczeństwo, jak i światowe korporacje są tego coraz bardziej świadome, czego potwierdzeniem jest przywiązywanie rosnącej wagi do wprowadzania strategii zrównoważonego rozwoju, na stałe wpisanej w działalność biznesową firm, a także rosnąca rola ESG (Environmental, Social and Corporate Governance), obejmującego działania podejmowane przez firmy z punktu widzenia ich wpływu na ochronę środowiska, dbanie o społeczeństwo i prowadzenie ładu korporacyjnego. Problem ten jest także konsekwentnie omawiany na poziomie całej Unii Europejskiej, o czym świadczą wszelkie inicjatywy i plany rozwoju dotyczące państw członkowskich, jak m.in. Europejski Zielony Ład, zakładający osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Warto podkreślić, że obecnie ok. 75% budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie. Poprawa efektywności energetycznej i ograniczenie śladu węglowego budynków poprzez ich ulepszanie, wprowadzanie inteligentnych rozwiązań czy użycie energooszczędnych materiałów, jest zatem kluczowym obszarem, w którym niewątpliwie leży przyszłość branży.

W Polsce temat odpowiedzialności ekologicznej dopiero od niedawna przebija się do głównego nurtu. Skanska to szwedzkie przedsiębiorstwo. Czy w Skandynawii firmy przykładają wagę do zmniejszania śladu węglowego?

Można powiedzieć, że skandynawska gospodarka idzie ramię w ramię z ekologią. Tamtejsze kraje, w tym przedsiębiorcy, przykładają dużą wagę do kwestii zmian klimatycznych i aktywnie działają w kontekście opracowywania nowych technologii i metod mających umożliwić poprawę klimatu. Zielona energia jest w krajach skandynawskich widoczna nie tylko w wieloletnich planach państw, ale także w nowych i stale rozwijanych inicjatywach biznesowych czy obszarach działania startupów. Wiele z takich rozwiązań jest związanych z obszarami energii pozyskiwanej z powietrza, wody czy słońca. W Skandynawii mocno zaawansowane są również projekty związane z wodorem. Świadomość ekologiczna Polaków w tym obszarze rośnie z roku na rok i choć daleko nam jeszcze do krajów skandynawskich, to jesteśmy na dobrej drodze.

Nasza planeta w obliczu kryzysu klimatycznego i środowiskowego wymaga zdecydowanych działań. Jakie kroki podjęliście, by ograniczyć emisję CO2?

Zrównoważony rozwój to obszar leżący u podstaw działalności Skanska, stanowiący kluczowy element naszego biznesu. Realizując nasze budynki zwracamy uwagę nie tylko na zapewnienie komfortu użytkowników, ale co równie istotne – na zminimalizowanie śladu węglowego i wpływu na środowisko. W ramach grupy ustanowiliśmy cele klimatyczne, zakładające zredukowanie emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności emisyjnej do roku 2045. Założenie to obejmuje wszystkie obszary działalności Skanska – zarówno na poziomie operacyjnym, korporacyjnym, jak i budowlanym. Mamy też wieloletnie i stale rozwijane doświadczenie w zakresie obszarów związanych z efektywnością energetyczną, która jest kluczowym aspektem pod kątem ograniczania śladu węglowego budynków. Jedną z innowacji jest np. wykorzystanie perowskitowych ogniw fotowoltaicznych, które mają pomóc w dążeniu do osiągnięcia budynków zero-energetycznych. Dobrym odzwierciedleniem „zielonych” działań Skanska jest wrocławski biurowiec Centrum Południe, który jest w 100% zasilany energią wyprodukowaną przez farmę wiatrową. Podobnie gdański Wave, który jest z kolei zasilany energią pochodzącą przede wszystkim z elektrowni wodnych. Warto także wspomnieć o projekcie BMSCare, który poprzez analizę danych o funkcjonowaniu budynku, ma umożliwić m.in. zmniejszenie zużycia energii.

Jakie długoterminowe korzyści przynosi przedsiębiorstwu i jego klientom ograniczanie śladu węglowego?

Firmy mogą przekuć wszelkie działania związane z ograniczeniem śladu węglowego w źródło długoterminowej wartości dodanej. Obszar ten – w wielu przypadkach – jest już jednym z ważniejszych elementów strategii biznesowej przedsiębiorstw. Inicjatywy zmierzające do redukcji emisji CO2 stają się także atrakcyjnym, a czasem niezbędnym aspektem w oczach inwestorów czy instytucji finansowych, które zwracają coraz większą uwagę na zyskujący na popularności obszar ESG oraz to, w jaki sposób firmy zarządzają ryzykiem klimatycznym. Istotna jest tutaj także rosnąca świadomość społeczeństwa, które dostrzega ogromną rolę dużych korporacji w rozwiązywaniu globalnych wyzwań, takich jak zmiana klimatu. Zgodnie z najnowszym raportem innogy Polska „Zielone miasta i gminy”, blisko połowa Polaków twierdzi, że firmy i duże korporacje powinny aktywnie działać na rzecz środowiska, a dla 64% takie działania mają znaczenie i wpływają pozytywnie na ich decyzje zakupowe.  

Czy branża budowlana ma zieloną przyszłość?

W ostatnim czasie widać znaczącą zmianę w podejściu firm do wdrażania innowacyjnych, zielonych rozwiązań, które są już świadomie obieranym kierunkiem. Staje się to także istotnym elementem budującym przewagę konkurencyjną na rynku. Coraz większą uwagę zwracają na to zarówno potencjalni inwestorzy, jak i najemcy budynków biurowych. Można spodziewać się więc rosnącej liczby zielonych rozwiązań w branży budowlanej. W Skanska obszar ten od dawna stanowi istotny punkt strategii firmy, o czym świadczą m.in. nasze zrównoważone budynki, realizowane z myślą o środowisku naturalnym, a jednocześnie nadal oferujące najwyższą jakość.

Losy środowiska, w którym żyjemy zależą zarówno od wielkich korporacji, jak i jednostek. Jakie codzienne, domowe nawyki możemy zmienić, by przyczynić się do poprawy warunków klimatycznych i ekologicznych? 

Cieszy fakt, że społeczeństwo coraz bardziej dostrzega problem związany ze zmianą klimatu. Poprawa sytuacji zależy bowiem nie tylko od działań podejmowanych przez wielkie korporacje, ale przede wszystkim od każdego z nas. Badania pokazują, że aż 82% Polaków uważa, że kwestie dotyczące zmian klimatu są ważne, a 70% z nich postrzega te zmiany za realne zagrożenie dla siebie i bliskich. Nawet drobne zmiany i nawyki to cegiełka, którą dokładamy do ochrony środowiska naturalnego i zapewnienia lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń. Poprzez takie proste zachowania, jak np. gaszenie niepotrzebnego światła, wykorzystywanie energooszczędnych żarówek, zamiana auta na rower czy możliwe ograniczenie korzystania z produktów w plastikowych opakowaniach, możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości i zmiany kultury otoczenia. Dlatego tak ważna jest współpraca na tym polu między jednostkami oraz dużymi firmami i instytucjami. To właśnie jednostki są w stanie wywrzeć wpływ na siebie nawzajem, a zjawisko to nabiera na szczególnej sile w kontekście pracy w dużych korporacjach – tam bowiem mają do dyspozycji odpowiednie środki i narzędzia, by przyczynić się do działania firm, podjąć konkretne inicjatywy, organizować kampanie społeczne i tym samym edukować branżę. W Skanska od samego początku stawiamy na edukację w tym obszarze – poprzez program Zielonej Edukacji dla naszych klientów, pracowników i najemców staramy się uświadamiać w jaki sposób można korzystać z zielonych rozwiązań w biurowcach. Ponadto organizowaliśmy także akcje społeczne w tym zakresie. Takie działania stanowią doskonałą platformę do wspólnego osiągnięcia tak ważnego celu, od którego zależy przyszłość naszej planety.