Ręka pomalowana na fioletowo z narysowanym znakiem płci żeńskiej (Foto. Canva Pro)

Co dla ciebie znaczy być feministką? Emma Watson i Margaret Atwood dyskutują o prawach kobiet

Hania Bąbik

O książce „Opowieść podręcznej” i jej autorce Margaret Atwood nadal nie przestaje być głośno. Choć powieść ta została wydana w 1985 roku, serialowa adaptacja zrealizowana przez Hulu jest hitem tego roku.

Akcja serialu toczy się w dystopijnej przyszłości, jednak opisane tam piekło kobiet jest przerażająco aktualne. Atwood jest więc ostatnio często obecna w mediach. Ale to ostatni wywiad, który przeprowadziła z nią aktorka Emma Watson powinien zwrócić twoją uwagę. Obydwie kobiety zaangażowane są bowiem bardzo w ruch na rzecz walki o prawa kobiet.

Margaret Atwood w swojej twórczości często dotyka tematyki feministycznej. Zapytana jednak przez Emmę Watson, czy nie denerwuje już jej ciągłe pytanie – „Czy jesteś feministką?”, odpowiedziała: „Nie, nie denerwuje mnie to, ale musimy zdać sobie sprawę, że to bardzo zgeneralizowane określenie, które może oznaczać wiele rzeczy”. Na takie pytanie odpowiada zatem często: „Powiedz mi, co dla ciebie oznacza bycie feministką i wtedy możemy porozmawiać.”

Emma Watson, choć znana jest głównie dzięki z roli w cyklu filmów o Harrym Potterze, jest także bardzo aktywną i energiczną działaczką społeczną. Angażuje się przede wszystkim w zagadnienia związane z sytuacją kobiet na świecie. Od 2014 roku jest ambasadorką działań na rzecz kobiet Organizacji Narodów Zjednoczonych. Często też otwarcie wypowiada się na temat feminizmu. Jest również twarzą kampanii „He for She”, której celem jest przekonanie mężczyzn, by wspierali kobiety i wspólnie walczyli o równouprawnienie płci. Watson przekonuje, że kluczem do równości na świecie jest skupienie się na tym, co nas łączy, a nie walka z tym, co dzieli.

Solidarność kobiet

W rozmowie dla Entertainment Weekly Watson i Atwood poruszyły wiele tematów – od historii powstania „Opowieści Podręcznej”, po powody, dla których Atwood tak chętnie angażuje się w walkę na rzecz problemów dotykających dzisiejszego społeczeństwa. W wywiadzie pisarka opowiada również jak pobyt w Berlinie, przed upadkiem muru wpłynął na nią przy pisaniu książki. Wspomina też swoją wizytę w Polsce i odczucia z nią związane.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Solidarność liderek. Nowa akcja Sheryl Sanberg angażuje znane twarze

Warta uwagi jest na pewno wypowiedź pisarki na temat tego, czy kobiety są w stanie żyć ze sobą w zgodzie i budować solidarność. Często bowiem zdarza się, że kobiety, zamiast połączyć siły, konkurują ze sobą i starają prześcignąć siebie nawzajem. „Wszyscy jesteśmy ludźmi. Mężczyźni są w stanie normalnie ze sobą funkcjonować, mimo tego, że też ze sobą rywalizują. Kobiety to też tylko ludzie – to jest moje podstawowe założenie. Nie są więc wyjątkiem i posiadają emocje, normalne dla każdego człowieka. Miłość, nienawiść, chęć rywalizacji, umiejętność współpracy, lojalność, ale też zdradliwość – pełen zestaw” – powiedziała Margaret Atwood.

To tylko niektóre z tematów, które poruszyły w rozmowie te dwie wspaniałe kobiety. Jeśli chcecie dowiedzieć się, o czym jeszcze rozmawiały, pełna wersja wywiadu dostępna jest na stronie Entertainment Weekly.