Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
5 rzeczy w CV, które mogą zadziałać na twoją niekorzyść

5 rzeczy w CV, które mogą zadziałać na twoją niekorzyść

CV popularne błędy

Dopracowałaś swoje CV, a wciąż nie dostajesz zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne? Sprawdź, czy nie popełniłaś jednego z tych błędów.

Masz kwalifikacje, odpowiednie doświadczenie, a jednak wciąż nie możesz znaleźć nowej pracy? Masz dość, bo twoje CV jest aktualne, przygotowane wedle nowoczesnych zasad, a jednak nikt nie zaprasza cię nawet na rozmowy kwalifikacyjne? Zaczynasz mieć wątpliwości, czy w ogóle się jeszcze do czegoś nadajesz? STOP! Zanim pogrążysz się w czarnych myślach, wróć do początku i sprawdź, czy przypadkiem błąd nie tkwi w twoim CV. – Czasem, zupełnie nieświadomie, wpisujemy w CV sformułowania lub informacje, które osłabiają naszą aplikację. Sprawiają, że dla rekrutujących stajemy się niewiarygodni – mówi Joanna Żukowska, ekspert międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Czego w CV i innych dokumentach aplikacyjnych lepiej nie pisać? Oto pięć popularnych błędów:

1. Z kwiatka na kwiatek

Jeśli w ciągu ostatniego roku bardzo często zmieniałaś pracę, zastanów się jak to opisać i czy musisz wymieniać wszystkie firmy, przez które w tym czasie przeszłaś. Jeśli potencjalny pracodawca zobaczy, że pracę zmieniasz często, może dojść do wniosku, że albo nie jesteś tak dobra jak piszesz albo pracodawcy mają z tobą jakieś problemy. Nawet jeśli napiszesz, że była to twoja decyzja, rekruter może mieć wątpliwość, czy i w nowej firmie zagrzejesz miejsce na dłużej.

2. Czarna dziura

Przeciwieństwem tej sytuacji jest duża luka w zatrudnieniu. Czerwone światło się zapali, jeśli trwała wiele miesięcy. Bez względu na to, czym była spowodowana, warto zawrzeć w CV informację, jak wykorzystałaś ten czas, np. szkoląc się, rozwijając pasję, zdobywając nowe kwalifikacji.

3. To nie moja wina

W CV powinny znaleźć się twoje mocne strony. Dlatego na tym etapie ogranicz się do wypisania swoich kompetencji i doświadczenia, zamiast szczegółowo je analizować, nie daj boże wyjaśniając, że z poprzedniej pracy musiałaś zrezygnować, bo szef był beznadziejny. Na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter może dopytywać o szczegóły, ale wówczas również postaraj się o podanie obiektywnych przyczyn rozstania i nie zwalaj winy na szefa, zespół, współpracowników, czynniki zewnętrzne. Nie wylewaj swojego żalu, nie obwiniaj, nie tłumacz się błędami innych. Zostanie to źle odebrane, a ty będziesz postrzegana jako osoba, która nie chce brać odpowiedzialności za powierzone jej zadania.

4. Wielkie oczekiwania

Uważać trzeba także na nasze oczekiwania i zawsze warto zastanowić się, czy wpisywać je do CV oraz jak je opisać. Więcej miejsca można poświęcić im w liście motywacyjnym, w którym lepiej można wytłumaczyć, na czym dokładnie nam zależy. „Informacja w CV o tym, że szukamy miejsca, które zapewni nam rozwój i jasną ścieżkę kariery, w tym przypadku zabrzmi podejrzanie. Bo, dlaczego, nie mamy na to szans u obcego pracodawcy? Rekrutujący może też wątpić, czy będzie w stanie zapewnić nam bardziej spektakularną karierę niż prestiżowy poprzednik” – tłumaczą eksperci z MonsterPolska.pl.

5. Kłamstwo ma krótkie nogi

Każdy chce dobrze wypaść, ale koloryzowanie i nadmierne podkręcanie umiejętności może źle się skończyć. Po pierwsze, doświadczeni rekruterzy potrafią od razu wyłapać nieścisłości i mało wiarygodne informacje. Jeśli nie odrzucą ich na etapie weryfikacji CV, na pewno będą dopytywać o nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pod żadnym pozorem nie wolno więc wpisywać do CV stanowisk, których nie pełniliśmy, umiejętności, których nie posiadamy i doświadczenia, którego nie zdobyliśmy. Nawet jeśli na początku wygląda to świetnie, na koniec dnia może okazać się przyczyną naszej porażki.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!