Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Co czytać jesienią? Podpowiadamy!

Co czytać jesienią? Podpowiadamy!

Nowa powieść Richarda Flanagana, kolejna odsłona cyklu o Eberhardzie Mocku czy książka o tym, dlaczego zdradzamy? Polecamy najciekawsze powieści i literaturę faktu.

Powieści

Richard Flanagan

Richard Flanagan, Księga ryb Williama Goulda, Wydawnictwo Literackie

Flanagan to stały bywalec naszego książkowego cyklu. Polecałam już genialne “Ścieżki północy” i poruszające „Klaśnięcie jednej dłoni”. Czas na kolejne arcydzieło pochodzącego z Tasmanii Australijczyka – „Księgę ryb Williama Goulda” (w doskonałym tłumaczeniu Macieja Świerkockiego). Wszystko zaczyna się trochę jak baśń, a trochę jak powieść przygodowa – w magazynie ze starociami w Salamance, Sid Hammet znalazł mocno zniszczoną książkę. Pachniała słonym wiatrem i skrywała nieprawdopodobną opowieść o skazańcu, Williamie Gouldzie, który stał się kronikarzem Sarah Island i żyjących tam ryb. Uznana przez specjalistów za fałszerstwo, znika w tajemniczych okolicznościach, a Hammet postanawia za wszelką cenę odtworzyć historię Goulda. Czym właściwie jest tajemnicza „Księga ryb” – czy bajką, w którą nie można wierzyć, ułudą? I kim właściwie jest Sid Hammet? Jak zwykle u Flanagana to tylko wstęp do głębszych rozważań, tym razem na temat znaczeń, cienkiej granicy między obłędem a nudą i próbą znalezienia odpowiedzi na pytania o własną tożsamość.

Katja Kettu

Katja Kettu, Akuszerka, wyd. Świat Książki

Miłość zakazana i naznaczona poczuciem winy to w przypadku opowieści wojennych pewna oczywistość. Ale „Akuszerka” Katji Kettu jest inna. I choć opowiada o wielkiej namiętności fińskiej akuszerki i esesmana w ogarniętej II wojną światową Finlandii, nie o rozterki serca i sumienia wyłącznie w niej chodzi. Być może sprawia to brutalny naturalizm, który z jednej strony budzi wstręt, z drugiej, momentami czyni prozę Kettu poetycką. Fizyczność jest w tej książce tak mocna, że czuć zapachy i smaki. A jednak pośród tego brudu, obrzydliwości i grozy, pojawiają się przebłyski piękna. Dla mnie „Akuszerka” jest właśnie opowieścią o desperackim poszukiwaniu piękna tam, gdzie świat pogrąża się w szaleństwie i podłości.

Javier Moro

Javier Moro, Cesarstwo to ty, wyd. Noir sur Blanc

Jestem wielką fanką solidnych powieści historycznych. Jakiś czas temu polecałam wam „Solfatarę” Macieja Hena, dziś zachęcam, by wyprawić się do XIX-wiecznej Brazylii. „Cesarstwo to ty” jest zbeletryzowaną biografią Piotra I, twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. Javier Moro zmienił ją w epicką sagę rodzinną i opowieść o żądzy władzy, namiętnościach i obowiązkach, które rzucają wyzwanie miłości. W tle toczy się wielka historia, rodzi się naród i nowe państwo. Między małżeństwem z rozsądku a przelotnymi miłostkami, Piotr I toczy polityczne gry. Cóż, seks, miłość i polityka zawsze były dobrym fundamentem dla zgrabnych i wciągających powieści awanturniczych.

Eduardo Mendoza

Eduardo Mendoza, Tajemnica zaginionej ślicznotki, Znak Litera Nova

Skoro o szaleństwie mowa, czas na odrobinę literackiego szaleństwa. Jeśli szukacie powieści niebanalnej, zabawnej, a jednocześnie groteskowo strasznej, w której ani życie, ani pisarz nie oszczędzają głównego bohatera, najnowsza powieść Mendozy jest właśnie dla was. Damski fryzjer nie ma lekko – wpadł jak śliwka w kompot, czyli do sanatorium, w którym struga wariata. Nieoczekiwanie dostaje szansę na odzyskanie wolności. Musi jednak przyjąć pewną misję i znaleźć zaginionego psa milionerki. Gdy po niezbyt wielu trudach udaje mu się tego dokonać, okazuje się, że psa nikt nie szukał, a damski fryzjer uznany jest za zbiega i podejrzewa się go o dokonanie morderstwa na pewnej modelce. Akcja toczy się w zawrotnym tempie, a czytelnik zrywa boki ze śmiechu. Idealny antydepresant na długie jesienne wieczory.

Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz, Immunitet, wyd. Czwarta Strona

Kto lubi dynamiczną akcję i fabułę, przy której nie ma czasu zaczerpnąć tchu, powinien koniecznie sięgnąć po czwartą odsłonę przygód Chyłki i Zordona. Tym razem prawniczy duet musi poradzić sobie z wyjątkowo paskudną sprawą – o morderstwo zostaje oskarżony młody, utalentowany prawnik i świeżo upieczony sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa wydaje się być grubymi nićmi szyta, ale jak to u Mroza, dość szybko zaczyna wybijać szambo z brudami pana sędziego. Ponownie okazuje się, że wszyscy kłamią, nie ma ludzi niewinnych i nawet Chyłka sprawia wrażenie jakby miała tego wszystkiego już trochę dość. I to tak bardzo, że chwilowo nawet samozagłada przestaje ją tak bardzo interesować. Dzięki temu, mamy rzadką okazję dowiedzieć się, dlaczego Chyłka jest Chyłką, nie lubi ludzi, a najbardziej siebie samej. Czyta się prawie tak samo szybko jak Remigiusz Mróz pisze kolejne książki.

Lee Jung-Myung

Lee Jung-Myung, Poeta, strażnik, więzień, wyd. Świat Książki

A może dla odmiany kryminał z dalekiej Korei Południowej? Lee Jung-Myung jest jednym z najpopularniejszych pisarzy koreańskich, a „Poeta, strażnik, więzień” jest wyjątkowo udanym mariażem powieści historycznej, sensacyjnej i kryminału. Akcja toczy się w 1944 r. w zakładzie karnym w Fukuoce, gdzie zostaje znalezione ciało znienawidzonego strażnika – ofiara ma także zaszyte usta. Śledztwo ma przeprowadzić jego młodszy kolega, Yuichi Watanabe, który, jak to w kryminałach bywa, nie potrzebuje wiele czasu, by zorientować się, że stał się pionkiem w grze pozorów. Warto sięgnąć po książkę Jung-Myunga także dlatego, że jest to po prostu pięknie i kunsztownie napisana powieść.

hillenbrand

Tom Hillenbrand, Diabelski owoc, wyd. Smak Słowa

Lubicie dobrze zjeść? Ekscytuje was zbrodnia? U Hillebranda obie te pasje złożyły się na intrygujący kryminał. Mamy więc właściciela restauracji, znikającego mistrza kuchni, martwego krytyka kulinarnego oraz smakowitą i krwistą zagadkę kryminalną. Xavier Kieffer, na którego padnie podejrzenie o morderstwo musi na własną rękę przeprowadzić śledztwo. Okazuje się, że talenty szefa kuchni przydają się w detektywistycznej robocie, a Kieffer wyjątkowo zręcznie zbiera kolejne poszlaki, pichcąc smakowite rozwiązanie tej intrygi. I tak, zgadliście, wyjdzie na to, że podłe jedzenie to prawdziwa zbrodnia.

Marek Krajewski

Marek Krajewski, Mock, wyd. Znak

Eberhard Mock powraca! I to w bardzo udanym stylu. Jest młodszy, ma więcej energii, wciąż lubi dobrze zjeść, napić się i pochędożyć. Musi też rozwikłać zagadkę brutalnego morderstwa, do którego dochodzi w świeżo wybudowanej Hali Stulecia, gdzie znalezione zostają ciała czterech nagich gimnazjalistów. Śledztwo w sprawie makabrycznej zbrodni może stać się dla Mocka przepustką dla kariery i sprawić, że przełożeni zapomną o obyczajowym skandalu, w który Mock się uwikłał. Myliłby się jednak ten, kto uwierzyłby, że Mockowi chodzi przede wszystkim o reputację – jak zawsze liczy się zew krwi i ekscytacja z powodu toczącej się gry z mordercą.

Literatura faktu

wallace

David Foster Wallace, Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię. Eseje i rozważania, W.A.B.

Po znakomitych „Krótkich wywiadach z paskudnymi ludźmi” do księgarń trafiło kolejne polskie tłumaczenie Wallace’a – „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię”. I po raz kolejny mamy do czynienia z ucztą intelektualną i literacką – błyskotliwą, nieprzewidywalną i ekscentryczną. Tenis, samotność podglądacza, rejs po Karaibach – Wallace pozornie sięga po tematy błahe, niepoważne, ale z mistrzowską ironią wykorzystuje je tylko jako pretekst, by stworzyć eseje-majstersztyki, w których pochyla się nad kondycją współczesnego człowieka. Robi to jednak bez akademickiego zadęcia, czy intelektualnego patosu. Wallace, bawiąc się słowem i konwencjami, pokazuje raczej, że dla człowieka patrzącego na świat krytycznie każdy powód jest dobry, żeby pomyśleć. Prosta i konieczna inspiracja w czasach, gdy krytyczne myślenie bywa lekceważone.

Wojciech Wypler

Wojciech Wypler, Anatomia zdrady, wyd. Muza

Czy życie po zdradzie istnieje? Czy kłamstwo jest zawsze złe? I czy potrafimy bez nich żyć? „Żyjemy w świecie pełnym kłamstw” pisze w swojej książce specjalista od psychologii kłamstwa, Wojciech Wypler. Kłamiemy najczęściej spontanicznie, na przykład prawiąc fałszywe komplementy lub wymawiając się od czegoś, na co nie mamy ochoty. Jak często zdarzyło ci się z kimś umówić, a potem zadzwonić i powiedzieć, że leżysz z gorączką, bo po prostu nie chce ci się wstać z kanapy? Takie kłamstwa uważamy za niewinne i nie odczuwamy w związku z nimi żadnych wyrzutów sumienia. A co z tymi poważniejszymi, kiedy na przykład okłamujemy partnera, spotykając się z kochankiem? Wypler tłumaczy, jaka jest natura kłamstwa, co do niego prowadzi i jakie są skutki. Lektura obowiązkowa dla wszystkich – okłamywanych i zasłaniających się kłamstwem.

Witold Szabłowski

Witold Szabłowski, Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia, wyd. Znak

Jeśli chcecie przeczytać tylko jedną książkę na temat tego, co latem 1943 r. wydarzyło się na Wołyniu, a czujecie, że nie macie siły na książki historyczno-naukowe, koniecznie sięgnijcie po reportaż Witolda Szabłowskiego, jednego z czołowych polskich reportażystów. Szabłowski pojechał na Ukrainę, by odnaleźć żyjących świadków tamtych wydarzeń. Przywiózł poruszające wspomnienia, które pokazują, że historia nigdy nie jest czarno-biała. W „Sprawiedliwych zdrajcach” opowiedział o Polakach, którzy przeżyli i o Ukraińcach, którzy z narażeniem życia ratowali Polaków przed rzezią. To ważna książka o jasnej stronie człowieczeństwa w mrocznych i dramatycznych czasach.

Przemysław Czapliński

Przemysław Czapliński, Poruszona mapa, Wydawnictwo Literackie

Obserwujesz gorące spory na temat polskości, patriotyzmu i miejsca naszego kraju w dzisiejszym świecie? Próbujecie je zrozumieć? Przemysław Czapliński, jeden z czołowych krytyków literackich postanowił zmierzyć się z pytaniem „Gdzie leży Polska?”. „Pytanie bierze się z obawy, że Polska zbyt słabo weszła do Europy, aby w niej naprawdę być. A skoro zbyt słabo weszła, łatwo może z niej wypaść” – pisze Czapliński, analizując polską literaturę XX i XXI wieku i sprawdzając, jak w prozatorskiej i reporterskiej narracji pisarze opowiadają o naszych sąsiadach – Rosji i Niemcach. Pasjonująca książka, do której wrócicie wielokrotnie.

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

[newsletter_form type="minimal"]

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Podanie przez Ciebie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do korzystania z Newslettera.
Zapisując się wyrażasz zgodę na przesyłanie przez nas informacji o tematyce motywacyjnej, rozwoju osobistego, nowościach w serwisie oraz informacji handlowych.
Administratorem danych osobowych jest Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką z siedzibą w Warszawie (00-012) przy ul. Podchorążych 75/77 lok. 2.
Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności, z której dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close