Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Sezon na kleszcze – jak się chronić? Zobacz, co mówią specjaliści.

Sezon na kleszcze – jak się chronić? Zobacz, co mówią specjaliści.

kleszcze – jak się chronić
Trwa sezon na kleszcze – jak się chronić?

 

Kleszcze atakują. Ugryzienie może skończyć się bardzo poważnymi następstwami – boreliozą lub kleszczowym zapaleniem opon mózgowych. Jak zabezpieczyć siebie, dzieci i zwierzaki?

W świecie przyrody tak bywa, że to, co małe i niepozorne potrafi być najgroźniejsze. Kleszcze miewają zazwyczaj około 15 milimetrów długości, ale ich ugryzienie może mieć wyjątkowo przykre konsekwencje. Przenoszą bowiem groźne wirusy i bakterie. Zła wiadomość jest taka, że wraz z lepszą pogodą pojawiły się już w parkach, lasach i na łąkach, a stacje sanitarno-epidemiologiczne donoszą o setkach ukąszeń. Jest i dobra informacja – są skuteczne sposoby, żeby się przed nimi zabezpieczyć i zminimalizować ryzyko wynikające ze spotkania z tym niebezpiecznym maluchem.

NIE MYJ JAJEK! CZYLI 6 ZASKAKUJĄCYCH NAWYKÓW, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE BĘDZIESZ DUŻO ZDROWSZA!

Kleszcze są groźne właśnie ze względu na ich małe rozmiary i barwę – zazwyczaj są ciemnobrązowe, trudno więc wypatrzyć je w trawie. Kiedy wpadną między włosy lub sierść zwierzaka pozostają właściwie niewidoczne aż do czasu, gdy wbiją się w skórę. Wówczas możemy wyczuć je pod palcami i umiejętnie usunąć (wykręcamy kleszcza, a nie wyrywamy – wyrywając, ryzykujemy, że w ranie zostanie część owada). Kiedy zauważymy, że ugryzł nas kleszcz, warto od razu udać się do lekarza. Na choroby, które przenoszą może zachorować każdy i w każdym wieku.

Mitem jest, że kleszcze żyją tylko w lasach.

Pojawiają się także na łąkach, w parkach, w ogrodach miejskich, na działkach i w ogrodach – wszędzie tam, gdzie są trawy i krzewy. Największe zagrożenie ukąszeniem kleszczy występuje w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, śląskim i lubelskim. Z kolei Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie dodaje, że z roku na rok obserwuje się wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim. Jak widać nigdzie nie jesteśmy bezpieczni przed wygłodniałymi po zimie kleszczami.

Z roku na rok rośnie też liczba zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, czyli najczęściej występujące w Polsce choroby odkleszczowe.

Jakie są objawy?

Kleszczowe zapalenie mózgu jest uznawane za najcięższą chorobę odkleszczową. Pierwsze objawy zakażenia przypominają grypę. Po ustąpieniu początkowych objawów u części osób pojawiają się symptomy opon mózgowo-rdzeniowych i zakażenia mózgu: ponowna gorączka, nudności, wymioty, sztywność karku, zaburzenia świadomości, porażenia. Chorobę wywołuje wirus, na który nie ma skutecznego leku. Ryzyko przedostania się wirusa do organizmu człowieka wzrasta w miarę jak kleszcz przebywa w skórze. Szybkie usunięcie pajęczaka jest więc istotne. Niestety ukąszenie kleszcza jest bezbolesne i, szczególnie w przypadku młodszych postaci kleszczy, czyli larw i nimf, może zostać przeoczone – komentuje lek. med. Agnieszka Motyl, epidemiolog Medicover.

Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. – Pojawia się w okolicy pokłucia kilka dni po kontakcie z kleszczem. Niestety ten typowy objaw nie zawsze występuje. Wówczas na boreliozę mogą wskazywać objawy zbliżone do symptomów grypy – bóle mięśni, stawów i głowy, zmęczenie, gorsze samopoczucie. W celu ostatecznej diagnozy choroby należy wykonać testy laboratoryjne na obecność przeciwciał we krwi lub, w przypadku neuroboreliozy, w płynie mózgowo-rdzeniowym. Tylko dwuetapowe badanie przeciwciał daje podstawy do postawienia diagnozy, pod warunkiem obecności objawów charakterystycznych dla boreliozy – wylicza dr Motyl.

Jakie działania profilaktyczne warto zatem podjąć?

1.  Jeśli wybieramy się w plener warto zachować szczególną ostrożność.

Na głowę załóżmy czapkę z daszkiem. Jeśli wybieramy się na łąkę lub do lasu, załóżmy pełne buty, nie klapki lub sandały, skarpetki, dłuższy rękaw.

2.  Zadbajmy o zwierzaki.

Jeśli zabieramy ze sobą psa, zaaplikujmy mu na sierść specjalny preparat, który można dostać w gabinetach weterynaryjnych lub w sklepach zoologicznych. Warto zabezpieczyć także wychodzące koty. Uwaga! Kleszcze uodparniają się z czasem na różne specyfiki – warto więc skonsultować się z weterynarzem.

3. Po każdym spacerze dokładnie sprawdźmy głowę, włosy i całe ciało.

Warto wytrzepać ubranie, bo czasem klesze wczepiają się w spodnie po wewnętrznej stronie nogawek.

4. Jeśli dużo czasu spędzamy w plenerze, warto pomyśleć o szczepieniu.

– W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu istnieje skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych – tłumaczy dr Agnieszka Motyl. Szczepieniu mogą poddać się osoby dorosłe oraz dzieci powyżej pierwszego roku życia. Jest ono bezpieczne, skuteczne i praktycznie wolne od ryzyka powikłań poszczepiennych. Na boreliozę nie ma póki co tego typu szczepionki. Poza odpowiednim ubiorem, zaleca się więc używanie preparatów odstraszających kleszcze (tzw. repelentów). Jeśli dojdzie do zarażenia boreliozą, stosuje się antybiotykoterapię.

Sezon na kleszcze trwa w Polsce od marca do listopada.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!