Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Marsz godności już w sobotę

Marsz godności już w sobotę

Za pięć dwunasta z Placu Zbawiciela w Warszawie ruszy marsz godności w obronie praw kobiet. Ideę wsparły m.in. Kayah, Andrzej Chyra, Agata Kulesza, Agnieszka Holland i Isabelle Hupert.

“Jesteśmy grupą zupełnie zwykłych kobiet, które uznały, że muszą wreszcie coś zrobić. Nie stoją za nami żadni politycy. Nie jesteśmy członkami organizacji feministycznych. Uznałyśmy, że możemy wykorzystać naszą energię i potencjał, by pokusić się o organizację marszu. Jesteśmy zupełnie spontanicznie sformułowanym sztabem dziewczyn, które postanowiły zrobić coś dla ważnej sprawy i dla tych kobiet, które czasami nie mają nawet szansy mówić głośno, że chciałyby protestować” – piszą organizatorki Marszu Godności, który już w sobotę, 18 czerwca, przejdzie ulicami Warszawy pod hasłem “Prawa człowieka, prawami kobiet”. Wystartuje dokładnie “za pięć dwunasta” – to metafora sytuacji kobiet, a jednocześnie apel, że to już ostatni dzwonek, by wspólnie zacząć działać.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ politycy coraz agresywniej wkraczają w sferę samostanowienia kobiet. Choć dyskusja wokół zaostrzenia ustawy aborcyjnej przycichła, atmosfera wokół praw kobiet, ich dostępu do najnowszych zdobyczy medycyny, dostępu do in vitro, edukacji seksualnej i poszanowania ich godności robi się coraz bardziej nieprzyjazna. Marsz został zorganizowany, by pokazać sprzeciw kobiet i zwrócić uwagę nie tylko na zaostrzanie przepisów, ale także na wiele innych problemów, które najsilniej uderzają właśnie w kobiety, m.in. braku adekwatnych kar dla gwałcicieli, problemu skutecznego egzekwowania alimentów, czy karania sprawców przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej. We wsparcie Marszu Godności zaangażowało się wiele gwiazd – także mężczyzn, pokazując, że prawa kobiet to także ich sprawa. Wśród nich są m.in. Dorota Wellman, Maja Ostaszewska, Małgorzata Szumowska, Agata Kulesza, Natalia i Paulina Przybysz, Gosia Baczyńska, Monika Płatek, Zbigniew Wodecki, Ula Dudziak, Sławek Uniatowski, Reni Jusis, Tomek Makowiecki,Sylwia Chutnik, Anna Mucha, Paweł Pawlikowski, Agata Trzebuchowska, Julia Kamińska i wielu innych.

Akcję wspierają także m.in. Centrum Praw Kobiet, Ratujmy Kobiety, Kongres Kobiet, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja im. Izabeli Jarugi Nowackiej, Feminoteka, Akcja Demokracja, Stop Gwałtom.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wydarzenia – MARSZ GODNOŚCI.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!