Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Maruda, plotkarz i leń

Maruda, plotkarz i leń

Według jednego z międzynarodowych serwisów rekrutacyjnych MonsterPolska.pl nawet najlepsza praca może stać się nie do zniesienia, gdy przyszło pracować z jednym z trzech typów toksycznych ludzi.


Najgorsi współpracownicy to tacy, którzy swoją postawą i nastawieniem do pracy dezorganizują zespół i w znaczący sposób wpływają na obniżenie jego produktywności. Jak twierdzi Bartosz Struzik, ekspert w dziedzinie rekrutacji z MonsterPolska.pl – Współpracownicy, którzy swoim zachowaniem dołują zespół, obniżają nastrój, kreatywność, sprawiają, że inni czują się niedoświadczeni lub nieudolni to ludzie, których w miarę zawodowych możliwości, należy unikać jak ognia. Toksyczni pracownicy to również tacy, którzy swoim zachowaniem stwarzają w firmie konflikty, deprymują innych oraz manipulują faktami i współpracującymi.

Nieprzyjazna trójka

Do toksycznych typów najbardziej niewdzięcznych współpracowników należą maruda, plotkarz i leń.
Według Jerzego Guta i Wojciecha Hamana, psychologów, coachów, autorów książek dla menadżerów i współzałożycieli Polskiej Szkoły Trenerów Biznesu, marudzenie i narzekanie jest w Polsce wyrazem zaangażowania pracowników. Trudno zgodzić się z tym stwierdzeniem, bo czy marudzenie, pesymizm, negowanie wszystkich pomysłów, planów, działań może przejawiać aktywność zawodową i zacięcie do pracy? Paradoksalnie tak. W ten sposób toksyczne marudy walczą o poprawę warunków pracy, zmianę nieżyciowych przepisów, własną satysfakcję, podwyżkę, a nawet awans. Permanentnie narzekający wierzą, że poprzez krytykę, wytykanie cudzych błędów, pouczanie innych, wreszcie wskazywanie nieprawidłowości i zagrożeń będą mieli wpływ na firmową rzeczywistość.

Plotkowanie w miejscu pracy ma miejsce w każdej firmie. Celem plotki jest rozpowszechnianie negatywnych informacji i opinii na temat innych, przede wszystkim nieobecnych współpracowników. Plotkarz żyje właściwie życiem innych, milcząc przy tym jak zaklęty na swój temat. Rasowy plotkarz wciąga w swoją grę wszystkich, insynuuje, manipuluje, prowokuje. I chociaż wydawałoby się, że plotka nie przynosi firmie nic dobrego to z psychologicznego punktu widzenia plotkowanie pełni również pożyteczne funkcje. Należą do nich: funkcja informacyjna (wiesz wszystko czego chciałaś się dowiedzieć, a nawet więcej), funkcja tworzenia i wzmacniania więzi (plotkarz obdarza cię zaufaniem, czujesz się wyróżniona) oraz funkcja rozrywkowa (bawi cię to o czym słyszysz, relaksujesz się i przestajesz się stresować).

Lenistwo jest zdecydowanie najgorszą cechą wśród toksycznych zachowań. Niestety w każdej firmie znajdą się osoby, które pracują nieefektywnie albo stale nie dotrzymują terminów. Współpraca z toksycznym leniem może przynieść same straty. Pracując z leniem, a raczej wykonując za niego niemal wszystkie obowiązki, musimy być przygotowane na totalne wykorzystanie, pracę na dwóch etatach i przyjęcie ewentualnej porażki na własne konto.
Niezależnie od konfiguracji toksycznych współpracowników można śmiało omijać. Podobnie jak toksycznych partnerów i toksycznych przyjaciół.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!