Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Porozmawiajmy o psychoterapii

Porozmawiajmy o psychoterapii

strefa psyche SWPS

Korzystanie z pomocy terapeuty to dla wielu wciąż temat tabu. O tym, jak psychoterapia może pomóc porozmawiają eksperci w Strefie Psyche Uniwersytetu SWPS już 6 października.

Nie wiem, gdzie dziś bym była i jak wyglądałoby moje życie, gdybym w najgorszym momencie nie zdecydowała się na skorzystanie ze wsparcia terapeuty. Bez żadnej przesady mogę powiedzieć, że pomógł mi wyjść na prostą i nauczył radzić sobie z kolejnymi zakrętami. Nigdy nie robiłam tajemnicy z tego, że korzystałam z takiej pomocy. Wiele osób dziwiło się, że mówię o tym otwarcie. Ja z kolei nie rozumiałam ich zdziwienia i powtarzałam oklepaną, ale jakże prawdziwą formułkę – boli cię ząb, idziesz do dentysty, boli cię dusza, idziesz do speca od rozsupływania problemów duszy.

Czy czujemy się lepiej, gdy znajdujemy wytłumaczenie dla swoich porażek? Czy to skuteczna metoda budowania pewności siebie w relacjach zawodowych? Przeczytaj tekst prof. Dariusza Dolińskiego o tym, dlaczego lubimy rzucać sobie kłody pod nogi.

Widzę wokół, jak wiele się zmienia. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie terapia stała się nie tylko sposobem na rozwiązywanie problemów, ale i metodą na rozwój. Ale wciąż nie wszyscy tak to widzą. Dla wielu ten, kto idzie na terapię to „wariat”, „osoba zaburzona”, „słabeusz”, ktoś, kto „przesadza i wyolbrzymia swoje problemy” (przytaczam tylko kilka z określeń, które sama usłyszałam). Nic miłego usłyszeć coś takiego na swój temat, prawda? Takie sformułowania uruchamiają poczucie wstydu, frustrację i proste myślenie – co ze mną jest nie tak, że muszę iść do psychoterapeuty?

Takiej osobie powiedziałabym tylko jedno – Jesteś człowiekiem odważnym i odpowiedzialnym, skoro chcesz zadbać o siebie w trudnym momencie swojego życia.

Warto wspierać tych, którzy już się zdecydowali zwrócić o taką pomoc. Warto dodać odwagi tym, którzy jeszcze się wahają i mają wątpliwości. Warto także edukować, by coraz mniej osób bało się przyznać, że dzieje się z nami coś złego w obawie przed piętnowaniem i wytykaniem palcami. Temu służyć będzie najbliższa edycja Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, podczas której specjaliści porozmawiają o tym, na czym polega psychoterapia i czy naprawdę działa.

Kiedy w działanie zainwestowaliśmy swój czas i energię, często trudno nam podjąć decyzję o zmianie. Ale w dłuższym okresie naraża nas to na straty. O tym mówi ekonomia zmian. Przeczytaj tekst Joanny Gutral z Uniwersytetu SWPS o tym, kiedy warto zdecydować się na ryzyko i zmienić wszystko.

O tym w czym i komu może pomóc psychoterapia mówić będzie już 6 października dr Agnieszka Mościcka-Teske podczas swojego wykładu. Podczas warsztatów z Katarzyną Żukowską tego dnia będzie można dowiedzieć się o skuteczności terapii czy pomocy psychologicznej przez internet. Z kolei drugi równoległy warsztat “Cierpienie a psychoterapia” poprowadzi Hubert Czupała. Natomiast 8 października wykład „Psychanaliza a psychoterapie – kilka wyzwań klinicznych i praktycznych” wygłosi Radu Turcanu.

WYKŁAD I
Dlaczego nie zawsze wystarczy zwierzyć się przyjaciółce? – komu może pomóc i na czym polega psychoterapia

Korzystanie z pomocy psychologicznej staje się coraz bardziej popularne – często od znajomych lub w mediach słyszymy „mam terapeutę”, „chodzę do psychologa”, „dzięki terapii zrozumiałam, że…”. Dzieje się tak dlatego, że zaczynamy doceniać znaczenie dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego w codziennym życiu. Psychoterapia jest jedną z odpowiedzi na tę potrzebę, i stanowi podobne do medycznego oddziaływanie leczące i wspierające rozwój.

Na czym polega psychoterapia? W czym i komu może pomóc? Czy wyleczy depresję albo pomoże skłóconemu małżeństwu? W jaki sposób działa? O co pyta psychoterapeuta? A może tylko przytakuje i mówi „mhm…”? Jak wygląda gabinet terapeutyczny? Po czym poznać dobrego terapeutę? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź podczas spotkania.

dr Agnieszka Mościcka-Teske – psycholożka, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych i biegła sądowa, powoływana jako ekspert w sprawach o mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy. Zajmuje się problematyką stresu i sposobów radzenia sobie z nim, z uwzględnieniem czynników indywidualnych i środowiskowych, które chronią człowieka przed negatywnymi skutkami stresu. Tworzy, współtworzy i realizuje programy szkoleniowe i edukacyjne z zakresu rozwijania umiejętności społecznych (komunikowania się, asertywności, funkcjonowania w grupie), sposobów radzenia sobie ze stresem, oraz radzenia sobie z agresją, mobbingiem, molestowaniem seksualnym i dyskryminacją w miejscu pracy. W poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej, psychologii zdrowia i psychologii pracy. Prowadzi szkolenia dla biznesu i instytucji samorządowych z zakresu radzenia sobie ze stresem zawodowym, mobbingiem, molestowaniem seksualnym i dyskryminacją oraz wprowadzania procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. Współpracuje w zakresie szkoleń także z Państwową Inspekcją Pracy. Autorka szeregu artykułów naukowych na temat stresu zawodowego i mobbingupsycholog, promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej.

Termin i miejsce
6 października, godz. 17.00-18.30, aula 214 im. Tomaszewskiego
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31

WARSZTAT I
Terapia z wykorzystaniem internetu

Terapia oraz inne formy pomocy psychologicznej wykorzystujące internet zwiększają dostępność pomocy psychologicznej w wielu krajach.

Taka forma pomocy wiąże się również z niższymi kosztami dla pacjenta przy zachowaniu wysokiej jakości leczenia. Dostępne badania naukowe dowodzą, że:

dostarczanie wiedzy za pośrednictwem internetu może być tak samo skuteczne, jak przy użyciu tradycyjnych metod, a gdy informacje dotyczą rozwoju osobistego – nawet bardziej skuteczne (Sitzmann i in., 2013)
psychologiczne interwencje internetowe są tańsze niż tradycyjne metody leczenia – zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym (Tate i Zabinski, 2004);
terapia internetowa jest równie skuteczna jak tradycyjna, ale jest od niej mniej kosztowna dla pacjenta i bardziej opłacalna dla systemu zdrowotnego, a także pozwala oszczędzić czas terapeucie (Kaltenthaler i in., 2006; Smit i in., 2011).
mgr Katarzyna Żukowska – interesuje się nowymi technologiami i tym jak można je wykorzystywać w psychologii – przygotowuje projekt interwencji przez internet dla osób, które zawodowo pomagają innym. Zajmuje się traumą i kryzysem w ujęciu społecznym. Obecnie bada mechanizmy wtórnego stresu traumatycznego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii ogólnej i psychologii społecznej. Współpracuje z Psychologią Nowych Technologii. Jest doktorantką Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS.

Termin i miejsce
6 października, godz. 18.30-20.00, sala S222
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31

WARSZTAT II
Cierpienie a psychoterapia

Ból fizyczny, doznanie braku lub straty, upośledzenie funkcjonowania, psychopatologia to kilka określeń cierpienia, które towarzyszy nam ludziom każdego dnia. Jest ono jednym z głównych problemów, którymi zajmują się religie, medycyna i nauki społeczne.

Podczas zajęć postaram się przedstawić wyniki badań, które ukazują dynamikę zmian oraz rozpowszechnienie cierpienia w ostatnich latach. Zaprezentuje modele starające się uchwycić źródło ludzkiego cierpienia z punktu widzenia współczesnych teorii psychologicznych oraz różnych nurtów psychoterapeutycznych. Uczestnicy będą mieli okazje przećwiczyć na sobie w jaki sposób sami reagują na cierpienie.

Hubert Czupała – jest absolwentem psychologii oraz Kolegium Języków Obcych (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji). Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, Szpitalu Powiatowym w Śremie, kierował również Oddziałem Dziennym Psychiatrycznym Rehabilitacyjnym w Śremie. Obecnie pracuje w zespole psychoterapeutów prywatnego Ośrodka Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Poznaniu. W pracy klinicznej specjalizuje się w nowych formach psychoterapii zwanych trzecią falą terapii poznawczo behawioralnej. Swoją wiedzę i umiejętności przekazuje studentom jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie SWPS.

Termin i miejsce
6 października, godz. 18.30-20.00, sala S226
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31

WYKŁAD II
Psychoanaliza a psychoterapie – kilka wyzwań klinicznych i praktycznych

Psychoanaliza, zwłaszcza freudowska uprawiana przez Lacana, interesuje się podmiotem nieświadomego w tej mierze, w jakiej jest on podmiotem nowożytnej nauki. Psychoanaliza pozostaje doświadczeniem mówienia, które dotyka sedna relacji podmiotu z jego ciałem i jego rozkoszą, a zarazem wytwarza szczególną dla jednostki wiedzę, dotyczącą tej relacji. Psychoterapie są na różne sposoby zainteresowane podmiotem poznania, jego zdolnościami poznawczymi i uczenia się oraz jego reakcjami afektywnymi. Poprawa „niedomagających” zdolności jest celem tych terapii. W tym przypadku wiedza wynika z oceny odpowiedzi podmiotu w odniesieniu do wzorców postępowania powstałych na bazie ideologii lub wyników badań laboratoryjnych.”

Wykład zostanie wygłoszony w języku francuskim, z tłumaczeniem konsekutywnym na język polski.

Wykład jest organizowany we współpracy z Forum Polskiego Pola Lacanowskiego.

Radu Turcanu – psychoanalityk pracujący w Paryżu, członek francuskiej Szkoły Psychoanalizy Forów Pola Lacanowskiego (École de Psychoanalyse des Forum du Champ Lacanien – EPFCL France). Posiada doktorat w zakresie psychoanalizy i nauk medycznych Université de Paris VII oraz doktorat z literatury porównawczej University of Illinois w Stanach Zjednoczonych. Publikował we Francji, Australii, Stanach Zjednoczonych oraz Rumunii. Wykłada na wydziale psychoanalizy oraz na studiach doktoranckich Université de Paris VII. W ramach swojej psychoanalitycznej praktyki klinicznej pracuje z dorosłymi, nastolatkami i dziećmi. Radu Turcanu był już w Polsce dwa razy i za każdym razem wygłaszał w warszawskim Instytucie Francuskim wykłady, które cieszyły się dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności.

Termin i miejsce
8 października 2016 r., godz. 18.00-20.00, sala S305
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31

Więcej informacji:

http://www.swps.pl/strefa-psyche

strefapsyche.warszawa@swps.edu.pl
tel. 22 517 98 18

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

[newsletter_form type="minimal"]

NEWSLETTER

Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji, inspiracji i wiedzy?

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera!

Podanie przez Ciebie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do korzystania z Newslettera.
Zapisując się wyrażasz zgodę na przesyłanie przez nas informacji o tematyce motywacyjnej, rozwoju osobistego, nowościach w serwisie oraz informacji handlowych.
Administratorem danych osobowych jest Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką z siedzibą w Warszawie (00-012) przy ul. Podchorążych 75/77 lok. 2.
Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności, z której dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close