Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Przedsiębiorcze dzieci zmieniają świat

Przedsiębiorcze dzieci zmieniają świat

Aplikacja do doradztwa zawodowego, zbiórka na szkołę w Nepalu – młodzież coraz odważniej tworzy projekty biznesowe i społeczne. Jak ich wesprzeć opowiada Maryna Zakharova.

W czerwcu 2016 r. odbyły się wyjątkowe zawody – dzieci i młodzież rywalizowały ze sobą, przedstawiając projekty biznesowe i społeczne. Młodzi przedsiębiorcy pokazali, że ich sposób myślenia o biznesie i o świecie jest niezwykle szeroki, a rozwiązania, które zaproponowali, kompleksowe i odpowiadające na konkretne potrzeby ich pokolenia.

O tym, jak szukać młodych talentów, jak ich wspierać i rozwijać Dagny Kurdwanowska rozmawiała z Maryną Zakharovą, koordynatorką na Polskę SAGE Global oraz szefową Międzynarodowej Szkoły Biznesu MiniBoss w Warszawie.

Skąd pomysł na zorganizowanie mistrzostw Polski dla małych biznesmenów?

Jestem przedsiębiorcą z pasji, ekonomistką i marketingowcem z zawodu. Wyrosłam w środowisku biznesowym i społecznie odpowiedzialnym. Wspieram rozwój projektów i start-upów młodzieży w ramach międzynarodowej organizacji SAGE Global (Students for the Advancement of Global Entrepreneurship), która z kolei wspiera globalną przedsiębiorczość wśród młodych ludzi. SAGE działa już w 40 państwach na 6 kontynentach. Dostałam propozycję, by zostać przedstawicielką SAGE w Polsce i tak zostałam koordynatorką organizacji w kraju.
Rozwijam również w Warszawie Międzynarodową Szkołę Biznesu MiniBoss dla dzieci i młodzieży od 6 do 18 roku życia. Szkoła działa w ośmiu państwach na świecie. Uczymy w niej podstaw przedsiębiorczości poprzez gry i zabawy. Do tego dokładamy element rywalizacji, dlatego również organizujemy dla nich rozmaite konkursy biznesowe, gdzie uczą się konkurować pokazując swoje projekty. Przykładem jest właśnie Forum Start-upów MiniBoss, które odbyło się w czerwcu.
Moja osobista misja polega na tym, żeby wyłowić najbardziej utalentowanych i przedsiębiorczych uczniów z całej Polski i połączyć ich ze znanymi biznesmenami i ekspertami, którzy pełnią rolę mentorów, a nawet inwestorów, jeśli projekt im się spodoba. Przez Mistrzostwa Polski SAGE, Mistrzostwa Świata SAGE World Cup oraz wyjazdy na międzynarodowe fora biznesowe, wprowadzam młodzież do świata międzynarodowego biznesu. SAGE łączy więc trzy dziedziny: biznes, edukację i start-upowe środowisko.

W jaki sposób Pani szuka tych młodych-zdolnych?

Teraz młodzi start-upowcy odzywają się już samodzielnie, podobnie jak prywatne szkoły oraz młodzież, która dowiaduje się o nas przez nasze fanpage SAGE Poland oraz MiniBoss Warszawa. Kolejnym źródłem są moje kontakty osobiste i rekomendacje innych.
Potem zapoznajemy się, rozmawiamy, zapraszam ich na wydarzenia takie jak Forum Start-upów Miniboss dla młodszych dzieci oraz Mistrzostwa Polski Przedsiębiorczości SAGE dla uczniów w wieku 13-18 lat. Organizuję specjalne kursy w Polsce oraz wyjazdy na międzynarodowe szkolenia dla młodzieży. Moim celem jest przede wszystkim wynajdowanie młodych talentów i wsparcie ich w rozwoju. Aktywną młodzież, która ma przedsiębiorcze lub społeczne pomysły i projekty zapraszam do kontaktu!

W jaki jeszcze sposób wspieracie te młode talenty?

Współpracujemy z mentorami, znanymi przedsiębiorcami, właścicielami biznesów, społecznymi działaczami, którzy z pozycji ekspertów oceniają wszystkie projekty – sprawdzają je, zadają pytania, a jeśli projekt ich zainteresuje, mogą też w niego zainwestować lub zaproponować inne formy wsparcia. Społeczna odpowiedzialność biznesu rośnie, coraz więcej ekspertów chce podzielić się swoją wiedzą z młodym pokoleniem, które już wkrótce wejdzie na rynek pracy.
Razem wspieramy rozwój młodych liderów. Rozwijamy w tych dzieciach mocne strony, pokazujemy im ich talenty, a przy tym wszystkim uczymy ich jak skutecznie działać.

Mówi Pani, że szuka najbardziej zdolnych i przedsiębiorczych nastolatków – czym oni się wyróżniają?

To dzieci, które mają mnóstwo pomysłów i potrafią wdrożyć je w życie. Zwycięzcy tegorocznych Mistrzostw Polski SAGE, młody start-up „What’s Next” pod kierownictwem Krystiana Gontarka i Agaty Domańskiej, stworzyli projekt aplikacji mobilnej, która oferuje usługę doradztwa zawodowego dla nastolatków. Samodzielnie znaleźli problem, który im samym był bliski, czyli jak wybrać odpowiednie studia, by móc pracować w wymarzonym zawodzie.
Zauważyli, że jest tak dużo informacji, że trudno je wszystkie przyswoić, więc stworzyli aplikację, która robi to za nich. A dokładnie pozwala na zaplanowanie ścieżki edukacji od momentu bieżącego aż do momentu zdobycia wymarzonego zawodu. Podpowiada na przykład, które szkoły – od gimnazjum przez liceum aż po szkołę wyższą wybrać, żeby zostać astronautą albo inżynierem.
Przy tym wszystkim jest to projekt biznesowy, bo jego twórcy mają pomysł na monetyzację – wiedzą od razu, na czym chcą zarabiać. W tym sensie mogą z niej skorzystać szkoły i uczelnie, na przykład reklamując kierunki studiów, których proponują.

Wszystkie projekty muszą mieć charakter biznesowy?

W SAGE oraz w MiniBoss staram się promować działalność społeczną. Na Mistrzostwach Świata SAGE istnieje nawet oddzielna Liga projektów społecznie odpowiedzialnych.
W Polsce również wspieramy młodych społecznych działaczy. Zespół pod kierownictwem 15-letniego Igora z Warszawy prowadzi systematyczne zbiórki, żeby pomóc w odbudowie szkoły w Nepalu zrujnowanej przez trzęsienie ziemi. Zaskoczyło mnie, że dzieci w takim wieku już myślą o tym, jak pomóc nie tylko sobie i swojemu środowisku, ale też ludziom z innych rejonów świata. Dla twórców tego projektu ważne było, że mogą wesprzeć inne, mniej uprzywilejowane dzieci na drugim końcu świata. Niesamowite jest to, że na planach się nie skończyło – oni naprawdę pomogli. Zebrali sumę potrzebną na odbudowę szkoły, a teraz zbierają pieniądze na niezbędny sprzęt do szkoły, np. na książki. Zresztą przy projektach biznesowych jednym z kryteriów oceny jest także społeczna odpowiedzialność i wartości, jaki za sobą niosą.

Czy zwycięzcy polskiej edycji mistrzostw walczą później w konkursach międzynarodowych?

Tak, po edycjach lokalnych, w sierpniu organizowane są Mistrzostwa Świata SAGE World Cup. Co roku odbywają się w innym kraju – w tym roku odbędą się na Filipinach. W zeszłym roku pojechaliśmy z uczniami MiniBoss do Seulu – nasi studenci otrzymali Puchar Świata i drugie miejsce, za wspaniały projekt eko-biznesu. Warto powiedzieć, że w roku 2016 Polska będzie po raz pierwszy reprezentowana na Mistrzostwach Świata SAGE.

Olga Kozierowska, która była w tym roku w jury konkursu opowiadała mi, że była pod wrażeniem tego, jak inaczej myślą już te dzieci – zaczynają od zidentyfikowania potrzeby, a później tworzą wokół tego rozwiązanie.

Tak, to zdecydowanie wyróżnia to pokolenie. Myślę, że bierze się to z tego, że większość dzieci teraz od małego wykorzystuje spersonalizowane gadżety. W taki sposób dzieci same uczą się wybierać aplikacje i rozwiązania, które są im naprawdę potrzebne. Myślę, że ma to ogromny wpływ na to, jak oni później rozumieją biznes i świat. Takie podejście jest czymś unikatowym dla tego pokolenia, a wszystko zaczyna się od personalizacji ich własnych potrzeb. Mając ogromny wybór potrafią znaleźć to, co dla nich jest najlepsze, najciekawsze, co rozwiązuje ich problemy. Dzięki temu łatwiej im zrozumieć także potrzeby innych i na tym budować swoje projekty i rozwiązania.
Z moim 6-letnim synem mam podpisaną prawdziwą umowę o pewnej liczbie godzin w tygodniu, kiedy może korzystać z iPada ? Dzieci lubią grać dorosłych, a mi to pomaga utrzymywać jego codzienne aktywności w harmonii.

To fascynujące, bo w moim pokoleniu znałam sporo osób, które tworzyły rozwiązania, ale nie było potrzeb, które mogłyby zaspokoić lub ich twórca nie miał żadnego pomysłu jak je sprzedać. Te dzieci myślą niezwykle kompleksowo.

Zdecydowanie. Część z nich rodzi się z takim talentem, ale tak naprawdę przedsiębiorczość jest jak mięsień – można go wytrenować. Potrzebnych umiejętności można się nauczyć, choćby w oparciu o metodę MiniBoss. Stosować można ją już dla dzieci w wieku 7 lat. Naszym uczniom staramy się wpoić, że pomysł to pierwszy krok, później powinien pojawić się cel oraz koniecznie działanie, bo dopiero jeśli zaczynasz działać, to wchodzisz na szlak do sukcesu.
Dobrej jakości edukacja jest tu kluczowa, co świetnie pokazują przykłady państw bardzo rozwiniętych biznesowo, na przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie podstaw przedsiębiorczości uczy się w szkołach małe dzieci. Tak zresztą powstał SAGE – jako projekt, który łączył biznes, uczelnie, studentów i uczniów szkół.
Naszym celem jest wspieranie przedsiębiorczości i edukacji biznesowej. Bo świat teraz wymaga umiejętności biznesowych od każdej osoby, która chce odnieść sukces – na przykład, budowania skutecznej komunikacji, sztuki negocjacji, bycia liderem, tworzenia własnych projektów, pracy w zespole, słuchania. Dbamy o kształcenie w dzieciach odpowiednich cech i kompetencji. Dorosłe osoby mają w sobie większy opór przed zmianą, przed działaniem i realizowaniem marzeń. A dzieci nie mają jeszcze tych obaw. Dla nich to najlepszy czas, żeby próbować i sprawdzać się w różnych rolach i projektach.

Takie podejście się sprawdza w praktyce?

Mamy przykład kilkulatków, którzy po zajęciach w MiniBoss postanowili zrobić mini biznes produkujący smoothies na imprezę rodzinną. Opracowali receptury, stworzyli markę i zaczęli działać. Zrobili to, mając 8-10 lat. Co będą robić, kiedy podrosną? Może stworzą własne biznesy, dzięki którym będą realizować swoje talenty i jeszcze będą na tym zarabiać. A może zostaną wybitnymi lekarzami, profesorami lub inżynierami z nadzwyczajnymi umiejętnościami, które rozwijali w dzieciństwie.

Tego możemy się od nich uczyć my-dorośli.

Na każdych spotkaniach i zajęciach uczę się od nich tej pomysłowości, otwartości, odwagi i umiejętności zadawania takich pytań, które dorosłym nawet nie przychodzą do głowy.
Chętnie zapraszam liderów, przyszłych biznesmenów, społecznych działacze, młodych start-upowców oraz mentorów, by dołączyli do środowiska SAGE, wspierającego przedsiębiorczość młodzieży na całym świecie.

Sage3

***

Możesz wesprzeć wyjazd młodych przedsiębiorców Mistrzostwa Świata SAGE World Cup na Filipiny! Jeśli zainteresowały Was ich projekty, chcielibyście pomóc im w sfinansowaniu podróży, możecie dołożyć swoją cegiełkę. Więcej informacji uzyskacie pisząc na adres: miniboss.poland@gmail.com

Więcej na: SAGE POLAND oraz MINIBOSS WARSZAWA.

  • Sage3

  • Sage2

  • Sage

  • Olga_Sage

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

[newsletter_form type="minimal"]

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close