Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Wolność, równość, wątpliwość. Zobacz, gdzie można przeczytać głośne, mocne i szczere rozmowy. Tego jeszcze nie było!

Wolność, równość, wątpliwość. Zobacz, gdzie można przeczytać głośne, mocne i szczere rozmowy. Tego jeszcze nie było!

Recenzja Świat się chwieje

 

Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Henryka Bochniarz, Dorota Wellman, Marcin Król w głośnych i mocnych rozmowach z Grzegorzem Sroczyńskim.

Zazwyczaj nie zgadzam się z Grzegorzem Sroczyńskim, ale zawsze uważnie czytam jego teksty. Dlaczego? Ta książka jest odpowiedzią. Sroczyński od dłuższego czasu kwestionuje większość z tego, w co wierzę – że świat idzie do przodu, że wszystko rozwija się w dobrym kierunku. A im bardziej ja jestem optymistką, tym bardziej Sroczyński snuje gorzką wizję przyszłości. Ja ciągle miewam złudzenia, Sroczyński już się ich pozbył. Ale nawet, kiedy wkurzam się, czytając jego teksty i toczę z nim w głowie długie polemiki, czytam je bardzo uważnie. Być może dlatego, że mamy wspólnego idola, którym jest historyk i intelektualista Tony Judt. A może dlatego, że Sroczyński, w swoim zwątpieniu zadaje coraz ciekawsze pytania nie tylko o teraźniejszość, ale także o przyszłość. Ta książka jest tego najlepszym przykładem.

Świat się chwieje to zbiór rozmów z ważnymi postaciami polskiego życia publicznego – intelektualistami, ekonomistami, biznesmenkami, działaczami społecznymi, dziennikarzami. Jest wśród nich prof. Karol Modzelewski, Jak Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Janina Ochojska, Sławomir Sierakowski, Marcin Król, Dorota Wellman. Rozmowy zostały podzielone tematycznie, a odpowiadają im kolejno rewolucyjne hasła: WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, BRATERSTWO. Wiele z tych rozmów, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat wzbudziło kontrowersje, stawały się zaczątkiem debat, były szeroko komentowane (pamiętne rozmowy z Marcinem Królem i Henryką Bochniarz). Przyniosły także dziennikarzowi “Gazety Wyborczej” prestiżowe nagrody: im. Barbary Łopieńskiej, im. Andrzeja Wojciechowskiego oraz Grand Press.

PRZECZYTA TAKŻE: JAK WYGLĄDA SZCZEROŚĆ JASKINIOWCA? MACIEJ STUHR WYDAJE KOLEJNĄ KSIĄŻKĘ!

Zebrane w jednej książce zaczynają się układać w spójną narrację, w której dominują niepokój, zwątpienie, wątpliwości, ale i rodzaj kontestacji, który powoduje, że Sroczyński choć zadaje proste pytania, nie przyjmuje prostych lub zbyt powierzchownych odpowiedzi. Świat się chwieje to w pierwszej kolejności zbiór arcyciekawych i mocnych rozmów z ludźmi, którzy w przeciwieństwie do rozcelebrytyzowanej większości mają coś do powiedzenia. To także dziennikarski manifest samego Grzegorza Sroczyńskiego, które zamyka się w zdaniu „Trzeba starać się być wiernym własnemu systemowi wartości, ale nie warto – na siłę – poglądom”. Kwestionując to, co inni przyjmują za pewnik, stawia coraz to nowe pytania, rozbudzając ciekawość swoją, rozmówcy i czytelników.

***

Grzegorz Sroczyński, Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej, wyd. Agora, Warszawa 2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
  • Recenzja Świat się chwieje

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!