Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

Jak często wykonujesz samobadanie piersi? Obalamy temat tabu!

Jak często wykonujesz samobadanie piersi? Obalamy temat tabu!

Izabela Sakutova

 

 

O tym, czy piersi są nadal tematem tabu, czym jest reCyckling i czy Polski regularnie samobadają swoje piersi rozmawiamy z Izabelą Sakutovą, międzynarodową brafitterką z 20-letnim doświadczeniem oraz organizatorką 9. już edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.

Motyw przewodni tegorocznej edycji kampanii to #mojewdotykusą. Co stoi za tym hasłem?

Celem towarzyszącego kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM 2020 hashtaga #mojewdotykusą jest zachęcenie kobiet do samobadania, czyli dotykania i poznania własnych piersi. Wyniki ankiety przeprowadzonej w grupie prawie 3000 kobiet pokazały, że większość z nas ma problemy ze znalezieniem określeń swoich piersi i tego, jakie są one w dotyku. Nie znamy ich, bo po prostu ich nie dotykamy. W odpowiedzi na pytanie, jakie są Twoje piersi, najczęściej padają określenia „małe” „duże”, etc.  A na kolejne pytanie, jakie są w dotyku dość często w odpowiedzi słyszymy „nie wiem”. Samobadanie piersi to coś, co możemy wykonać same i zajmuje zaledwie kilka minut w ciągu miesiąca. Nie musimy specjalnie jechać do lekarza. Wystarczy poświęcić 3–5 minut – i tyle. Niestety, statystyki mówią o tym, że w zeszłym roku raka piersi zdiagnozowano u ponad 18 tys. Polek, z czego ponad 5 tys. zmarło właśnie dlatego, że zbyt późno zgłosiło się do lekarza. Oczywiście badania w gabinecie lekarskim też są potrzebne, ale pomiędzy wizytami konieczne jest comiesięczne wykonywanie samobadania piersi – po to, by móc poznać „ukształtowanie terenu” naszych piersi i wiedzieć, co dla nich jest normalne. Każde piersi są inne i jeśli samobadamy się regularnie – tego samego dnia co miesiąc, optymalnie po miesiączce, bo wtedy w piersiach jest najmniej zmian hormonalnych – wyczujemy ewentualne nieprawidłowości. Nasze palce podświadomie zapamiętują to, co jest „normalne” i są w stanie wyczuć coś nowego, dziwnego, innego. Jeśli więc dzięki samobadaniu wyczujemy jakąś zmianę, będziemy w stanie odpowiednio wcześnie zareagować pomiędzy badaniami u specjalisty.

Moim marzeniem jest, aby dziewczęta oraz kobiety bez skrępowania rozmawiały o swoich piersiach, by ta kampania dała im odwagę do poznawania swoich piersi, bo dotyk może uratować ich życie.

Daria Widawska
Daria Widawska

By zachęcić kobiety i dziewczyny do świadomego dbania o zdrowie piersi przygotowaliśmy film promujący hashtag #mojewdotykusą. Możemy w nim zobaczyć ambasadorów tegorocznej kampanii m.in. Beatę Sadowską, Elę Romanowską, Marzenę Rogalską, Darię Widawską, Annę Iberszer, Kingę Zawodnik, Aleksandrę Kisio, Karolinę Szostak, Lidię Kalitę, Annę Męczyńską, Paulinę Koziejowską. W gronie ambasadorek kampanii znalazły się także influencerki: Ola Nowak, Siostry ADiHD, Laura Ogrodowczyk, Karolina Cwalina, Anna Jaworska (MumMe.pl) oraz Miss Polonia Karolina Bielawska. Okazuje się, że każdy z nich znalazł inne, oryginalne i inspirujące określenie biustu, wynikające z posiadania pełnej świadomości własnych piersi i ich regularnego samobadania. Do nagrania filmu zaprosiliśmy także przedstawicielki młodego pokolenia. Wystąpiły w nim m.in.: Katarzyna Bajor – Maćkowiak (hellokejti), Michalina Ryznarek (ryznarek), Karolina Wiśniewska (wisniewska_karoolina), Ula Sitarz (ula.si), Marta Waluk (marta.waluk.stylist), Sylwia Zabost (dandymilady) i Magda Marcinkowska (curvy.batman), które także namawiają swoje rówieśniczki do wzięcia odpowiedzialności za zdrowie swoich piersi.

Czy do kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM dołączają także Panowie? Czy to kampania tylko dla kobiet?

Przyjęło się, że temat raka piersi jest głównie kojarzony z chorobą kobiecą. Tymczasem rak piersi dotyczy także panów. W ubiegłym roku do grona naszych ambasadorów dołączył Daniel Józek Qczaj, z którym nagrałam film instruktażowy, jak prawidłowo wykonywać samobadanie. Mężczyźni są w mniejszym stopniu w grupie ryzyka niż kobiety, ale oni również chorują na raka piersi, choć myślą, że ich to nie dotyczy. U mężczyzn sytuacja jest o tyle groźniejsza, że jeśli zaczyna dziać się coś niepokojącego, to zwykle stan jest już zaawansowany. Dlatego cieszy mnie, że w tym roku dołączył do nas kolejny ambasador – Michał Piróg.

Michał Piróg
Michał Piróg

ReCYCling to ważna cześć całej kampanii? Na czym polega? O czym warto pamiętać?

reCYCling to od zawsze istotna część naszej kampanii. To zbiórka niepotrzebnych już biustonoszy, którą prowadzimy w tym roku w ponad 160 sklepach brafittingowych w całej Polsce. Od ubiegłego roku do zbiórki niepotrzebnych biustonoszy dołączać zaczęły prywatne inicjatywy. Kancelarie prawne, przedszkola, przychodnie, szpitale, sklepy spożywcze, redakcje etc. W 2019 roku zebraliśmy 26.699 staników. Przez 8 lat kampanii prawie 100 000 co daje 6 ton staników!!! Zebrane biustonosze przekazywane są firmie recyklingowej 3R Recycling Solutions. Środki uzyskane w ten sposób wspierają charytatywne działania związane z walką z rakiem piersi i zasilą konta dwóch organizacji: Stowarzyszenia Amazonki Ruch Społeczny i Fundacji Wsparcie na Starcie. Adresy sklepów i punktów biorących udział w akcji reCYClingowej znajdują się na www.dotykamwygrywam.pl. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się pobić nowy rekord w tym roku.

Wybierając biustonosze do reCYClingu warto pamiętać, by były to sztuki, które nie są uszkodzone i którym w nurcie eco zero waste możemy nadać drugie życie. Zwykle są to modele albo za duże, albo za małe, bo biusty kobiet podlegają nieustannym zmianom. Warto więc zrobić generalne porządki w swojej bieliźniarce. Dodatkową zachętą jest rabat na nowy biustonosz – za każdy oddany stanik w sklepach biorących udział w kampanii Dotykam=Wygrywam można odebrać kupon zniżkowy na 20 PLN, na zakup nowego, dobrze dopasowanego biustonosza marki Panache, partnera kampanii.

Karolina Cwalina
Karolina Cwalina

Napisałaś charytatywnie swoją drugą książkę „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”. Skąd ten pomysł?

W marcu, gdy cały świat się zatrzymał, nie byłam pewna, co się wydarzy. Moim celem było wymyślenie sposobu, by mimo wszystko kampania się odbyła. Już mamy wyniki badań, jak wiele strat spowodowało te kilka miesięcy dezorganizacji służby zdrowia. I tak zrodził się we mnie pomysł na napisanie książki, która będzie edukować i jednocześnie dawać możliwość zbierania środków w tegorocznej edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Całą książkę napisałam charytatywnie i 100% środków z jej sprzedaży trafi  do Fundacji Wsparcie na Starcie, która pracuje nad stworzeniem mobilnej aplikacji. Ma ona być pomocą edukacyjną dla nastolatek. Głównym jaj zadaniem będzie promowanie profilaktyki raka piersi poprzez naukę samobadania oraz poznanie i zapobieganie symptomom źle dobranego biustonosza.

Na swoim koncie mam już książkę o brafittingu – pt. „Brafitting, czyli lifting piersi bez skalpela”, która stała się międzynarodowym bestsellerem. „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”, to moja druga książka, która jest kompletnym, praktycznym przewodnikiem dla zdezorientowanych nastolatek i ich mam, obalającym mity związane z rozwojem piersi, profilaktyką raka piersi i doborem biustonosza. To wiedza podana w łatwo przyswajany sposób, tworząca w młodych kobietach zdrowe nawyki na przyszłość i wspierająca w nich poczucie pewności siebie przez biustopozytywne podejście do życia przez podjęcie rozmowy na temat uczuć i emocji związanych z piersiami. Przemawiające do wyobraźni ilustracje do książki wykonała Magda Danaj Porysunki, dzięki czemu jest ona atrakcyjna pod względem wizualnym i mam nadzieję, że przypadnie do gustu nastolatkom.

Książkę można kupić w przedsprzedaży pod linkiem bit.ly/PokochajSwojePiersi, a od października biustopozytywny poradnik będzie dostępny w profesjonalnych sklepach brafittingowych, których adresy znajdują się na stronie www.dotykamwygrywam.pl

Izabela Sakutova - Pokochaj swoje piersi

Będziesz gościem specjalnym podczas bezpłatnego webinaru organizowanego w ramach programu Sukces TO JA. O czym opowiesz uczestniczkom?

Oczywiście o zdrowiu piersi, profilaktyce raka piersi i brafittingu. Będziemy rozmawiać na temat tego, dlaczego ważne jest zdrowie piersi, i czemu powinniśmy wykonywać samobadanie od jak najmłodszych lat. Postaram się także nauczyć uczestniczki webinaru, jak wykonywać je prawidłowo. Mam nadzieję, porozmawiamy też o tym, co możemy wszyscy zrobić, by zmienić statystyki dotyczące umieralności z powodu raka piersi.  W tej chwili diagnozowanych jest 18.000 kobiet rocznie, a 5.000 z nich, niestety, przedwcześnie umiera z powodu zbyt późnego wykrycia choroby. Podczas spotkania postaram się też obalić wszystkie popularne mity związane z wyglądem piersi, dopasowaniem biustonosza oraz odpowiedzieć na pytania uczestniczek.  Zapraszam – to godzina, która może dodać Wam pewności siebie, ale też uratować życie Wasze i waszych najbliższych.


Webinar odbędzie się 13 października o 18:30
na platformie Clickmeeting.

Liczba miejsc ograniczona.
Zarezerwuj miejsce tutaj: www.sukcestoja.pl/webinary


Izabela Sakutova, międzynarodowy ekspert brafittingu z 13-sto letnim doświadczeniem, zapalony szkoleniowiec, szefowa działu marketingu i pr marek Panache w Polsce, współwłaścicielka firmy So Chic, posiadającej wyłączność w reprezentacji marek Panache i Soak na polskim rynku oraz współwłaścicielka sieci profesjonalnych salonów brafittingowych Bra Clinic w Bułgarii, gdzie za wprowadzenie na rynek koncepcji brafittingu został odznaczona tytułem Business Woman 2015. Wprowadzając w 2004 roku na polski rynek marki Panache, zapoczątkowała w naszym kraju szerzenie nowej dziedziny wiedzy – brafittingu. To samo powtórzyła w Bułgarii w roku 2013. Jest inicjatorką i organizatorką wielu kampanii promujących zdrowie piersi i wspierających fundacje charytatywne – kampania Dotykam=Wygrywam, Wsparcie na Starcie, Modelled by Role Models – Nowy Wymiar Piękna czy Klinika Stanika. Od ponad 10 lat koordynuje organizację pokazów bielizny i mody plażowej. Współpracuje w tematach bieliźnianych przy licznych medialnych sesjach oraz sesjach na potrzeby projektów społecznych. Autorka książki „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”. Więcej na: www.izabelasakutova.pl

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close