Sukces Pisany Szminką platforma pierwszego wyboru dla kobiet

Portal wiedzy i najnowsze trendy ze świata biznesu, start-upów, finansów oraz kobiecej przedsiębiorczości

10 książek na prezent last minute

10 książek na prezent last minute

smutek cinkciarza

Michalina Wisłocka, Elizabeth Strout, Brygida Helbig, Sylwia Chutnik, Sylwia Zientek, Dorota Karaś – przedstawiamy 10 autorek, których książki powinny znaleźć się pod każdą choinką.

Słowik

Kristin Hannah, „Słowik”, wyd. Świat Książki

Andrée de Jongh była córką belgijskiego nauczyciela i jedną z kluczowych postaci w organizowaniu trasy przerzutowej “Comet Line” dla uciekinierów z obozów jenieckich w czasie II wojny światowej. Stworzyła siatkę kontaktową od Brukseli poprzez Paryż, Bilbao aż do Gibraltaru. Jej losy i wojenne opowieści innych kobiet stały się inspiracją dla Kristin Hannah do napisania powieści „Słowik”. Kreśli w niej portrety dwóch sióstr Vianne i Isabelle. Osią fabularną staje się konflikt między nimi – Vianne bardziej zachowawcza, przyjmuje pod swój dach niemieckiego kapitana, Isabelle, młoda i brawurowa chce walczyć za wszelką cenę, przystając do ruchu oporu. Czy to możliwe, że mimo sporów, walczą jednak o to samo? Coś dla miłośników pięknych, dobrze napisanych powieści z wojną w tle.

złota godzina

Sara Donati, „Złota godzina”, Wydawnictwo Kobiece

Lubisz powieści o odważnych kobietach, które wytyczają nowe szlaki i konsekwentnie podążają wybraną ścieżką, wbrew ocenom innych? „Złota godzina” to książka o niezależności w czasach wiktoriańskich. Akcja rozpoczyna się w 1883 r. w Nowym Jorku, gdzie mieszkają i pracują dwie kuzynki. Anna jest chirurgiem, Sophie – położną. Przełamując konwenanse zawodowe i obyczajowe, wspierają kobiety i starają się walczyć ze społecznymi nierównościami. W Nowym Jorku przełomu wieków są świadkami kontrastów – z jednej strony na ulice wkracza nowoczesność, z drugiej pełno na nich także potwornej biedy, hipokryzji i zacofania. Anna i Sophie, każda na swój sposób starają się odnaleźć w rzeczywistości, w której role kobiet i mężczyzn są ustalone i jak się wydaje, niezmienne. Wspaniała powieść, napisana wartko i z rozmachem, z brawurowymi postaciami kobiecymi.

wspomnienia

Nadieżda Mandelsztam, „Wspomnienia”, wyd. Agora

Nadieżda Mandelsztam zaczęła pisać swoje wspomnienia po śmierci męża, Osipa Mandelsztama, poety zamordowanego w latach 30. ubiegłego wieku na rozkaz Stalina. Nadieżda, wiedząc, że mąż nie wróci z łagru podjęła kroki, żeby zachować jego spuściznę. Prowadziła też własne śledztwo, które miało wyjaśnić kulisy jego śmierci. We „Wspomnieniach” wiele miejsca poświęca właśnie Osipowi, ich małżeństwu i jego twórczości. W drugiej księdze przywołuje także postać ich wspólnej przyjaciółki, poetki Anny Achmatowej. Obie księgi we wspaniałym tłumaczeniu Jerzego Czecha są przejmującym zapisem życia w cieniu terroru, wiecznego strachu i obaw o własne życie, a jednocześnie wielkiej twórczej pasji, której nie była w stanie złamać polityka.

sylwia zientek

Sylwia Zientek, „Kolonia Marusia”, wyd. WAB

Rzeź na Wołyniu przez lata była tematem, o którym dyskutowano niechętnie. Zmienił to dopiero film Wojciecha Smarzowskiego. Na fali zainteresowania filmowym „Wołyniem” w księgarniach zaczęło pojawiać się coraz więcej tytułów, które ten trudny temat podejmują. Książka Sylwii Zientek jest na tym tle szczególna – jest zapisem doświadczeń trzech pokoleń kobiet. Babci pisarki, która wraz z mężem i kilkuletnią córką (mamą Sylwii Zientek) zdołali uciec z Wołynia, mamy, która jako dorosła kobieta wciąż nie może poradzić sobie z traumą, którą pamięta z dzieciństwa i samej pisarki, która jako młoda dziewczyna obserwuje jej zmagania ze wspomnieniami i z samą sobą. „Kolonia Marusia” jest bezkompromisowo szczera w ujawnianiu prawdy o niszczącej sile wojennych doświadczeń, infekujących relacje z bliskimi w kolejnych pokoleniach. To także zapis niezwykle trudnej relacji matki i córki, w której główną siłą napędową jest lęk. Czy rozliczenie się z przeszłością może przynieść upragniony spokój ducha?

 

brygida helbig

Brygida Helbig, „Inna od siebie”, wyd. WAB

Czy w czasach, kiedy głównym zadaniem dla kobiety ma być wyjście za mąż i rodzenie dzieci pisarka i artystka może pozwolić sobie na niezależność? Historia Marii Komornickiej pokazuje, że cena, jaką płaci się za akty buntu bywa bolesna. Komornicka wyszła za mąż, ale małżeństwo rozpadło się po dwóch latach. Później, jak głosi legenda, miała spalić wszystkie kobiece stroje i zmienić je na męskie. Wkrótce objawiła się światu jako Piotr Odmieniec-Włast. Czy była obłąkana, jak twierdziła jej rodzina, zawstydzona transformacją Marii? Czy była buntowniczką, która bezwzględnie postanowiła złamać ograniczające ją reguły i stereotypy? Historię Marii Komornickiej podjęła Brygida Helbig. W powieści „Inna od siebie” rekonstruuje jej losy, tworząc portret kobiety i artystki rozpaczliwie poszukującej swojej tożsamości. Gdybym musiała wybrać książkę roku 2016, ta znalazłaby się wysoko na podium.

sztuka kochania

Michalina Wisłocka, „Sztuka kochania”, wyd. Agora

Kiedy książka Wisłockiej ujrzała światło dzienne w 1976 roku wywołała niemałe zamieszanie. Polacy stali po nią w kolejkach i zapisywali się na listy. W domach chowali w szafach lub upychali głęboko na półkach, żeby nie wpadła przypadkiem w ręce dzieci, które i tak w końcu dobierały się do zakazanego owocu. Wisłocka erotycznie wyedukowała kilka pokoleń w trudnej sztuce kochania, w której liczy się nie elastyczność ciała, pozycje i technika wykonania, ale przede wszystkim emocje, pasja, namiętność i zaangażowanie. Być może właśnie dlatego jej poradnik nic nie stracił na aktualności i uniwersalności. Nikt nie wie dokładnie, ile egzemplarzy sprzedało się od daty premiery. Szacuje się, że ok. 7 milionów, do których trzeba doliczyć tysiące pirackich kopii i wydruków. Dziś nowe wydanie ze wstępem prof. Zbigniewa Izdebskiego można kupić legalnie i bez kolejki.

 

smutek cinkciarza

Sylwia Chutnik, „Smutek cinkciarza”, wyd. Od deski do deski

Tą sprawą 30 lat temu żyło całe Trójmiasto – w windzie jednego z bloków w Sopocie znaleziono zwłoki znanego cinkciarza. Mężczyzna został uduszony, a sprawcy mimo intensywnych poszukiwań nigdy nie odnaleziono. Wiele poszlak wskazywało na jego syna, ale wina nie została udowodniona. I to właśnie tę sprawę na pisarski warsztat wzięła Sylwia Chutnik. Akcję z Sopotu przeniosła do Warszawy, skupiając się na dyskotekowo-awanturniczym życiorysie Wieśka, biznesmena epoki PRL. „Kiedy obcy facet opowiada wam swoje życie, to jedyne, co możecie zrobić, to nalać mu kielicha i milczeć. Niech się chłopina wygada” – pisze Chutnik i w pewnym sensie to właśnie robi, pozwalając by Wiesiek opowiedział jej o barwnych ptakach z cinkciarskiego półświatka, dzikich dansingach, wielkich interesach i równie wielkich troskach zawodowca. Tak powstała słodko-smutna spowiedź wrażliwego faceta.

cybulski

Dorota Karaś, „Cybulski. Podwójne salto”, wyd. Znak

Jak pisać o legendzie i idolu, polskim Jamesie Deanie, żeby nie popaść w patos? Trudne zadanie, ale Dorota Karaś wybrnęła z tego wyzwania mistrzowsko. „Może to dlatego, że trzewiki piją, a może z powodu słońca świecącego w oczy Zbyszek na zdjęciu ma naburmuszoną minę. Matka ubrała go w białe spodenki i koszulkę ściągniętą paskiem. Przeczesała palcami płową grzywkę, na pulchne stopy wcisnęła polakierowane buciki. Chłopiec na fotografii ma dwa latka. Jest lato 1929 roku” – łatwiej uniknąć przesady, gdy życie wielkiego aktora opisuje się w zwięzłych i świetnie przemyślanych obrazkach. Karaś konsekwentnie trzyma swoją opowieść cały czas w ryzach. Z materiałów wyciska esencję, dzięki której „Cybulski” to książka żywa, choć czasem trochę niesforna. Jej opowieść o Zbigniewie Cybulskim to skondensowany w formie i treści, ale wielowymiarowy portret reporterski godny swego bohatera.

elizabeth strout

Elizabeth Strout, „Bracia Burgess”, wyd. Wielka Litera

To kolejna na polskim rynku, po „Olive Kitteridge” i genialnej „Mam na imię Lucy”, powieść znakomitej amerykańskiej pisarki. I kolejna, w której tka misterną opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych naznaczonych przeszłością. Bohaterami są bracia Jim i Bob. Prześladowani przez wspomnienie wypadku, w którym zginął ich ojciec wyjeżdżają z rodzinnej miejscowości. Muszą do niej wrócić, a przy okazji także do wypieranych z pamięci doświadczeń, gdy o pomoc w rozwiązaniu rodzinnej sprawy prosi ich siostra. „Kiedy czytasz powieść Elizabeth Strout, możesz odnieść wrażenie, iż zaglądasz sąsiadowi w okno. (…) Strout pokazuje zazdrość, dumę, winę, bezinteresowność, bigoterię i miłość w delikatny, a zarazem celny sposób” napisał recenzent ”Minneapolis Star Tribune”.

zeruya shalev

Zeruya Shalev, „Ból”, wyd. WAB

Gdzie leżą granice bólu fizycznego i psychicznego, które łamią człowieka? Iris, główna bohaterka tej powieści, nosi w sobie wiele ran, które nie chcą się zagoić. Kiedy spotyka swoją miłość z młodości, daje się ponieść namiętności, na szali stawiając szczęście swojej rodziny – męża i dwójki dzieci. Czy dzięki temu przestanie boleć? Czy uda się zapełnić pustkę, która ją trawi? Czy ranienie innych to cena, którą jesteśmy gotowi zapłacić, żeby pozbyć się własnego bólu? Shalev snuje brawurową opowieść o współczesnej kobiecie, która sama sobie musi odpowiedzieć na pytanie, kim jest i jak chce żyć. Czasem musi zrobić to wbrew innym i wbrew moralnym normom. Wielka i ważna powieść nie tylko dla kobiet.

Komentarze

może cię zainteresować

Najnowsze wpisy wybrane specjalnie dla Ciebie

Sukces Pisany Szminką

Wspieramy i promujemy kobiety od 2008 roku.

Newsletter

Jesteś ciekawy, co u nas nowego?
Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

[newsletter_form type="minimal"]

Na tej stronie wykorzystujemy cookies. Uzyskujemy do nich dostęp w celach analitycznych oraz w celu zapewnienia prawidłowego działania strony. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Zobacz więcej w Polityce Prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close